Na sklonku konfliktu: 1. – 7. august 2008
Dňa 1. augusta 2008 sa objavili prvé správy o vypuknutí lokálneho pohraničného konfliktu v oblasti. Medzi gruzínskou armádou a juhoosetskými jednotkami opakovane prebiehali ozbrojené zrážky, ktoré si vyžiadali straty na životoch aj v radoch civilného obyvateľstva. Strany sa navzájom obviňovali z eskalácie konfliktu: gruzínska strana obviňovala juhoosetských separatistov z ostreľovania priľahlých gruzínskych osád, zatiaľ čo Južné Osetsko uvádzalo ostreľovanie osetských obcí a mesta Cchinval. Dňa 2. augusta sa začala evakuácia obyvateľov Južného Osetska do hlavného mesta Severného Osetska Vladikaukazu. V meste Cchinval sa uskutočnilo stretnutie gruzínskeho štátneho ministra pre reintegráciu s veliteľom Zmiešaných síl na udržanie mieru Maratom Kulachmetovom. Dňa 3. augusta začalo Gruzínsko presúvať vojenské jednotky a delostreleckú techniku z mesta Gori na hranice s Južným Osetskom. Dňa 4. augusta presunulo päť práporov 58. armády severokaukazského vojenského okruhu do bezprostrednej blízkosti Rokského tunela na hranici Severného Osetska s Južným Osetskom. Dňa 5. augusta de facto prezident Južného Osetska Eduard Kokojty zrušil plánované bilaterálne rokovanie s gruzínskou stranou. Dňa 7. augusta gruzínsky prezident Michael Saašvili vyhlásil jednostranné prímerie. V televíznom vystúpení ponúkol Ruskej federácii úlohu garanta autonómneho postavenia Južného Osetska, a Južnému Osetsku navrhol mierové rokovania. Uviedol, že gruzínska armáda nebude reagovať na ostreľovanie z gruzínskych pozícií a vyzval strany k recipročným krokom. Dňa 7. augusta o 23.30 Gruzínsko začalo bombardovanie mesta Cchinval, zo strany Južného Osetska sa spustila odvetná paľba. Náčelník Štábu pre mierové operácie gruzínskej armády Mamuka Kurašvili v televíznom prenose stanice Rustavi-2 oznámil začatie operácie vedúcej k znovunastoleniu ústavného poriadku v Južnom Osetsku.
8. august 2008
1.40 – De facto prezident Južného Osetska Eduard Kokojty informoval o začatí vojnového konfliktu zo strany Gruzínska.
2.30 – Gruzínska vláda obviňuje Južné Osetsko z pokračujúceho ostreľovania gruzínskych osád a informuje o vynútenom zrušení jednostranne vyhláseného prímeria.
2.45 – Velenie Zmiešaných síl pre udržanie mieru oznámilo, že Gruzínsko začalo vojnové operácie na území Južného Osetska. Začali sa boje na prístupových komunikáciách k mestu Cchinval. V meste bolo prerušené zásobovanie elektrickou energiou.
2,50 – Gruzínsko informovalo o vytlačení juhoosetských ozbrojených formácií z obcí Didmucha, Muguti a Dmenis.
3.18 – Južné Osetsko požiadalo Ruskú federáciu o vojenskú pomoc.
3.50 – Predseda de facto vlády Južného Osetska Jurij Morozov informoval o úplnom zničení obce Chetagurovo.
4.00 – Rusko požiadalo o zvolanie mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN.
4,35 – Gruzínsko informovalo o obsadení piatich obcí v okolí mesta Cchinval vedúceho k obkľúčeniu mesta.
5.12 – Gruzínske lietadlá Su-25 ostreľovali pozície v Južnom Osetsku.
6.50 – Objavujú sa správy o pokračujúcej delostreleckej paľbe na mesto Cchinval a o zasiahnutí pozícií mierových síl.
7.15 – Spravodajské agentúry informujú o utíchnutí paľby v meste Cchinval.
8.43 – Gruzínske bojové lietadlá Su-25 útočia na pozície v obci Kvernet.
8.41 – Gruzínska rozhlasová stanica Imedi informovala o obsadení mesta Cchinval.
8.56 – Gruzínske bojové lietadlo zaútočilo na obec Džava, ktorá sa nachádza mimo konfliktnej zóny.
9:30 – V Kremli sa začalo mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady Ruskej federácie pod vedením prezidenta Dmitrija Medvedeva.
9.40 – Abcházsko presúva svoju armádu smerom k vlastnému Gruzínsku.
9.45 – Predseda ruskej vlády Vladimir Putin rokoval o situácii v Južnom Osetsku s predsedom Štátnej rady Čínskej ľudovej republiky Venom Czjabaom.
10.00 – Zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN sa skončilo bezvýsledne.
11.00 – Vladimir Putin vyhlásil, že voči Gruzínsku budú prijaté odvetné opatrenia.
10.15 – Gruzínska televízna stanica Rustavi-2 informovala o tom, že do mesta Cchinval preniklo 600 gruzínskych vojakov. Zároveň oznámila obsadenie 11 obcí obkolesujúcich Cchinval.
10.15 – Gruzínska televízna stanica Rustavi-2 informovala o útoku na mesto Gori vedenom tromi ruskými bojovými lietadlami Su-24. Zároveň oznámila zostrelenie jedného z nich.
11.00 – Gruzínske médiá oznámili bombardovanie mesta Gori štyrmi ruskými bojovými lietadlami.
11.03 – Ruský mierový kontingent informoval o obetiach na životoch a zdraví v dôsledku útoku zo strany gruzínskej armády.
11.05 – Uskutočnilo sa stretnutie de facto prezidenta Južného Osetska s prezidentom Severného Osetska Tajmurazom Mamsurovom.
11.12. – Gruzínsky prezident Michael Saakašvili nariadil všeobecnú mobilizáciu.
11.52 – Hovorca Národnej bezpečnostnej rady USA Gordon Johndroe vyzval strany k okamžitému ukončeniu násilia a k začatiu mierových rokovaní.
12.15 – Pokračuje ostreľovanie mesta Cchinval.
12.21 – Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie dementovalo informácie o zostrelení ruského bojového lietadla nad mestom Gori.
13.29 – Gruzínske ministerstvo obrany oznámilo, že Ruská federácia nasadila v Južnom Osetsku ťažkú vojenskú techniku.
13.30 – Generálny tajomník Rady Európy Terry Davis vyzval strany k bezpodmienečnému ukončeniu bojov a k začatiu priamych rokovaní.
13.41 – Ruské ministerstvo obrany dementovalo informácie o zostrelení ruských bojových lietadiel.
14.18 – Hovorkyňa Bieleho domu Dana Marie Perinová vyzvala strany na mierové riešenie sporných otázok.
14.28 – Primátor Tbilisi Gigi Ugulava informoval o obsadení 70 % mesta Cchinval a o zastavení paľby počas troch hodín.
14.45 – Uskutočnilo sa stretnutie Vladimira Putina s prezidentom USA Georgeom W. Bushom.
15.00 – Ruský prezident Dmitrij Medvedev vyslovil zámer ochrániť občanov Ruskej federácie žijúcich v Južnom Osetsku.
15.30 – Veliteľ Zmiešaných síl na udržanie mieru Marat Kulachmetov vyhlásil, že Cchinval je prakticky zničený.
15.33 – Tajomník Bezpečnostnej rady Južného Osetska Anatolij Barankevič informoval, že sa gruzínska armáda sťahuje z mesta Cchinval.
15.44 – Gruzínske vojnové letectvo začalo bombardovanie mesta Cchinval.
15.55 – OBSE oznámila zámer vyslať do oblasti svojho zvláštneho predstaviteľa s cieľom podpory uskutočnenia mierových rokovaní.
16.14 – Do mesta Cchinval vstúpila ruská obrnená technika.
16.19 – Gruzínske ministerstvo obrany oznámilo, že ruské vojnové letectvo zaútočilo na gruzínsku vojenskú leteckú základňu v meste Vazian.
16.26 – Spolková kancelárka Nemeckej spolkovej republiky Angela Merkelová vyzýva strany na prímerie. Zároveň zdôrazňuje potrebu zachovania územnej celistvosti Gruzínska.
16.30 – Veliteľ severoosetského práporu Zmiešaných síl pre udržanie mieru Kazbek Frijev oznámil zastavenie ostreľovania mesta Cchinval.
16.41 – Gruzínsko oznámilo zostrelenie dvoch ruských vojenských lietadiel.
17.02 – Generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer vyzval strany na okamžité ukončenie bojov a na začatie priamych rokovaní.
17.25 – Ruská armáda oznámila usmrtenie viac ako desiatich príslušníkov nasadených v Južnom Osetsku.
