Prof. Václav Pavlíček, narodený v roku 1934, je český ústavný právnik pôsobiaci na pôde Právnickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe, Právnickej fakulty Západočeskej univerzity v Plzni a Ústavu štátu a práva Akadémie vied Českej republiky. Opakovane bol navrhnutý do funkcie sudcu Ústavného súdu Českej republiky, bol podpredsedom Československého helsinského výboru, členom niekoľkých Legislatívnych rád vlády Českej republiky, je autorom učebníc ústavného práva a predsedom najstaršej českej nadácie Nadání, Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových – Hlávkovej nadácie pôsobiacej od roku 1904. Patrí k popredným znalcom problematiky českej štátnosti, Benešových dekrétov, vojnových reparácií a cirkevných reštitúcií.
Pán profesor, onedlho si bude svet pripomínať 70. výročie ukončenia II. svetovej vojny. Spomienky v Deň víťazstva nad fašizmom patria predovšetkým hrdinom, ktorí fašizmus porazili, ale aj nespočtu obetí, ktoré sa nedožili konca vojny. Nemecko bolo víťaznými mocnosťami označené za hlavného vinníka II. svetovej vojny, ktorú neprežilo odhadom od 50 do 80 miliónov ľudí. V Československej republike v dôsledku nacistickej agresie zahynulo približne 365 tisíc občanom. V dnešnej dobe sa čoraz častejšie objavujú názory, ktoré spochybňujú zodpovednosť Nemecka za vznik a priebeh udalostí II. svetovej vojny alebo dokonca ospravedlňujú viaceré vojnové zločiny, ktoré sa páchali v tomto období. Ako vnímate tento sociálny fenomén?
Československo bylo první obětí německé expanze a chtělo se bránit. Prezident republiky 16.12.1941 konstatoval válečný stav s Německem od doby, kdy se Německo dopustilo válečných činů proti bezpečnosti a územní celistvosti Československa, tedy od 17.9.1938. Doba nesvobody započala po tzv. Mnichovské dohodě, tedy od 30.9.1938. Z těchto skutečností československý zástupce u Norimberského tribunálu dr. B. Ečer prosazoval stanoviska Československa v procesu s válečnými zločinci.
V posledních dvaceti letech se prosazují trendy, které jsou protikladné stanoviskům vítězných mocností a Československa v době světové války o příčinách, vině a následcích této války a o potrestání válečných zločinů. K těmto závěrům patřilo také odhodlání vykořenit pozůstatky nacismu. Nacistické zločiny se bagatelizují a vytváří se dojem, že zločiny byly páchány na obou stranách tehdejšího světového konfliktu a potlačuje se vědomí, kdo byl agresorem a kdo byl obětí a musel se tedy bránit adekvátním způsobem, aby nebyla zničena samotná jeho existence. Nacistickému Německu se podařilo fyzicky zlikvidovat značnou část židovské populace v Evropě a v jeho programu bylo částečně zotročit a pokud jde o zbytek fyzicky zlikvidovat slovanské obyvatelstvo, aby byl vytvořen prostor pro rozvoj údajně čisté germánské rasy. Pro svou politiku získal nacismus část populace i z jiných států Evropy. Na likvidaci Židů, demokratů a dalších částí evropské populace se podílely významné skupiny z východní i západní Evropy, např. ve zvláštních oddílech SS a v jiných zločineckých skupinách v kolaborantských režimech. V současné době jsme svědky toho, že činy těchto zločinců se oslavují, mají možnost svobodně deklarovat věrnost jejich odkazu a někdy jsou dokonce postihováni odpůrci nacismu. Ani v České republice není situace zcela odlišná. Vydavatelé Hitlerových projevů a spisů jsou beztrestní s odůvodněním, že tak činí jenom z důvodu svého obohacení a požadují naopak odškodnění za své trestní stíhání. Odsuzováni jsou ti, kteří zůstali věrni odkazu bojovníků za svobodu, musí se z rozhodnutí soudu omlouvat za tvrzení, že přihlášení se v době ohrožení českého národa k německému občanství podle rasového principu a odmítání loajality k Československu, byl čin blízký vlastizradě. Soudy někdy dávají za pravdu v restitučních sporech potomkům těch, kteří proklamovali sounáležitost s nacistickým Německem a zkresluje a zlehčuje se zacházení s Židy v době války. Porušují se tak závěry spojeneckých dohod, zejména Postupimské smlouvy a Pařížské reparační smlouvy. Tento trend pokračuje k revizi principů, na nichž bylo Československo založeno a vzniklo např. pokud jde o zásady pozemkové reformy. Někteří z další generace si již neuvědomují nebo nechtějí uvědomit, že by se patrně nenarodily, kdyby se plány nacistů splnily. Platí to také, pokud jde o zásluhy Rudé armády na osvobození Československa.
