Alexander Kravčenko je predsedom Moskovskej slovanskej spoločnosti, členom centrálnej rady hnutia Narodnyj Sobor a vedúcim asociácie vojensko-vlasteneckých klubov Sťag. V rámci kozáckych organizácií pôsobí ako ataman Roždestvenského domu a spolupracuje s Centrálnym kozáckym vojskom. Zároveň je predsedom združenia Kosovský front a hlavným redaktorom projektu Srpska.Ru. Počas vojny v Bosne a Hercegovine pôsobil ako ruský dobrovoľník bojujúci na strane Srbov.
Ako sa z vášho pohľadu vyvíja situácia na juho-východe Ukrajiny?
Aktuálne tam prebieha vojna. Na juho-východe Ukrajiny je plnohodnotná, skutočná občianska vojna. Rozpútali a zavinili ju predovšetkým autority v Kyjeve, ktoré dodnes nepredložili žiaden reálny plán národného zmierenia ani nenavrhli rokovania tým skupinám, ktoré tam v súčasnosti predstavujú reálnu silu vrátane ozbrojenej. Jednoducho týchto ľudí a tieto veľmi dôležité sily, ktoré dnes formujú tvár juho-východu Ukrajiny, ignorujú.
V akom stave je ľudová domobrana v Doneckej a Luganskej ľudovej republike?
Domobrana resp. ozbrojené sily sú v Lugansku a v Donecku v štádiu formovania. Pripomeniem, že boje prebiehajú ešte len dva mesiace. Za takýto čas je nemožné sformovať plnohodnotnú armádu, ktorá by mohla rovnocenne čeliť regulárnej ukrajinskej armáde. Uvediem príklady. Sám som bol účastníkom bojov v Republike srbskej. Sformovanie Vojska Republiky srbskej, t. j. viac-menej plnohodnotnej armády, trvalo približne pol roka. Sformovanie plnohodnotnej armády v Podnestersku trvalo štyri mesiace. V Donecku a Lugansku dnes prebieha aktívny proces, v rámci ktorého sa z domobrany formuje skutočná armáda. Zavinili to aktivity ukrajinských ozbrojených síl. Ak by sa ukrajinská armáda nesprávala tak, ako sa správala, neprebiehalo by formovanie skutočnej armády z nejednotných skupín. Dnes však z nejednotných skupín domobrancov rôznej úrovne bojovej pripravenosti prebieha formovanie skutočnej armády. Domnievam sa, že sa v priebehu mesiaca-dvoch objaví plnohodnotná armáda, ktorá bude schopná na rovnocennej úrovni čeliť ukrajinskej armáde. Avšak bez ohľadu na to, že ide v súčasnosti o nejednotné skupiny, ukrajinská armáda nebola schopná dobyť ani jedno mesto. A to nehovorím o hrdinskom Slaviansku alebo Gorlovke… Pod kontrolou domobrán sú aj menšie mestá, napriek tomu, že je ukrajinská armáda z hľadiska početnosti v desaťnásobnej presile, nehovoriac o výzbroji, ktorá je s výzbrojou domobrán neporovnateľná. Ukrajinskej armáde sa však ani tak nepodarilo za dva mesiace rozhodujúcim spôsobom zmeniť situáciu.
V akom štádiu je formovanie domobrán v ďalších oblastiach na východe Ukrajiny, napr. v Charkovskej a Dnepropetrovskej?
V žiadnom. Žiaľ, prebiehajú tam represie a teror zo strany ukrajinských autorít. Alebo, hovoriac konkrétne o juho-východe – o Odese a o Dnepropetrovsku – nejde ani tak o ukrajinské autority, ako o oligarchu Kolomojského. Kontroluje tam všetku moc, vytvoril si údelné kniežatstvo, disponuje vlastnými ozbrojenými silami, formáciami, ktoré terorizujú tamojších ľudí. Ľudia sú tam v podstate zastrašení a nie sú tam lídri, ktorí by ich mohli viesť a organizovať. Preto platí, že ak sú tam nejaké formácie, tak na úrovni malých partizánskych skupín. Lídri vrátane Cariova sú aktuálne prevažne v Moskve. Boli nútení opustiť krajinu pre ohrozenia ich vlastnej bezpečnosti a preto, že bol likvidovaný ich majetok. Väčšina lídrov z juho-východu – z Charkova, Dnepropetrovsku a Odesy – bola jednoducho donútená utiecť. A v skutočnosti nejde len o lídrov, ale aj o množstvo ďalších ľudí, ktorí majú čo i len nejaký význam a mohli by niečo ovplyvniť. Reálne je tam teror a nie je tam možné žiť a súčasne čokoľvek organizovať.