17.30 – Gruzínsko informovalo o zostrelení štyroch ruských bojových lietadiel.
17.45 – Gruzínsky štátny minister pre reintegráciu Temur Jakobašvili vyhlásil, že Cchinval je pod kontrolou gruzínskej armády. Ministerstvo obrany Ruskej federácie vyhlásilo, že 58. armáda severokaukazského vojenského okruhu sa nachádza v bezprostrednej blízkosti Cchinvalu.
17.45 – Michael Saakašvili obvinil Ruskú federáciu zo začatia vojny.
18.05 – Južné Osetsko hlási tisíce úmrtí.
18.21 – George W. Bush a Vladimir Putin uskutočnili v Pekingu rokovanie predchádzajúce slávnostnej večeri pri príležitosti začiatku olympijských hier.
18.30 – Gruzínsko vyzýva medzinárodné spoločenstvo na zastavenie ruských vojenských operácií.
18.49 – Ruská armáda s využitím obrnenej techniky obsadzuje pozície na severe mesta Cchinval.
18.37 – Zástupca ministra obrany USA Brjan Whitman poprel tvrdenie o žiadosti o vojenskú pomoc USA zo strany Gruzínska.
18.57 – Gruzínske ministerstvo vnútra oznámilo, že ruské ozbrojené sily ostreľujú pozície gruzínskej armády s využitím tankov a bojových lietadiel.
19.23 – Ruská federácia zrušila letecké spojenie s Gruzínskom.
19.24 – Gruzínsko informovalo o tom, že ruské vojenské letectvo zlikvidovalo viacero gruzínskych bojových lietadiel na marneulskej vojenskej leteckej základni.
19.26 – Hovorca ministerstva zahraničných vecí USA Gonzalo Gallegos vyslovil podporu územnej celistvosti Gruzínska a uviedol, že ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová realizuje nepretržité telefonické konzultácie so stranami konfliktu.
19.33 – Americký kandidát na prezidenta John McCain vyzval Rusko k zastaveniu vojenskej agresie proti Gruzínsku a vyslovil sa za silný diplomatický tlak EÚ a USA na Ruskú federáciu.
19.40 – Gruzínsko stiahlo svoj mierový kontingent z Južného Osetska.
19.44 – Jednotky ruskej 58. armády zlikvidovali ohniská odporu, z ktorých gruzínska armáda ostreľovala pozície ruského mierového kontingentu a mesto Cchinval.
19.47 – Ruské ministerstvo obrany oznámilo likvidáciu palebných bodov gruzínskej armády jednotkami 58. armády severokaukazského vojenského okruhu.
20.10 – V blízkosti pozícií mierových síl v Cchinvale boli zlikvidované dva gruzínske tanky.
20.23 – Hovorkyňa Bieleho domu Dana Marie Perinová opätovne potvrdila podporu územnej celistvosti Gruzínska zo strany USA. Zároveň vyzvala všetky zúčastnené strany na zmiernenie napätia a na predídenie konfliktu.
20.40 – George W. Bush vyjadril podporu územnej celistvosti Gruzínska.
20.57 – Eduard Kokojty uviedol počet 1 400 obetí na juhoosetskej strane.
21.20 – Gruzínske úrady uviedli, že gruzínska armáda kontroluje celé územie Južného Osetska s výnimkou obce Džava, zatiaľ čo ruské televízie oznámili, že gruzínske jednotky opustili Cchinval.
21.22. – 12 príslušníkov ruských mierových síl dislokovaných v Cchinvale zahynulo a 150 utrpelo zranenia v dôsledku delostreleckej paľby a paľby zo strelných zbraní vedenej príslušníkmi gruzínskych ozbrojených síl.
22.26 – Ruské mierové sily viedli boje s gruzínskou armádou v južnej časti Cchinvalu.
22.29 – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov uskutočnil telefonický rozhovor s ministerkou zahraničných vecí USA Condoleezzou Riceovou. Podľa ruského ministerstva zahraničných vecí išlo už o tretí telefonát ministrov zahraničných vecí Ruskej federácie a Spojených štátov amerických.
22.45 – De facto prezident Abcházska Sergej Bagapš uviedol, že ozbrojené sily Abcházska boli presunuté ku hranici s vlastným Gruzínskom.
23.36 – Condoleezza Riceová vyzvala Ruskú federáciu na zastavenie raketových a leteckých útokov a na rešpektovanie územnej celistvosti Gruzínska.
23.41 – Gruzínsko oznámilo, že zastavuje ruské televízne vysielanie.
23.54 – Kandidát na prezidenta USA Barack Obama uviedol, že je evidentné, že zo strany Ruskej federácie dochádza k narúšaniu gruzínskej suverenity, a vyzval na skoré vyriešenie tohto problému.
9. august 2008
0.17 – Nad Južným Osetskom bolo zostrelené gruzínske bojové lietadlo.
0.20 – Veliteľ Zmiešaných síl na udržanie mieru Marat Kulachmetov informoval, že mesto Cchinval je takmer úplne kontrolované juhoosetskými silami, a že gruzínske sily sa zdržiavajú v malých základniach na periférii mesta.
01.12 – Gruzínsky kanál Rustavi-2 oznámil, že ruské vojnové letectvo bombarduje päť strategických miest v rôznych častiach Gruzínska vrátane prístavu Poti a vojenskej základne v Senaki.
1.15 – Predsedníčka Štátneho výboru informácií a tlače neuznanej republiky Južné Osetsko Irina Gaglojeva uviedla, že Cchinval je celkom oslobodený od gruzínskych jednotiek.
2.00 – Gruzínsko pokračuje v bombardovaní obytných štvrtí Cchinvalu pomocou delostreleckých systémov veľkého kalibru.
2.00 – Bezvýsledne sa skončilo ďalšie mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN. Splnomocnený predstaviteľ Gruzínska Iraklij Alanija na ňom obvinil Ruskú federáciu, že uskutočnila rozsiahlu inváziu na suverénne územie Gruzínska. Splnomocnený predstaviteľ Ruskej federácie Vitalij Čurkin argumentoval tým, že Gruzínsko donútilo Ruskú federáciu k intervencii etnickými čistkami páchanými na juhoosetskom ľude. Členovia Bezpečnostnej rady OSN sa dohodli na pokračovaní konzultácií.
2.08 – Ruská armáda oznámila, že Gruzínsko nezastavilo ostreľovanie obytných štvrtí Cchinvalu, napriek tomu však ruskí mierotvorcovia, posilnení jednotkami 58. armády, zlikvidovali značný počet kusov gruzínskej obrnenej techniky a bojové lietadlo gruzínskych vzdušných síl.
3.19 – Bezpečnostná rada OSN opätovne ukončila rokovanie bez výsledku.
3.31 – V Cchinvale sa dočasne upokojila situácia.
3.51 – Cchinval zostal bez zásobovania pitnou vodou, plynom a elektrickou energiou.
7.22 – Časť 58. armády vstúpila na perifériu mesta Cchinval.
7.48 – Počet usmrtených príslušníkov ruských mierových síl dosiahol 15 osôb.
7.57 – Šesť civilistov zahynulo počas bombardovania mesta Cchinval zo strany Gruzínska.
8.21 – Pomocník hlavného veliteľa pozemných síl Ruskej federácie Igor Konašenkov uviedol, že v najbližších hodinách budú v meste Cchinval nasadené jednotky špeciálneho určenia.
8.36 – Gruzínska armáda opätovne ostreľovala pozície ruských mierových síl v Cchinvale pomocou raketometov typu Grad.
8.49 – Gruzínska armáda pokračuje v ostreľovaní pozícií ruských mierových síl v Cchinvale pomocou raketometného systému Grad.
8.49 – Ruské ministerstvo obrany potvrdilo zostrelenie dvoch ruských bojových lietadiel počas vedenia vojenských operácií.
9.01 – Operatívna skupina Hlavnej vojenskej prokuratúry Ruskej federácie začala vyšetrovanie vrážd v Severnom Osetsku.
9.17 – Pomocník hlavného veliteľa ruských pozemných síl Igor Konašenkov oznámil, že k základnému táboru ruských mierových síl v Južnom Osetsku sa prebojovali jednotky 58. armády severokaukazského vojenského okruhu.
9.39 – Gruzínska rozhlasová stanica Imedi oznámila, že počas bombardovania senakskej vojenskej základne zo strany ruského vojenského letectva zahynulo najmenej 12 príslušníkov gruzínskych ozbrojených síl.
9.45 – Ruský prezident Dmitrij Medvedev uviedol, že ruské mierové sily začali operácie na nastolenie mieru v zóne gruzínsko-osetského konfliktu.