Počas II. svetovej vojny na česko-slovenskom území došlo okrem strát na životoch k rozsiahlym materiálnym škodám. Akým spôsobom boli počítané tieto škody, prípadne na akú sumu boli tieto ujmy vyčíslené a na základe akého právneho rámca boli vznesené česko-slovenské reparačné požiadavky voči Nemecku?
O reparacích se jednalo již na Jaltské konferenci a později na Postupimské konferenci. O reparačních nárocích západních států, včetně Československa bylo rozhodnuto Pařížskou reparační smlouvou z prosince 1945. Na základě této smlouvy probíhala další jednání. V čl. 6 smlouvy bylo stanoveno oprávnění každé vlády ponechat si veškerý německý majetek v její pravomoci. V posudku Leopolda Chmely byly vyčísleny některé škody způsobené okupací. Významný slovenský politik a v té době ministr financí Vavro Šrobár ve zprávě pro parlament z roku 1946 uvedl, že ČSR ještě neměla dost času vyšetřit všechny škody a proto jsou odhady předběžné a v některých oblastech velmi nízké. To ovlivnilo i celkově vyčíslenou škodu 347 miliard předválečných korun předložených na Pařížské konferenci. Na Mezispojeneckém reparačním úřadu v Bruselu byly naše škody vyčísleny na 19,5 miliardy tehdejších amerických dolarů. Z toho bylo uhrazeno reparacemi pouze 14,5 milionů dolarů a vrácením majetku in natura 76,8 milionů. Pod konfiskaci podle této dohody spadal i tzv. sudetoněmecký majetek bez ohledu na individuální postoje jednotlivců, jimž patřil. Úřad v Bruselu ukončil činnost koncem listopadu 1959. Tehdy bylo ze škod uhrazeno Československu necelé půl procento. Československá delegace tehdy na závěr zasedání prohlásila, že si československá vláda vyhrazuje právo na odčinění všech způsobených škod. Československo nikdy neprohlásilo, že dosavadní částečné odškodnění považuje za ukončené. Škodami utrpěnými v době války se zabývala také oficiální publikace ministerstva financí pod názvem „Státní hospodářství za války a po revoluci“, která obsahuje výklad ministra financí dr. Vavra Šrobára k státnímu rozpočtu na rok 1946 a průvodní zprávu ministerstva financí. Kniha má téměř 400 stran a podává konkrétní přehled o škodách, které byly Československu způsobeny.
V 90. letech vydal Ústav mezinárodních vztahů několik publikací o problému reparací a škod způsobených Československu i nároků tzv. sudetských Němců. V knize Krajanské organizace sudetských Němců v SRN, vydané v roce 1998, je obsažena např. stať Jana Krejčího: Reparace a některé další nároky vůči Německu, vyplývající z Mnichovské dohody a z druhé světové války nebo stať V. Pavlíčka a R. Suchánka: O některých otázkách majetkových nároků v česko-německých vztazích, která se zabývá také doporučením rakouského profesora F. Ermacory, jak prosadit sudetoněmecké požadavky ve vztahu k Československu. Nemám informaci, že by právní a politické analýzy obsažené v těchto publikacích resortního odborného pracoviště byly v české a zahraniční politice využity.