Pôsobia v Donbase ruské kozácke organizácie? Ak áno, ako?
Samozrejme! Ruské kozáctvo zohralo v podobných konfliktoch minimálne za posledných dvadsať rokov najaktívnejšiu úlohu, počínajúc konfliktami na Kaukaze – Abcházsko, Karabach a Južné Osetsko začiatkom 90. rokov, cez Podnestersko, Juhosláviu… Vo všetkých týchto konfliktoch hralo kozáctvo mimoriadne dôležitú rolu, pretože základnú masu dobrovoľníkov, ktorí sa dostávali na tieto konfliktné územia, tvorili kozáci. Kozáctvo v Rusku disponuje obrovskou sieťou miestnych organizácií, prostredníctvom ktorých sú postupované informácie a v opačnom smere odchádzajú dobrovoľníci a pomoc. V súčasnosti sa do Doneckej a Luganskej oblasti dostáva väčšina dobrovoľníkov cez kozáctvo, cez kozácke organizácie. Existujú organizované kanály, cez ktoré dobrovoľníci prichádzajú, existujú body ich sústreďovania a prípravy. Takéto body existujú aj v centrálnom Rusku aj na juhu – v Rostovskej oblasti. Nie je to žiadnym tajomstvom, pretože kozáctvo bolo vždy na hrote obrany pravoslávia a slovanstva. A ak sa stane také nešťastie – a v danom prípade ide o skutočné nešťastie a to, čo sa deje na Ukrajine, je tragédia – ruské kozáctvo, pravdaže, nemohlo zostať bokom. Okamžite zohralo významnú úlohu na Kryme a samozrejme, že ju hrá aj aktuálne na juho-východe. Okrem toho, cez kozácke organizácie, konkrétne aj cez našu, cez Centrálne kozácke vojská, s ktorými spolupracujeme, sa zbiera pomoc – humanitárna pomoc, pomoc s výstrojom, s uniformami a t. ď. Nepretržite – každodenne resp. každú noc – vypravujeme na juho-východ Ukrajiny dodávky, nákladiaky s pomocou vrátane humanitárnej a zdravotníckej, keďže je potrebných veľa liekov vrátane takých ako inzulín, a to vzhľadom na to, že ukrajinské autority blokujú dodávky liekov do týchto oblastí. Preto sa ku kozáctvu obracia vedenie Doneckej ľudovej republiky a žiada o zber a zaslanie takýchto vecí vrátane liekov. Kozáctvo vysiela dodávky prakticky každú noc. Okrem toho existuje aj rad ďalších organizácií, ktoré sa zaoberajú zberom a zasielaním humanitárnej pomoci do zóny bojových operácií.
V akej miere vplýva na možnosti ruských kozáckych organizácií posielať tam dobrovoľníkov fakt uzatvorenia ukrajinských hraníc pre občanov Ruska vo veku od 16 do 60 rokov?
Prechod hraníc sa uskutočňuje nelegálne. Nie je to žiadne tajomstvo. Kto sa tam chce dostať, chystá sa porušiť ruské aj ukrajinské zákonodarstvo. Prechod sa uskutočňuje pomocou prevádzačov a špeciálnych kanálov, prostredníctvom ktorých prechádzajú jednotlivci, skupiny jednotlivcov, ale cez niektoré aj nákladné vozidlá či dokonca ich konvoje. To je už, ako sa vraví, mohutná rieka. Práve z tohto dôvodu vyzýva vedúci ukrajinskej pohraničnej služby k vytvoreniu systému posilnenia ukrajinských hraníc, cez ktorý by tieto konvoje a osoby nemohli prechádzať.
V médiách sa objavila informácia, že sú niektoré hraničné priechody v rukách domobrán. Je táto informácia pravdivá?