9.51 – Predsedníčka štátneho výboru informácií a tlače Južného Osetska Irina Gaglojeva uviedla, že gruzínski ostreľovači spustili paľbu na kolóny automobilov, prevážajúce zranených do nemocníc v Južnom Osetsku.
10.25 – Ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie oznámilo, že v Severnom Osetsku boli zriadené aeromobilné nemocníce pripravené prijať utečencov z Južného Osetska.
10.47 – Ruské vojenské letectvo bombardovalo mesto Gori, pričom zasiahlo objekt bývalej továrne na spracovanie vlny.
10.55 – Dmitrij Medvedev vyhlásil, že tí, ktorí zapríčinili humanitárnu katastrofu v Južnom Osetsku, sa za tento fakt budú zodpovedať.
11.12 – De facto vláda Južného Osetska oznámila, že v dôsledku ďalšieho delostreleckého útoku počet obetí na životoch v Južnom Osetsku dosiahol 1 600 osôb.
11.13 – Ruské vojenské letectvo bombardovalo vojenské letisko v Kopitnari v meste Kutuaisi, v dôsledku čoho zahynuli dve osoby a miestne obyvateľstvo muselo byť evakuované.
11.35 – Ruské jednotky uskutočnili výsadok v meste Cchinval.
11.40 – Hlavný veliteľ ruských pozemných síl Vladimir Boldyrev vyhlásil, že napriek pretrvávajúcej komplikovanej situácii je mesto Cchinval úplne oslobodené od gruzínskych síl.
12.18 – Splnomocnený predstaviteľ de facto prezidenta Abcházska v Gaľskom okrese Ruslan Kišmarija uviedol, že na gruzínskej strane zóny gruzínsko-abcházskeho konfliktu dochádza k posilňovaniu pozícií gruzínskej armády.
12.32 – Gruzínske médiá uviedli, že ruské bojové lietadlo zaútočilo na Kodorský priesmyk v Abcházsku.
12.41 – Ruské ministerstvo obrany potvrdilo stratu dvoch bojových lietadiel, zároveň však kategoricky odmietlo tvrdenia gruzínskej strany o bombardovaní gruzínskych osád.
12.48 – Dmitrij Medvedev poveril ministra pre mimoriadne situácie Sergeja Šojgu uskutočniť pracovnú cestu do Vladikavkazu.
12.49 – Do zóny gruzínsko-osetského konfliktu vycestovali experti EÚ, USA a OBSE.
13.04. – Gruzínske médiá informovali, že v dôsledku bombardovania mesta Gori ruským vojenským letectvom zahynulo 20 civilistov.
13.10 – Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že v dôsledku prebiehajúcich bojov bolo 12 príslušníkov ruských mierových síl usmrtených a ďalších 150 utrpelo zranenia.
13.21 – Michael Saakašvili rozhodol o vyhlásení vojnového stavu.
13.55 – Gruzínske delostrelectvo pokračovalo v paľbe na ruské mierové sily.
14.04 – Predseda bezpečnostnej rady Gruzínska Alexander Lomaja oznámil zostrelenie 10 ruských bojových lietadiel.
14.32 – Gruzínske delostrelectvo pokračovalo v ostreľovaní mesta Cchinval.
14.34 – Abcházske vojnové letectvo začalo operáciu v hornej časti Kodorského priesmyku.
14,43 – Michael Saakašvili navrhol ukončenie nepriateľských akcií v Južnom Osetsku.
14.48 – Gruzínske médiá uviedli, že ruské bojové lietadlo zaútočilo na Kodorský priesmyk.
14.50 – George W. Bush podporil Gruzínsko v telefonickom rozhovore s Michaelom Saakašvilim.
14.54 – Veliteľ Zmiešaných síl na udržanie mieru Marat Kulachmetov vyhlásil, že neexistuje žiadna ponuka Gruzínska na prímerie, a že pokračuje ostreľovanie mesta Cchinval.
14.59 – Osetská komunita začala pred americkým veľvyslanectvom v Moskve protest na podporu Južného Osetska.
15.20 – George W. Bush vo svojom oficiálnom vyhlásení v Pekingu zdôraznil, že Gruzínsko je suverénny štát a žiadal o rešpektovanie jeho územnej celistvosti. Vyzval Ruskú federáciu, aby zastavila bombardovanie, a navrhol vrátiť sa ku status quo spred 6. augusta.
15.28 – Gruzínsky parlament jednomyseľne schválil dekrét prezidenta Michaela Saakašviliho o zavedení vojnového stavu na celom území Gruzínska počas 15 dní.
15.56 – George W. Bush uskutočnil telefonický rozhovor s Dmitrijom Medvedevom a s Michaelom Saakašvilim. Podľa vyjadrenia Gordona Johndroea pritom potvrdil oficiálny postoj USA.
16.44 – Na podnet na americkej strany sa uskutočnil telefonický rozhovor Georgea W. Busha s Dmitrijom Medvedevom, v ktorom prezident Ruskej federácie vysvetlil pozíciu k situácii v Južnom Osetsku.
16.52 – Ruský operatívny štáb oznámil, že ruský bombardér Tu-22 bol zostrelený nad Gruzínskom protilietadlovým raketovým systémom, pravdepodobne S-200.
16.56 – Dmitrij Medvedev opísal Georgeovi Bushovi postoj k situáci v Južnom Osetsku. Ako jedinú podmienku na ukončenie ruskej vojenskej operácie Medvedev uviedol stiahnutie gruzínskych formácií z mesta Cchinval.
17.00 – Abcházsko oznámilo začatie vojenskej operácie v Gruzínskom kontrolovanej časti Kodorského priesmyku.
17.05 – Ruský minister zahraničných vecí uviedol, že nevylučuje, že sa Ruská federácia obráti na Haagsky tribunál a na medzinárodný súd v Štrasburgu so žiadosťou o vyšetrenie okolnosti smrti ruských jednotiek v Južnom Osetsku.
17.09 – Ruské veľvyslanectvo v Gruzínsku oznámilo, že v Tbilisi sú problémy s telefonickým spojením, a že sú zablokované všetky internetové domény s koncovkou .ru.
18.00 – Ruský veľvyslanec v Gruzínsku Viačeslav Kovalenko vyhlásil, že počet obetí bojov v Južnom Osetsku dosiahol 2 000 osôb.
18.02 – Ruskí a západní novinári pôsobiaci v oblasti konfliktu vyzvali prezidentov Ruskej federácie, USA a Gruzínska, aby zabezpečili ich evakuáciu, a tiež evakuáciu žien, dôchodcov a detí. Bol zranený korešpondent ruského denníka Komsomoľskaja Pravda Alexandr Koc.
18.17 – De facto prezident Južného Osetska Eduard Kokojty informoval, že gruzínska armáda podnikla popoludní druhý pokus o útok na Cchinval, ktorý bol odvrátený.
18.25 – Gruzínsky olmpijský výbor pripustil možnosť stiahnutia národného tímu z Pekingu v súvislosti s vojnovým stavom v krajine.
18.30 – V Cchinvale sa ocitla pod paľbou skupina ruských novinárov, pričom časť z nich utrpela zranenia.
18.47 – Splnomocnenec prezidenta Abcházska Kristian Bžanija uviedol, že operácia v Kodorskom priesmyku pokračuje, pričom abcházske jednotky zatiaľ neprenikli na územie kontrolované gruzínskou armádou.
18.50 – Gruzínske jednotky špeciálneho určenia prenikli na severný okraj Cchinvalu, kde podľa správ ruských médií hádzali granáty do pivníc domov vo vojenskom tábore, v ktorých sa ukrývali ženy a deti.
18.57 – Vladimir Putin pricestoval do Vladikaukazu s cieľom uskutočnenia rokovaní o poskytnutí pomoci Južnému Osetsku.
19.00 – Vladimir Putin uskutočnil návštevu nemocnice vo Vladikaukaze a stretol sa s utečencami.
19.01 – Abcházske jednotky vypálili niekoľko raketových striel na vojenské objekty v západnom Gruzínsku.
19.19 – Juhoosetské ministerstvo obrany oznámilo, že niekoľko gruzínskych tankov prerazilo obrannú líniu a vstúpilo do Cchinvalu. Juhoosetské jednotky zlikvidovali tri tanky, za ktorými však vstúpila do mesta gruzínska pechota.
19.44 – Michael Saakašvili pri návšteve zranených v štátnej nemocnici v Tbilisi uviedol, že sa obrátil na Dmitrija Medvedeva so žiadosťou o zastavenie paľby a o začatie mierových rokovaní.
19.56 – Ruské ministerstvo obrany a tlačová služba ruského prezidenta informovali, že od prezidenta Saakašviliho nedostali nijakú žiadosť.