Nemôžu byť česko-slovenské reparačné požiadavky z obdobia II. svetovej vojny spochybnené výkonom ústavných dekrétov prezidenta Československej republiky Edvarda Beneša? Nemecko tiež medzi rokmi 2001 až 2006 zo sumy vtedajších 10 miliárd nemeckých mariek v ekvivalente 5,1 miliardy EUR (požiadavka nemeckým koncernom na zvýšenie sumy na úroveň 22 miliárd nemeckých mariek) poskytlo podľa dostupných zdrojov odškodnenie približne 87 tisíc českým a ani nie 4 tisíc slovenským občanom za nútené nasadenie, otrockú prácu, väznenie a perzekúcie v hodnote niečo cez 8 miliárd českých korún s ekvivalentom cca 300 miliónov EUR. Nútene nasadených občanov Československa boli ale státisíce…
Je tomu naopak. Závěry spojeneckých států ohledně náhrady škod, které byly způsobeny Německem a jeho spojenci, byly promítnuty v československých poměrech do vnitrostátního řádu právě především dekrety prezidenta republiky. Dekrety byly vydávány v době války až do října 1945. Po vzniku Prozatímního Národního shromáždění byly dekrety ratifikovány a prohlášeny za zákony a ústavní zákony. Jsou tedy součástí legitimní zákonodárné činnosti československých orgánů jako orgánů státu, který byl od počátku součástí protinacistické koalice. Německo odmítalo odškodňovat jednotlivce z řad československých občanů i po listopadu 1989 na základě tzv. Hallsteinovy doktríny, což se stalo předmětem kritiky i při jednání Česko-německého diskusního fóra. Jenom postupně se dařilo prosadit, aby některé skupiny československých občanů byly odškodněny ze společného fondu. O tom jsme byli informováni v době mého členství v diskusním fóru zřízeném podle Česko-německé deklarace. Další vývoj v oblasti těchto náhrad jsem již nesledoval. Je to záležitost ministerstev zahraničních věcí a financí. Ostatně vzpomenutý článek Dr. Krejčího byl publikován v první verzi v odborném časopisu Ministerstva financí v roce 1988 bez aktuálních politických souvislostí.
Aké právne nástroje (medzinárodná žaloba, prípadne zadržanie alebo zabavenie nemeckého majetku) môžu Česká republika a Slovenská republika ako nástupníci česko-slovenského štátu uplatniť smerom k Nemecku tak, aby sa zákonným spôsobom domohli uspokojenia svojich reparačných nárokov?
Mezinárodní společenství neuznalo nástupnictví České republiky a Slovenské republiky ve vztahu k Československu. Podle mezinárodního práva může být jen jeden stát státem nástupnickým. Z toho důvodu byly Česká republika i Slovenská republika znovu přijímány do Organizace spojených národů, do Rady Evropy i dalších mnohostranných smluvních vztahů. Naproti tomu v hospodářských a finančních vztazích s Německem byly řešeny a vyřešeny problémy s nástupnictvím jak ve vztahu k Německé demokratické republice, tak i ve vztahu k Československu, jak v oblasti dodávek zboží, tak i finančních nároků. Je tedy dostatek precedentů i zkušeností, jak vzájemné vztahy řešit.
Problémem spíše je, zda Česká republika a Slovenská republika mají zájem se touto problematikou, která se týká bývalého Československa, zabývat. Problémy reparací se zpravidla v mezinárodních vztazích řešily nebo nastolovaly v souvislosti s nároky odsunutých Němců, které byly podporovány některými politiky Spolkové republiky Německo. Reagoval jsem na tyto otázky ve svých knihách, které byly vydány pod názvem O české státnosti v nakladatelství Karolinum.
Nakoľko v čase uplatnenia česko-slovenských reparačných požiadaviek bolo Slovensko súčasťou česko-slovenského štátu a dodnes nedošlo k uspokojeniu týchto reparačných požiadaviek zo strany Nemecka, znamená to, že súčasná Slovenská republika má podľa ústavného zákona Federálneho zhromaždenia o delení majetku Českej a Slovenskej Federatívnej republiky medzi Českou republikou a Slovenskou republikou nárok na jednu tretinu hodnoty tejto pohľadávky v súlade s pravidlom delenia majetku pomerom 2:1? Prípadne na základe akého iného právneho princípu a vyčíslenia škôd by si mohla Slovenská republika uplatniť reparačné požiadavky voči Nemecku spôsobených najmä počas trvania Slovenského národného povstania a následného partizánskeho odboja?
Slovenské národní povstání se přihlásilo k československé státnosti. Reparační nároky byly vypočteny také z přehledu škod, které byly způsobeny na Slovensku. Šrobárova zpráva a zmíněná publikace podávají přehled těchto způsobených škod, i když bylo uvedeno, že výčet těchto škod není úplný. Uplatnění nároků je záležitostí politických dohod, které by měly brát na provedený výpočet zřetel.
Počas nacistickej okupácie utrpel česko-slovenský štát straty aj na monetárnom hospodárstve viac ako 72 percentným znížením stavu zlatých rezerv, ktoré boli buď ukoristené okupačným Nemeckom v objeme takmer 21 ton zlata alebo spreneverené Bank of England v objeme viac ako 23 ton zlata. Ďalších 26 ton zlata bolo zaplatených exilovou vládou v Londýne Veľkej Británii za výcvik, výzbroj a výstroj česko-slovenských vojakov o. i. brániacich Veľkú Britániu pred nacistickou agresiou. Spojenci po ukončení II. svetovej vojny priznali Československu nárok na približne tretinu tohto zlata. Došlo k uspokojeniu aspoň tejto pohľadávky?