Nie. Dodnes nie je, aj keď sa pravidelne uskutočňujú prerazenia jednotlivých priechodov. Deje sa to napríklad tak, že príde niekoľko automobilov či nákladiakov KamAZ, ktoré pri plnej rýchlosti prerazia cestu. Naposledy došlo k pokusu o prevoz zranených na KamAZe, pričom bola z ukrajinskej strany spustená paľba, v dôsledku ktorej zahynulo 35 ľudí.
S akými organizáciami v Donbase spolupracujú ruské kozácke organizácie? Spolupracujú aj s vládami Doneckej a Luganskej ľudovej republiky?
Samozrejme! Len prednedávnom som sa zúčastnil podpísania dohody medzi Doneckou ľudovou republikou a ruským kozáctvom. Udalosť organizovalo Centrálne kozácke vojsko, ktoré sídli tu v Moskve. Mimochodom, oficiálne zastupiteľstvo Doneckej ľudovej republiky sídli v priestoroch Centrálneho kozáckeho vojska pri stanici metra „Moloďožnaja“ – možno ho navštíviť a porozprávať sa s tamojšími ľuďmi. Bola teda uzatvorená dohoda, ktorú za ruskú stranu podpísalo nielen Centrálne kozácke vojsko, ale prakticky všetky kozácke organizácie, ktoré o to mali záujem, a to bez ohľadu na to, či sú v registri, t. j. či sú štátne alebo nie. Dokument bol teda otvorený na podpis pre akejkúľvek kozácku organizáciu. Z jednej strany teda prebieha bezprostredná spolupráca s vedením Doneckej ľudovej republiky, okrem toho však priamo na miestach prebieha aj najužšia spolupráca s organizáciami, ktoré nemajú blízke kontakty s ústrednými orgánmi. Formovanie štátnych orgánov v Doneckej ľudovej republike ešte len prebieha. Existuje preto masa jednotlivých miestnych organizácií, s ktorými existuje úzka spolupráca tak v oblasti doručovania nákladov ako aj vysielania ľudí. K našej organizácii sa obrátil napríklad jeden oddiel z Doneckej ľudovej republiky so žiadosťou o pomoc ohľadom uniforiem. Už ich zbierame konkrétne pre tento oddiel a prostredníctvom Centrálneho kozáckeho vojska ich zašleme priamo jemu.
Máte osobnú skúsenosť z konfliktu v Republike srbskej a tiež partnerské organizácie v Srbsku. V médiách pred niekoľkými týždňami zaznela informácia, že sa zúčastňujú organizovania domobrán na Kryme srbskí četnici. Participujú aj na aktivitách v Doneckej a Luganskej oblasti?
Na Kryme bol Oddiel – pričom sú to moji dobrí známi a bol som tam aj osobne – svätého kniežaťa Lazára, čo je četnický oddiel, ktorý zohral veľmi významnú úlohu tak v oblasti propagácie, ako aj v oblasti morálnej podpory. Poskytol tam veľkú pomoc. Čo sa týka priamo situácie v Donecku, práve zo strany srbských dobrovoľníkov existuje množstvo žiadostí a prianí dostať sa tam. Na Kryme a v Donecku sú však aktuálne úplne odlišné situácie, a to kvôli tomu, že tam neexistuje frontová línia, neexistuje tylo, neexistujú mocenské orgány, neexistujú stabilné kanály prepravy ľudí na miesto… Ľudia môžu byť zadržaní zo strany ukrajinských či ruských pohraničníkov a zo strany Služby bezpečnosti Ukrajiny. To predstavuje veľké riziko osobitne pre cudzích štátnych príslušníkov, pre srbských dobrovoľníkov. Preto na všetky žiadosti, ktoré sú mi adresované, osobne odpovedám zamietavo. Dovtedy, kým nebude frontová línia, nebude stabilné tylo, kým orgány Doneckej ľudovej republiky nebudú schopné garantovať prepravu ľudí na miesto, nechceme týchto ľudí vystavovať nezmyselnému nebezpečenstvu. Jedna vec je občan Ruskej federácie, druhá vec je cudzinec. Aj keď by teraz, samozrejme, existencia takéhoto oddielu predstavovala veľký prínos práve z hľadiska morálnej podpory.
http://www.pravda.rs/2014/06/14/pocelo-je-cetnicki-komandant-bratislav-zivkovic-u-donjecku/