20.00 – Vyostrenie situácie v Cchinvale. Gruzínska armáda začala intenzívne bombardovanie mesta, a v niektorých jeho častiach boli spozorované gruzínske jednotky. Michael Saakašvili informoval o usmrtení 60 príslušníkov ruských jednotiek špeciálneho určenia.
20.17 – Vladimir Putin vyhlásil, že územná celistvosť Gruzínska utrpela smrteľnú ranu.
20.22 – Gruzínsky prezident Michael Saakašvili požiadal ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva o uzatvorenie prímeria.
20.29 – V blízkosti obce Džhava prebiehajú boje, troch juhoosetských vojakov hospitalizovali v miestnej nemocnici.
20.33 – Gruzínske tanky sa pokúsili prevziať kontrolu nad Zarskou cestou spájajúcou Severné Osetsko s Cchinvalom. Cchinval pokračuje v obrane, obytné štvrte mesta sú ostreľované húfnicami, delostrelectvom, obrnenými transportérmi a raketometmi typu Grad.
20.53 – Bezpečnostná rada OSN prijala rozhodnutie uskutočniť nové konzultácie o situácii v Južnom Osetsku.
20.36 – Niekoľko gruzínskych vojenských plavidiel sa pokúsilo o získanie prístupu k abcházskemu pobrežiu, čo bolo znemožnené jednotkami ruskej Čiernomorskej flotily, ktoré na nich spustili paľbu.
20.37 – Vladimir Putin prisľúbil vyčleniť 10 miliárd rubľov na obnovu Cchinvalu a 500 miliónov na ubytovanie utečencov z Južného Osetska v Severnom Osetsku.
20.45 – Vladimir Putin vyhlásil, že od 2. do 9. augusta Ruská federácia prijala 34 000 utečencov z Južného Osetska, z čoho sa časť vrátila domov. Celkový počet utečencov tak v danom momente podľa vyjadrenia Putina dosiahol 22 000 osôb.
20.51 – Do Vladikaukazu priletelo lietadlo ruského ministerstva pre mimoriadne situácie, privážajúce lieky a potraviny pre utečencov.
20.53 – Prezidenti Estónska, Litvy, Lotyšska a Poľska v spoločnom vyhlásení odsúdili vojenské akcie Ruskej federácie proti Gruzínsku a spochybnili pozíciu Ruska ako strategického partnera EÚ.
20.57 – Objavuje sa správa o zámere gruzínskeho národného olympijského tímu vrátiť sa do Gruzínska. Neskôr však médiá informovali o tom, že uvedené rozhodnutie bolo zmenené.
21.04 – Splnomocnenec abcházskeho prezidenta Kristian Bžanija uviedol, že abcházska armáda vstúpila do okresu Gali.
21.20 – Objavujú sa správy, že ruská Čiernomorská flotila zabránila gruzínskym vojenským plavidlám priblížiť sa k abcházskemu pobrežiu.
22.24 – Francúzsko vyzvalo Ruskú federáciu a Gruzínsko k stiahnutiu armád z oblasti.
22.37 – V Tbilisi sa začal protest s názvom Stop Rusko! proti vojne v Južnom Osetsku.
22.59 – Ruské ministerstvo obrany oficiálne poprelo správy gruzínskych médií o výbuchu Rokského tunela, spájajúceho Severné a Južné Osetsko.
23.00 – Pokračujú boje o Cchinval
23.12 – Novinárov televíznej stanice Vesti, ktorí sa ocitli pod paľbou, hospitalizovali a operovali chirurgovia v nemocnici vo Vladikaukaze.
23.25 – Minister zdravotníctva Severného Osetska Vladimír Legkojev oznámil, že v nemocniciach v Severnom Osetsku hospitalizovali 100 zranených obyvateľov Južného Osetska vrátane šiestich detí.
10. august 2008
02.59 – Tajomník bezpečnostnej rady Gruzínska Alexander Lomaja uviedol, že počas celej noci prebiehajú boje o kontrolu nad Prisskými výšinami nad mestom Cchinval. V dôsledku toho sa gruzínske jednotky dislokovali na nové miesta. Podľa Výboru informácií a tlače Južného Osetska bol v Cchinvale bol zostrelený gruzínsky bombardér a zničených bolo 12 gruzínskych tankov. Ďalej bol usmrtený gruzínsky ostreľovač a dvaja strelci. V meste zahynulo minimálne 50 osôb a 200 bolo zranených.
02.59 – Podľa informácií agentúry Interfax s odvolaním na gruzínske ministerstvo zahraničia bolo na gruzínskej strane usmrtených 45 vojakov a 40 civilistov.
02.59 – De facto prezident Južného Osetska Eduard Kokojty vyzval dobrovoľníkov pripravených prísť na pomoc Južnému Osetsku na to, aby s príchodom počkali, prípadne aby prichádzali organizovane. Zdôvodnil to dostatočnou prítomnosťou ruskej armády v regióne.
02.59 – V dôsledku ostreľovania ruského vojenského konvoja utrpel zranenia generálporučík Anatolij Hrulev a novinári televízneho štábu kanála Vesti-24. Následne boli vrtuľníkom transportovaní do nemocnice.
03.00 – Hlavný veliteľ Zmiešaných síl na udržanie mieru Marat Kulachmetov prostredníctvom televízneho kanálu Vesti-24 uviedol, že sa znepriatelené jednotky pripravujú na obnovenie vojenských operácií. Dodal, že neexistuje žiaden proces mierových rokovaní, ani vzájomné dohody medzi znepriatelenými stranami.
03.04 – Stály predstaviteľ Ruskej federácie pri OSN Vitalij Čurkin pre agentúru Interfax uviedol, že kroky gruzínskych orgánov v neuznanej republike Južné Osetsko je potrebné klasifikovať ako genocídu. Podľa jeho vyjadrenia je zrejmá humanitárna katastrofa a skutočnosť, že desiatky obcí boli zrovnané so zemou.
03.11 – V Rostovskej okresnej vojenskej nemocnici bolo hospitalizovaných asi 30 zranených. Agentúra Interfax s odvolaním na predstaviteľa severoosetských orgánov činných v trestnom konaní uviedla, že v predchádzajúcu noc bolo na územie Severného Osetska prevezených 5 000 osôb z Južného Osetska.
03.15 – Dmitrij Medvedev informoval o zámere poveriť vojenskú prokuratúru dokumentáciou a vyšetrovaním zločinov na obyvateľoch Južného Osetska.
03.45 – Vladimir Putin počas stretnutia s prezidentom Medvedevom uviedol, že len čo to podmienky v Južnom Osetsku dovolia, bude zriadená nová nemocnica ruského ministerstva pre mimoriadne situácie. Zároveň potvrdil zámer ruskej vlády vyčleniť minimálne 10 miliárd na obnovu mesta Cchinval a pohraničných oblastí.
03.50 – Ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie poslalo 120 ton potravín osobám s trvalým pobytom v Južnom Osetsku – mäso a rybie konzervy, pohánkové krúpy a detskú výživu.
07.55 – Ruské bombardéry začali útok na obec Ažara v hornej časti Kodorského priesmyku. Podľa údajov gruzínskych médií, bombardovaná bola obec Urta v Zugdidskom kraji, kde sa mali nachádzať jednotky špeciálneho určenia gruzínskeho ministerstva vnútra.
9.00 – Ruský verejný ochranca práv Vladimir Lukin navrhol vytvorenie medzinárodného tribunálu pre Južné Osetsko.
09.21 – Podľa výpovedí svedkov sa gruzínske úrady pripravujú na evakuáciu osôb z mesta Zugdidi na hranici s Abcházskom. Podľa informácie agentúry Interfax s odvolaním sa na jedného z obyvateľov mesta policajné vozidlá vyzývajú obyvateľov na prípravu k evakuácii.
9.30 – Gruzínske ministerstvo vnútra prostredníctvom ministra Šotu Utiašviliho prvýkrát informovalo o stiahnutí svojich silových zložiek z Južného Osetska.
10.00 – Čiernomorská flotila ruských námorných síl vrátane vlajkového raketového krížnika Moskva a torpédoborca Smetlivij priplávala do východnej časti Čierneho mora k blízkosti námornej hranice s Gruzínskom.
10.25 – Ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie oznámilo, že v Severnom Osetsku zriadilo aeromobilnú nemocnicu, v ktorej je pripravené prijať ďalších utečencov z Južného Osetska.
10.30 – V Abcházsku vyhlásili mobilizáciu záložníkov.
10.35 – gruzínski utečenci začali prechod cez rieku Inguri do Galského okresu v Abcházsku.