Problematika zlatých rezerv je velmi rozmanitá a obsahuje také hrazení půjček, které Československo získalo od Velké Británie pro svůj válečný rozpočet financování války proti Německu. Souvisí to též s reparacemi. O návratu zlatých rezerv jednala československá vláda delší dobu a teprve v roce 1982 došlo ke konečnému řešení. V posledních letech se touto problematikou zabývali politici, např. B. Chňoupek nebo J. Štrait, právníci jako R. Král, jehož zásluhou bylo tohoto úspěchu také dosaženo nebo publicista St. Motl. Podrobně se financováním odboje zabýval právní historik J. Kuklík. Zajímavý je také další osud tohoto zlata po rozdělení Československa. Zatím co Slovenská republika s ním zřejmě zachází odpovědně, Česká národní banka v letech 1997-1998 toto zlato prodala, resp. vyměnila za obligace a zlaté rezervy České republiky jsou mnohem menší, než Slovenska. Upozornil jsem na to ve svém vystoupení k 20. výročí Ústavy České republiky v publikaci, která vyšla pod redakcí A. Gerlocha a J. Kysely.
Sovietsky zväz si po porážke Nemecka odnášal z jeho východnej časti veľké množstvo strojov, techniky, technológií a nerastných surovín ako kompenzáciu za vojnové škody. Na základe Luxemburských dohôd o reparáciách zo septembra 1952 poskytovalo Nemecko nenávratnú ekonomickú pomoc štátu Izrael. Nepredstavuje zo strany Nemecka odmietnutie obdobných nárokov iných strán porušenie zásady rovnakého prístupu? Podobne nedávno otvorilo dlhovou krízou sužované Grécko voči Nemecku politickú agendu odškodnenia vo výške 162 až 279 miliárd EUR. Ďalšie požiadavky priebežne odznievajú aj zo strany Poľska, Talianska a Slovinska. Poškodených štátov je podstatne viac, takmer všetky v Európe, a predpokladám, že ich morálny a právny nárok na reparačné odškodnenie sa zakladá na rovnakých princípoch ako u bývalého Československa…
Sovětský svaz ani Polsko (na rozdíl od Československa) nebyly účastníky Pařížské reparační smlouvy, která byla uzavřena k uskutečnění závěrů Postupimské dohody. Škody, které byly způsobeny Sovětskému svazu nebo Polsku, byly obrovské a nepoměrně větší než škody způsobené Československu. Podle Postupimské dohody měly být reparační nároky Sovětského svazu uspokojovány věcným peněžním plněním z jeho okupačního pásma. Také Polsko mělo být uspokojováno z tohoto podílu. Izrael nebyl součástí poválečných smluv, neboť v té době ještě neexistoval. O těchto nárocích nemohlo být proto jednáno ani v Postupimské dohodě.
Vztahy vyplývající z válečných škod způsobených Německem byly ukončeny tzv. smlouvou 4+2. Tradiční mírová smlouva nebyla uzavřena a ostatní státy, které byly ve válce s Německem, vzaly na vědomí, že velmoci jednaly i za ně. Přesto dochází k různým reakcím na reparační nároky v různých státech Evropy, ať již patřily dříve do Sovětského bloku nebo zůstaly v západní sféře. Podobné reakce nacházíme i v jiných státech. V roce 2004 polský Sejm přijal rezoluci požadující řešení reparací. Na tuto rezoluci reagovali ministerští předsedové Bielka a Schröder v tom smyslu, že otázka reparací je oboustranně vyřešena. Problematika se zpravidla otevírá v různých státech tehdy, když vzniknou požadavky, nároky nebo nátlaky z německé strany. V České republice takové reakce vznikaly v souvislosti s nároky vysídlených Němců. Od té doby, co takové nároky nejsou německými politiky podporovány, nedochází ani z české strany k oživení požadavků ohledně reparací. Diskuse probíhaly o tom, co znamená definitivní tečka mezi vzájemnými nároky České republiky a Německa. Souvisí to také s tím, že na rozdíl od satelitních států Německa, nebyla se samotným Německem uzavřena mírová smlouva mezi státy, které s ním byly ve válečném stavu.