10.37 – Začalo sa rokovanie medzi gruzínskymi a ruskými armádnymi predstaviteľmi o otvorení humanitárnych koridorov cez Cchinval, určených na pohyb civilného obyvateľstva.
10.43 – Predseda Abcházska Sergej Bagapš vydal nariadenie poskytnúť humanitárnu pomoc utečencom z vlastného Gruzínska, ktorí začali prichádzať na územie Abcházska.
10.58 – Ministerstvo zahraničných vecí USA umožnilo rodinám svojich predstaviteľov v Gruzínsku opustiť územie štátu. Z Tbilisi bol do Jerevanu vypravený prvý konvoj s americkými občanmi. V oficiálnom vyhlásení vyzvalo ministerstvo všetkých občanov, aby v Gruzínsku dodržiavali bezpečnostné opatrenia a aby upustili od pohybu v rámci štátu a od ciest do separatistických oblastí.
11.23 – Ukrajinský prezident Viktor Juščenko poveril vládu, aby do troch dní zabezpečila poskytnutie humanitárnej pomoci pre civilné obyvateľstvo trpiace v dôsledku eskalujúceho konfliktu v Južnom Osetsku.
11.30 – Juhoosetské úrady JO obvinili Gruzínsko z použitia žoldnierov z cudzích štátov pri útoku Cchinval. Podľa týchto informácií sa medzi usmrtenými dokonca našli telá osôb čiernej pleti.
11.37 – Podľa informácií gruzínskych médií kanceláriu primátora Tbilisi oslovili desiatky utečencov z mesta Gori a z Južného Osetska žiadajúcich o poskytnutie dočasného prístrešku a o jedlo, pričom v kancelárií primátora bol na tento účel zriadený špeciálny štáb. V predchádzajúce dva dni sa takto podarilo poskytnúť náhradné ubytovanie 500 utečencom. V Tbilisi je nadmerný dopyt po trvanlivých potravinách, pretože z kraja Šida Kartli – miesta pôvodu väčšiny poľnohospodárskej produkcie smerujúcej do Tbilisi – bolo prerušené zásobovanie potravinami.
12.00 – Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že môže zakázať plavidlám ruskej Čiernomorskej flotily, podieľajúcim sa na operáciách v blízkosti gruzínskeho pobrežia, návrat do prístavu v Sevastopole.
11.53 – Ruský minister pre mimoriadne situácie Sergej Šojgu dával vo Vladikavkaze pokyny na prijatie prioritných opatrení na obnovu obydlí a zabezpečenia života v Južnom Osetsku. Podľa uvádzaných údajov bolo na daný moment pripravených na transport do Južného Osetska šesť čističiek vody a 33 autonómnych elektrární. V štádiu príprav je poskytnutie humanitárnej pomoci formou dodávky stavebných materiálov na urýchlené začatie stavebných prác v Južnom Osetsku.
12.14 – Gruzínsky minister vnútra Šota Utiašvili uviedol, že ruská armáda vstúpila do Cchinvalu. Dodal, že gruzínska armáda zostáva v bojovej pohotovosti.
12.20 – Velenie ruských mierových síl nepotvrdilo informáciu, že Gruzínsko začalo sťahovať armádu z Cchinvalu a z pohraničnej obce Ergneti.
13.00 – Strany konfliktu sa dohodli na otvorení humanitárnych koridorov cez Cchinval, určených na pohyb civilného obyvateľstva.
13.12 – Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí varovalo Ruskú federáciu, že s cieľom zabránenia účasti Ukrajiny v ozbrojenom konflikte a vo vojenských operáciách, vyplývajúcej zo zapojenia Čiernomorskej flotily námorných síl Ruskej federácie do konfliktu v Gruzínsku, ukrajinská strana si v súlade s princípmi medzinárodného práva a s právnymi predpismi platnými na území Ukrajiny vyhradzuje právo zakázať až do vyriešenia konfliktu návrat na územie Ukrajiny tých plavidiel Čiernomorskej flotily, ktoré by sa mohli podieľať na uvedenej činnosti,.
13.40 – Generálny štáb ruskej armády informoval o záchrane posádky jedného z dvoch ruských bojových lietadiel, zostrelených nad územím vlastného Gruzínska.
13,43 – Gubernátor Stavropoľského kraja Ruskej federácie Valerij Gajevskij vyhlásil, že hotely a rekreačné zariadenia v kraji sú pripravené poskytnúť juhoosetským ženám a deťom ubytovanie, a tiež zabezpečiť proces výučby.
13.45 – Generálny štáb ruskej armády informoval, že väčšia časť Cchinvalu je pod kontrolou Zmiešaných síl pre udržanie mieru.
13.51 – Minister zahraničných vecí Litvy Petras Vaitiekunas uviedol, že gruzínske úrady splnili požiadavku Ruskej federácie a stiahli všetky svoje ozbrojené sily z územia Južného Osetska.
13.53 – Zástupca poradcu prezidenta USA pre národnú bezpečnosť James Jeffrey vyhlásil, že ruský vojenský zásah v Gruzínsku by mohol narušiť americko-ruské bilaterálne vzťahy. Označil kroky ruskej armády za neprimerané a nebezpečné a vyslovil nad nimi ľútosť. Zároveň zdôraznil, že gruzínska armáda začala ustupovať a vyslovil znepokojenie nad možnosťou, že ruská armáda bude v uvedených krokoch pokračovať.
14.40 – Bezpečnostná rada Gruzínska informovala o úplnom, stiahnutí gruzínskych ozbrojených síl z Cchinvalu.
14.02 – Generálny štáb ruskej armády uviedol, že ruská strana nebola pôvodcom leteckých útokov na žiadne obývané objekty v Gruzínsku.
14.05 – Podľa vyjadrenia zástupcu náčelníka generálneho štábu ruskej armády Anatolija Nogovicyna ruské vojnové letectvo útočí výhradne na vojenské objekty.
14.06 – Generálny štáb ruskej armády dementoval informáciu o 12 zostrelených ruských bojových lietadlách.
14.30 – Velenie ruského kontingentu Zmiešaných síl na udržanie mieru oznámilo, že v Južnom Osetsku stále pôsobí približne 7 400 príslušníkov gruzínskej armády, 100 gruzínskych tankov a delostrelecké batérie. Vo vyjadrení pre agentúru Interfax sa uvádza, že ostreľovanie mesta Cchinval neutícha, aktívni sú aj ostreľovači, ktorí útočia aj na civilné obyvateľstvo.
14.41 – Minister zahraničných vecí Francúzska Bernard Kouchner prirovnal konflikt v Južnom Osetsku k vojne na Balkáne. Podľa jeho vyjadrenia príčina konfliktu medzi Ruskou federáciou a Gruzínskom spočíva v neschopnosti strán dosiahnuť dohodu o východiskách z tzv. zmrazeného konfliktu v Južnom Osetsku.
15.07 – Južné Osetsko oznámilo skutočnosť, že nebude viesť s Gruzínskom žiadne rokovania až dovtedy, kým s ním Gruzínsko neuzatvorí zmluvu o neútočení.
15.30 – Gruzínske ministerstvo zahraničných vecí informovalo, že ruské jednotky začali vojenskú operáciu v Kodorskom priesmyku.
15.37 – Zástupca ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Grigorij Karasin uviedol, že Západ bráni uskutočneniu operácie na nastolenie mieru v oblasti gruzínsko-osetského konfliktu. Dodal, že sa západné štáty správali podivne v čase agresie Gruzínska proti Južnému Osetsku, ticho mlčiac. Zdôraznil, že niektoré štáty akoby na povel zaujali kritický postoj voči Ruskej federácii, a v súčasnosti jej bránia v uskutočnení operácie na nastolenie mieru, spochybňujúc metódy, ciele a tempo jej vykonania.
15.47 – Agentúra Reuters oznámila, že sa 13. augusta uskutoční stretnutie ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ s cieľom diskusie o situácii v Južnom Osetsku.
16.15 – Na časti územia Abcházska vyhlásili vojnový stav.
16.18 – Na okraji Cchinvalu sa ocitol pod paľbou filmový štáb televíznej stanice NTV. Zranenia utrpel televízny producent Peter Gasijev.
16.24 – Ruský minister pre mimoriadne situácie Sergej Šojgu uviedol, že v blízkosti Cchinvalu bola zriadená nemocnica a šesť operačných miestností.
16.37 – De facto minister zahraničných vecí Južného Osetska uviedol, že na strane gruzínskej armády bojujú zahraniční žoldnieri. Dodal, že disponuje informáciou, že išlo o osoby čiernej, ale aj osobitne svetlej pleti. Upresnil, že v prípade osôb čiernej pleti išlo pravdepodobne o amerických, a v prípade osôb svetlej pleti o ukrajinských žoldnierov.
17.12 – Magistrát mesta Čerkessk (Karačajevo-Čerkesko) vypravil konvoj s potravinami určenými pre obyvateľov Južného Osetska.
17.13 – Ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie oznámilo, že v nasledujúcich dňoch vyšle do Vladikaukazu záchranársky tím poverený vyhľadávaním tiel usmrtených a zranených osôb v meste Cchinval.
17.36 – Abcházsko skoncentrovalo svoje ozbrojené jednotky na hranici s vlastným Gruzínskom.
17.58 – Korešpondent časopisu Russkij Newsweek Orchan Džemaľ oznámil, že v dôsledku vojenských operácií v regióne zahynuli novinári Alexandr Klimčuk a Grigol Chichladze.
18.32 – Gruzínske ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že odovzdáva Ruskej federácii nótu o ukončení nepriateľských akcií.
20.10 – Abcházsko informovalo o zhromažďovaní gruzínskych jednotiek na hraniciach vlastného Gruzínska s Abcházskom.
21.46 – Gruzínsko vyslovilo súhlas s vytvorením spoločných hliadok Ruskej federácie a OSN v Zugdidskom okrese.
22.32 – Ruské plavidlá potopili gruzínsku raketovú loď.
11. august 2008
00.17 – Mesto Cchinval bolo opätovne ostreľované.
00.33 – Ruské jednotky uskutočnili výsadok v oblasti gruzínsko-abcházskoho konfliktu.
00.44 – EÚ vyčlenila 1 000 000 eur na odstránenie dôsledkov ozbrojeného konfliktu v Južnom Osetsku.
01.25 – Ruská strana oznámila, že gruzínske úrady odmietajú občanom Ruskej federácie umožniť odchod z krajiny.
04.11 – Gruzínske úrady informovali o skutočnosti, že Abcházsko bombarduje Kodorský priesmyk.
06.02 – Ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie vypravilo do Cchinvalu konvoj s humanitárnou pomocou.
07.39 – Gruzínske jednotky pokračujú v ostreľovaní pozícií Zmiešaných síl pre udržanie mieru v Južnom Osetsku.
08.45 – De facto prezident Južného Osetska Eduard Kokojty uviedol, že Cchinval je definitívne ubránený.
09.26 – V Abcházsku bolo nasadených 9 000 príslušníkov ruských ozbrojených síl.
09.31 – Prezidenti neuznaných republík Sergej Bagapš a Eduard Kokojty vyhlásili, že sa obrátia na medzinárodné spoločenstvo so žiadosťou o uznanie nezávislosti Abcházska a Južného Osetska.
10.41 – Abcházske úrady informovali o úplnej blokáde hornej časti Kodorského priesmyku.
11.51 – Dmitrij Medvedev uskutočnil poradu na ústrednom veliteľstve ruskej armády.
11.55 – Južné Osetsko obvinilo Gruzínsko z podkopania Kehvského vodného kanála.
12.04 – Vyšetrovací výbor Severného Osetska začal trestné stíhanie vo veci útoku Gruzínska na Južné Osetsko.
12.08 – Bolo prerušené poštové spojenie medzi Ruskou federáciou a Gruzínskom.
12.24 – Bola prerušená námorná doprava s Gruzínskom.
12.28 – Generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer obvinil Ruskú federáciu z narušenia územnej celistvosti Gruzínska.
13.25 – Ruský veľvyslanec pri NATO Dmitrij Rogozin požiadal o zvolanie mimoriadneho zasadnutia Rady Rusko – NATO.
13.52 – Gruzínsky prezident Michael Saakašvili podpísal dokument o zastavení paľby, predložený ministrami zahraničných vecí Francúzska a Fínska.
14.08 – Ruská Federálna bezpečnostná služba informovala o zadržaní desiatich gruzínskych agentov na území Ruskej federácie.
14.25 – Gruzínsko podalo žalobu proti Ruskej federácii na Medzinárodnom trestnom súde v Haagu vo veci zločinov proti ľudskosti páchaných v rokoch 1992 – 2008.
15.24 – Južné Osetsko informovalo o nových útokoch gruzínskeho vojnového letectva na Cchinval.
15.49 – Objavujú sa ďalšie správy o ostreľovaní Južného Osetska gruzínskou armádou.
16.19 – Do Cchinvalu bola doručená zásielka humanitárnej pomoci ruského ministerstva pre mimoriadne situácie.
16.55 – Haagsky tribunál vydal stanovisko, že nie je možné posúdiť žalobu zo strany Gruzínska bez súhlasu Ruskej federácie.
17.22 – Ruská armáda potvrdila obnovenie ostreľovania Južného Osetska.
17.41 – Gruzínska armáda informovala o zostrelení 19 ruských bojových lietadiel.
17.43 – Gruzínske úrady uviedli, že sa ruské jednotky presúvajú za hranice Abcházska.
17.51 – Štáty G7 vyzvali Ruskú federáciu, aby ukončila vojenské operácie v Gruzínsku.
18.14 – Ruská armáda uskutočňuje vojenskú operáciu na západe Gruzínska.
18.26 – Michael Saakašvili vystúpil s televíznym prejavom ku gruzínskemu ľudu.
18.28 – V Južnom Osetsku bol ostreľovaný utečenecký konvoj.
18.37 – Gruzínske vojenské vrtuľníky zaútočili na Cchinval, pričom bolo zničené obchodné centrum.
19:00 – Z Čečenska do Gruzínska sa presunuli dve roty práporov Vostok a Zapad.
19.38 – Gruzínska armáda opustila mesto Gori.
20.22 – Ruská federácia a NATO vyjadrili súhlas s uskutočnením mimoriadneho zasadnutia Rady Rusko – NATO v súvislosti so situáciou v Južnom Osetsku.
20.34 – Ruské bojové lietadlo zlikvidovalo dva gruzínske vojenské vrtuľníky.
20.38 – Ruské ministerstvo obrany poprelo správy obsadení mesta Gori ruskou armádou.
21.39 – Michael Saakašvili uviedol, že ruské jednotky obsadili centrálnu líniu v Gruzínsku, čím rozdelili jeho územie na dve časti.
22.04 – 170 amerických občanov bolo evakuovaných z Tbilisi.
23.03 – Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ruské jednotky opustili gruzínske mesto Senaki.
23.41 – Gruzínsko vyzvalo Ruskú federáciu na okamžité začatie rokovaní o ukončení okupácie štátu.
12. august 2008
00.31 – Predseda gruzínskej vlády Vladimir Gurgenidze uviedol, že ruské jednotky vstúpili do mesta Poti. Ruské ministerstvo obrany odpovedalo, že v meste neboli nasadené vojská, ale že v ňom bola prítomná ruská rozviedka.
1.47 – George W. Bush vyhlásil, že Rusko musí zastaviť vojenské operácie v Gruzínsku.
2.26 – Michael Saakašvili vyzval občanov Tbilisi na účasť na manifestácii na podporu nezávislosti Gruzínska.
6.05 – Ruská federácia zamietla návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN o Južnom Osetsku.
6.32 – Abcházske jednotky začali operácie v Kodorskom priesmyku.
9.02 – Boli zverejnené údaje o obetiach nočného ostreľovania Cchinvalu. 12 ľudí utrpelo zranenia.
9.15 – Kubánsky líder Fidel Castro podporil kroky Ruskej federácie v Južnom Osetsku. Zároveň vyjadril predpoklad, že Michael Saakašvili konal podľa inštrukcií Spojených štátov amerických.
10.32 – Vo vzdialenosti 20 km od Cchinvalu prebiehal boj medzi ruskými a gruzínskymi jednotkami.
10.51 – Fínsky minister zahraničných vecí Alexander Stubb vyjadril „opatrný optimizmus” v súvislosti s tým, že Rusko môže prijať plán riešenia situácie v Južnom Osetsku navrhnutý EÚ a OBSE.
11.01 – Objavujú sa správy o bombardovaní mesta Gori ruským vojnovým letectvom.
12.17 – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil, že Ruská federáciu nebude rokovať s Michaelom Saakašvilim. Uviedol tiež, že gruzínsky kontingent Zmiešaných síl na udržanie mieru viac nebude môcť pôsobiť na území Južného Osetska.
12.48 – Veľvyslanec Holandska v Gruzínsku Onno Van Elderenbosch uviedol, že v dôsledku nočného bombardovania mesta Gori ruskou armádou bol usmrtený jeden holandský žurnalista a ďalší utrpel zranenia.
12.51 – Dmitrij Medvedev oznámil ukončenie operácie na nastolenie mieru v oblasti gruzínsko-osetského konfliktu.
13.29 – Zástupca náčelníka generálneho štábu ruskej armády Anatolij Nogovicyn uviedol, že všetky ruské jednotky zastavili postup.
13.53 – Do Moskvy pricestoval francúzsky prezident Nicolas Sarkozy s cieľom sprostredkovať dohodu o prímerí medzi Ruskou federáciou a Gruzínskom.
14.15 – Dmitrij Medvedev a Nikolas Sarkozy začali rokovania.
15,00 – De facto prezident Južného Osetska Eduard Kokojty uviedol, že de facto vedenie Južného Osetska podporilo rozhodnutie Ruskej federácie ukončiť operáciu pre nastolenie mieru v Južnom Osetsku.
15.40 – Spoločnosť Prístav Poti vyhlásila, že hodlá žalovať Ruskú federáciu na medzinárodnom súde, pretože v dôsledku nútenej nefunkčnosti prístavu boli spoločnosti spôsobené straty.
16.00 – Rokovanie Dmitrija Medvedeva a Nikolasa Sarkozyho neboli v plánovanom čase ukončené.
16.00 – Na námestí pred gruzínskym parlamentom sa v rámci akcie s názvom Pokojná manifestácia za Gruzínsko zhromaždilo niekoľko desiatok tisíc osôb.
17.00 – Michael Saakašvili vyhlásil, že Gruzínsko prijalo rozhodnutie vystúpiť zo Spoločenstva nezávislých štátov.
17.30 – Michael Saakašvili uviedol, že Gruzínsko prijalo rozhodnutie odstúpiť od zmluvy o prítomnosti ruských mierových síl v Abcházsku a vyhlásiť ruské vojská v Abcházsku za okupačné sily.
17:30 – Ruské ministerstvo obrany oficiálne poprelo správu niektorých médií o vymenovaní Vladimira Šamanova za veliteľa ruských mierových síl v Abcházsku.
18.20 – V Cchinvale vláda nariadila zákaz vychádzania v čase od 19.00 do 6.00 h.
18.30 – Dmitrij Medvedev a Nikolas Sarkozy dospeli k súhlasu ohľadne šiestich princípov usporiadania konfliktov v Gruzínsku.
19.30 – Generálny prokurátor Medzinárodného trestného súdu Luis Moreno-Ocampo uviedol, že súd je informovaný o konflikte v Južnom Osetsku a je pripravený na vykonanie predbežného vyšetrovania.
20.30 – Španielsko vyčleňuje 500 000 eur na pomoc obetiam v Južnom Osetsku.
20.45 – Ukrajinský prezident Viktor Juščenko, estónsky prezident Thomas Ilves, litovský prezident Valdas Adamkus, poľský prezident Lech Kaczynski a predseda vlády Lotyšska Ivars Godmanis pristáli na pohraničnom letisku v Azerbajdžane a v rámci automobilového konvoja odcestovali do Tbilisi.
20.50 – Dmitrij Medvedev vyhlásil na 13. august deň smútku v súvislosti s konfliktom v Južnom Osetsku.
21.20 – V Gruzínsku boli vyhlásené tri dni smútku.
21.20 – Predseda britskej vlády Gordon Brown schválil návrh dokumentu navrhnutého Nikolasom Sarkozym a Dmitrijom Medvedevom.
22.20 – Ministerstvo zahraničných vecí Talianska vyčlenilo organizácii Červeného kríža 200 000 eur na pomoc obetiam konfliktu v Gruzínsku.
22.40 – Holandská vláda vyčlenila 500 000 eur na humanitárnu pomoc obyvateľom Južného Osetska.
22.50 – Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy priletel z Moskvy do Tbilisi.
23.10 – Slávny gruzínsky herec a spevák Vachtang Kikabidze na znak protestu proti krokom Ruskej federácie odmietol prevziať ruský Rád priateľstva, ktorý mu udelili v júli 2008.
13. august 2008
1.00 – Ukrajinský prezident Viktor Juščenko, estónsky prezident Thomas Ilves, litovský prezident Valdas Adamkus, poľský prezident Lech Kaczynski a predseda vlády Lotyšska Ivars Godmanis sa v Tbilisi zúčastnili na manifestácii na podporu jednoty Gruzínska.
1.40 – Prezidenti Gruzínska a Francúzska Michael Saakašvili a Nikolas Sarkozy „v zásade schválili” šesť princípov uzatvorenia prímeria a vysporiadania konfliktu.
2.00 – Minister zahraničných vecí Poľska Radoslaw Sikorski podrobil kritike protisruské vystúpenie prezidenta Lecha Kaczynského na manifestácii v Tbilisi.
2.40 – USA zrušili spoločné vojenské cvičenia NATO – Rusko v súvislosti s vojenskými krokmi Ruskej federácie na území Gruzínska.
2.50 – Medzinárodný trestný tribunál oficiálne potvrdil skutočnosť, že Gruzínsko podalo žalobu na Ruskú federáciu v súvislosti so zločinmi proti ľudskosti páchanými v rokoch 1992 – 2008.
3.40 – Svetová banka odmietla poskytnúť Gruzínsku akúkoľvek ďalšiu pomoc v súvislosti s udalosťami na Kaukaze.
5.20 – Ruské ministerstvo mimoriadnych situácií vyslalo do Cchinvalu konvoj s humanitárnou pomocou.
6.20 – Minister zahraničných vecí Austrálie Alexander Dauner oznámil, že Austrália je pripravená poskytnúť Gruzínsku humanitárnu, nie však vojenskú pomoc, o ktorú Gruzínsko požiadalo.
9.00 – Noc v Cchinvale sa zaobišla bez bojov.
9.40 – Gruzínsky minister zdravotníctva Sandro Kvitašvili uviedol, že v dôsledku násilností od 8. augusta zahynulo na gruzínskej strane 175 osôb.
9.50 – De facto prezidenti Abcházska a Južného Osetska Sergej Bagapš a Eduard Kokojty uviedli, že nehodlajú uskutočňovať akékoľvek rokovania s gruzínskou stranou.
10.10 – Ruskí vyšetrovatelia začali vypočúvať príslušníkov gruzínskej armády prevezených do Vladikaukazu.
11.30 – Prezident Ukrajiny Viktor Juščenko uviedol, že Ukrajina je pripravená v rámci medzinárodného mandátu poskytnúť svoje mierové jednotky na usporiadanie konfliktu v Gruzínsku.
12.10 – Parlament Severného Osetska sa obrátil na federálne orgány Ruskej federácie a na svetové spoločenstvo so žiadosťou o uznanie nezávislosti republiky Južné Osetsko.
13.06 – Vladimir Putin vydal nariadenie na vyčlenenie finančných prostriedkov na zaopatrenie utečencov.
13.09 – Generálny štáb ruskej armády poprel prítomnosť ruských tankov v meste Gori.
13.13 – Začali sa rokovania medzi Gruzínskom a Ruskou federáciou o výmene zajatcov.
13.18 – Ruské ministerstvo mimoriadnych situácií prisľúbilo vyčleniť pre každého obyvateľa Južného Osetska postihnutého vojnovým konfliktom 50 000 rubľov.
13.28 – Dmitrij Medvedev si uctil minútou ticha obete konfliktu v Južnom Osetsku.
13.49 – Generálny štáb ruskej armády oznámil, že sa príslušníci ruských ozbrojených síl začínajú sťahovať z Južného Osetska.
13.53 – Gruzínske člny ostreľovali ruské vojnové plavidlo.
14.25 – Do Vladikaukazu bolo doručených 40 ton humanitárnej pomoci.
14.26 – Michael Saakašvili uviedol, že ruské jednotky spôsobili explóziu troch gruzínskych plavidiel.
15.03 – De facto president Južného Osetska Eduard Kokojty podporil plán riešenia konfliktu s Gruzínskom.
15.17 – Alexandr Lukašenko vyjadril súcit obetiam v súvislosti s vojnou v Južnom Osetsku.
15.36 – Dmitrij Medvedev nariadil vyznamenať príslušníkov mierových síl v Južnom Osetsku Georgievským krížom.
15.46 – Ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ podporili vyslanie pozorovateľov do Južného Osetska.
15.48 – Verejná komora Ruskej federácie zriadila komisiu na vyšetrovanie vojnových udalostí v Južnom Osetsku.
15.58 – Spojené štáty americké požadujú usporiadanie summitu NATO v súvislosti s udalosťami v Gruzínsku.
16.16 – EÚ vyjadrila pripravenosť na vyslanie mierových jednotiek do Gruzínska.
16.23 – Associated Press oznámila, že ruská obrnená technika preniká hlbšie na územie Gruzínska.
16.35 – Ruské ministerstvo obrany poprelo informácie o pohybe ruských tankov smerom ku Tbilisi.
17.13 – Gruzínske ministerstvo vnútra poprelo informácie o pohybe ruskej armády smerom ku Tbilisi.
17.25 – Ruské mierové jednotky začali odvoz opustenej gruzínskej vojenskej techniky z mesta Gori.
17.56 – Okolo 200 Gruzíncov sa v Južnom Osetsku dostalo do zajatia.
18.22 – Gruzínske ministerstvo obrany potvrdilo, že sa ruská armáda sťahuje z okresu Zugdidi.
18.43 – Nad Cchinvalom bolo zostrelené gruzínske bezpilotové lietadlo.
18.56 – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier rokovali o opatreniach pre nastolenie mieru v Gruzínsku.
19.03 – V Rige sa konala manifestácia na podporu Ruskej federácie v konflikte s Gruzínskom.
19.18 – V Cchinvale boli otvorené dve miesta výdaja potravín.
19.34 – Ruské ministerstvo zahraničných vecí poprelo informácie o prítomnosti ruskej armády v meste Gori a oznámilo, že ruské mierové sily poskytnú obyvateľom mesta potrebnú pomoc.
19.39 – Rada Parlamentného zhromaždenia Organizácie Dohody o kolektívnej bezpečnosti odsúdila Gruzínsko za vojenský útok na Južné Osetsko.
20.00 – Turecký prezident Abdullah Gül vyjadril Dmitrijovi Medvedevovi sústrasť nad úmrtiami civilných obyvateľov v Južnom Osetsku a vyjadril podporu krokom Ruskej federácie.
20.05 – Spojené štáty americké zvolali na 19. augusta 2008 zasadnutie Rady ministrov zahraničných vecí členských štátov NATO v súvislosti s udalosťami v Gruzínsku.
20.25 – Arménsky prezident Serge Sarkisian v telefonickom rozhovore s Dmitrijom Medvedevom vyjadril sústrasť v súvislosti s úmrtiami civilných obyvateľov v Južnom Osetsku.
20.30 – Predseda slovenskej vlády Robert Fico uviedol, že vojnový konflikt vyprovokovalo Gruzínsko. Reakciu Ruskej federácie nazval veľmi silnou.
21.00 – Do Moskvy pricestoval predseda tureckej vlády Recep Tayyip Erdođan. Počas rokovania s prezidentom Dmitrijom Medvedevom uviedol, že Turecko plánuje vystúpiť s vlastnou iniciatívou zameranou na usporiadanie konfliktu v Gruzínsku.
21.15 – Ruské mierové jednotky informovali o zostrelení troch gruzínskych špionážnych lietadiel nad územím Južného Osetska.
21.20 – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov obvinil USA zo schválenia gruzínskej operácie proti Južnému Osetsku.
21.40 – Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun uvítal skutočnosť, že Ruská federácia a Gruzínsko schválili plán na mierové urovnanie konfliktu v Južnom Osetsku tak, ako to bolo dohodnuté v predchádzajúci deň pri sprostredkovateľskej misii Francúzska.
22.30 – Britský minister zahraničných vecí David Milibend obvinil Ruskú federáciu z páchania agresie voči Gruzínsku v konflikte v Južnom Osetsku a vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby doručilo do Moskvy správu o tom, že ňou použité metódy sú neprijateľné.
23.00 – V Cchinvale napriek zákazu vychádzania pokračovala streľba. Ruská armáda oznámila, že spustí paľbu po každej podozrivej osobe, ktorá nepočúvne príkaz.
23.45 – Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová vyslovila smerom k Ruskej federácii vyhrážku, že sa dostane do hlbokej izolácie v prípade, ak nesplní podmienky dohody s Gruzínskom.
14. august 2008
00.20 – Dmitrij Medvedev v telefonickom rozhovore ubezpečil francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, že Ruská federácie rešpektuje záväzky vyplývajúce z dohody s Gruzínskom.
1.40 – Ruská armáda odovzdala gruzínskej polícii kontrolu nad mestom Gori.
6.20 – Francúzsko oznámilo zámer predložiť v nasledujúcich dňoch návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN o Gruzínsku, založenú na „Sarkozyho pláne”, schválenom Ruskou federáciou a Gruzínskom.
08.26 – Vyšetrovací výbor pri úrade generálneho prokurátora Ruskej federácie začali trestné stíhanie vo veci genocídy v súvislosti s udalosťami v Južnom Osetsku.
9,00 – Splnomocnený predstaviteľ Ruskej federácie pri Bezpečnostnej rade OSN Vitalij Čurkin zaslal list predsedovi Bezpečnostnej rady OSN, v ktorom označil operácie Ruskej federácie v Južnom Osetsku za nespochybniteľné právo na sebaobranu, ktoré bude Ruská federácia využívať, pokiaľ budú existovať okolnosti, ktoré vyvolali konflikt v Južnom Osetsku.
09.59 – Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová vyhlásila, že Ruská federácia bude čeliť medzinárodnej izolácii, pokiaľ nebude plniť podmienky.
10.00 – Austrália vyčlenila 870 000 dolárov na pomoc obyvateľom Gruzínska postihnutým dôsledkami vojenského konfliktu.
10.40 – V Južnom Osetsku boli zastrelení dvaja marodéri.
11.00 – Spresnené údaje o počte utečencov z Južného Osetska prijatých Ruskou federáciou dosiahli viac než 17 000 osôb.
11.15 – Spoločnosť British Petroleum po dvoch dňoch zastavenia vývozu obnovila export plynu z Azerbajdžanu cez Gruzínsko do Turecka.
11.20 – Do Gruzínska bolo doručených 100 ton nákladu humanitárnej pomoci.
11.37 – Veľvyslanec NATO v Moskve uviedol, že je isté, že udalosti v Gruzínsku budú mať dosah na vzťahy Ruskej federácie a aliancie.
11.47 – Miestna správa v Gori opätovne prevzala kontrolu nad mestom.
12.25 – Ruský minister spojov a informačných technológií Igor Ščegolev obvinil gruzínske orgány z blokovania prístupu gruzínskych občanov k internetu počas vojnového konfliktu.
12.42 – Prezidenti Južného Osetska a Abcházska podpísali mierový plán riešenia konfliktu s Gruzínskom na stretnutí s ruským prezidentom Dmitrijom Medvedevom v Moskve.
13.00 – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil, že Saakašviliho už nemôže považovať za partnera Ruskej federácie pre ďalšie rokovania.
13.00 – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov uviedol, že ruské mierové sily sú pripravené spolupracovať so zahraničnými pozorovateľmi v Južnom Osetsku. Dodal, že Ruská federácia je tiež pripravená rokovať o zvýšení ich počtu.
13.24 – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov uviedol, že Ruská federácia nebude nútiť štáty Spoločenstva nezávislých štátov k podpore Južného Osetska.
13.30 – Objavujú sa správy o návrate ruských vojsk do Poti, Senaki a Gori a o explóziách a prestrelkách.
13.45 – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil, že možno zabudnúť na rozhovory o územnej celistvosti Gruzínska.
13.52 – Dmitrij Medvedev počas stretnutia s de facto prezidentmi Južného Osetska a Abcházska Eduardom Kokojtym a Sergejom Bagapšom uviedol, že Ruská federácia podporí akékoľvek rozhodnutie Abcházska a Južného Osetska o ich budúcom statuse.
14.25 – Abcházske úrady informovali o úmrtí troch osôb v Kodorskom priesmyku v dôsledku vojenskej operácie gruzínskej armády.
15.06 – OBSE oznamuje zvýšenie počtu pozorovateľov v Gruzínsku na desaťnásobok.
15.:27 – Gruzínsky parlament schválil plán ukončenia členstva v Spoločenstve nezávislých štátov.
16.33 – De facto prezident Južného Osetska Eduard Kokojti uviedol, že na strane gruzínskych jednotiek bojovali žoldnieri z Ukrajiny, pobaltských štátov a USA.
16.37 – Darcovská konferencia OBSE bola ukončená vyzbieraním viac než 10 miliónov eur na odstránenie dôsledkov konfliktu v Gruzínsku.
18.16 – Americký minister obrany Robert Gates uviedol, že neexistujú žiadne perspektívy americkej vojenskej pomoci na riešenie problémov v Gruzínsku.
Poznámky:
1. text bol spracovaný na základe chronológií http://www.gazeta.ru, http://www.gzt.ru, http://www.russiatoday.com a http://www.bbc.co.uk. Použité tiež boli materiály zo stránok http://www.civil.ge a http://www.apsny.ge.
2. udalosti sú radené chronologicky s uvedením hodiny a minúty moskovského času.