Nemci by mali makať na celú Európu, platiť dlhy za svoje hriechy a nie zneužívať lacnú pracovnú silu východnej Európy a ekonomicky kolonizovať Ostblok. Stále sme pre nich iba otrokmi, rovnako ako nútene nasadení cez II. WW. Aká urážka ľudskej dôstojnosti odškodniť každého šiesteho nútene nasadeného sumou 2-3 tis. eur? Posedíš si v koncentráku alebo 2 roky makáš ako otrok niekde v zbrojovke za zverských podmienok a dostaneš po 60 rokoch odškodnenie vo výške jednej priemernej mesačnej nemeckej mzdy. Ekonomicky sa to Nemcom viditeľne oplatilo, aj preto je EÚ germánskym kolonizačným nástrojom k útlaku Slovanov.
chapes spravne… Slovan = Slav = Slave
347 miliárd predvojnových korún alebo 19,5 miliardy vtedajších dolárov je koľko na dnes?
Dobrý deň,
dnešná hodnota česko-slovenskej koruny z roku 1938 a amerického dolára z roku 1946 záleží od metodiky ich prepočtu:
19,5 mld. USD v roku 1946 =
1. podľa spotrebiteľského indexu cien (CPI) amerického ministerstva práce a pracovnej štatistiky zaznamenala medzi rokmi 1946 a 2015 oficiálna inflácia amerického dolára 12,1 násobný nárast; tzn. 236,1 mld. USD v roku 2015
2. podľa brettonwoodskej sústavy mien zlatého štandardu ustanoveného medzi rokmi 1944 až 1971 bol USD ekvivalentom 0,888 g zlata, resp. 35 USD/Troy Oz a aktuálna trhová cena zlata je 1184 USD/Troy Oz; tzn. 660,1 mld. USD v roku 2015
347 mld. Kč v roku 1938 =
1. oficiálna konvertibilita USD ku Kč medzi rokmi 1936 až 1938 bola fixovaná v pomere 1:28,474; tzn. 12,18 mld. USD v roku 1938 a 147,5 alebo 413,3 mld. USD v roku 2015 (v závislosti od metodiky vyššie uvádzaného prepočtu hodnoty amerického dolára)
2. Kč medzi rokmi 1936 až 1938 predstavovala ekvivalent 0,03121 g zlata; tzn. 413,7 mld. USD v roku 2015
Môžete si vybrať…
ta suma je pekna sila! realita je taka, ze Nemci nikdy nikomu nic nezaplatia. stalo by ich to pre ČS 1x az 3x rocne 250 mld. statne rozpocty. platit by ale mali, to by bolo vychovne a nie falosne ospravedlnovanie. vsetkym kde narobili skodu a nie ohrnat nos nad Grekmi. 50 – 100 rokov by robili len na odskodnenie svojich zlocinov
Ale na financovanie štátnych prevratov na Ukrajine majú dosť peňazí?
http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/05/03/mit-deutschen-steuergeldern-adenauer-stiftung-mischt-in-der-ukraine-kraeftig-mit/
Deutsche Realpolitik = Lebensraum im Osten + Endlösung der Untermenschenfrage
2. svetová vojna v Európe sa našťastie skončila bez nukleárneho bombardovania Berlína. Stačilo pár mesiacov vojny navyše a Nemci by nemuseli vôbec existovať
No odškodniť by Nemci možno mali, no čo také uplatnenie kolektívnej viny a deportácia nemeckého národa Čechmi. Keby sa otvorí problematika Benešových dekrétov a bývylí majitelia by si nárokovali odškodniť, či poprípade vrátiť majetky, tiež by to boli slušné miliardy.
Dekret presidenta republiky ze dne 21. června 1945 o konfiskaci a urychleném rozdělení zemědělského majetku Němců, Maďarů, jakož i zrádců a nepřátel českého a slovenského národa. http://www.psp.cz/docs/laws/dek/121945.html
Dekret presidenta republiky ze dne 25. října 1945 o konfiskaci nepřátelského majetku a Fondech národní obnovy. http://www.psp.cz/docs/laws/dek/1081945.html
Ústavní dekret presidenta republiky ze dne 2. srpna 1945 o úpravě československého státního občanství osob národnosti německé a maďarské. http://www.psp.cz/docs/laws/dek/331945.html
Dekrety prezidenta republiky Edvarda Beneše http://www.psp.cz/docs/laws/dek/
Část I. Německé reparace, Článek 6. Německý majetek v cizine, Odstavec A. a D.
A. „Každá signatární vláda zadrží způsobem podle své volby německé nepřátelské majetky nalézající se na území podrobeném její pravomoci, nebo jimi bude disponovati tak, aby se nemohly znovu státi německým majetkem nebo nemohly upadnouti znovu pod německou kontrolu, a odečte tyto majetky od svého podílu na reparacích.“
D. „Při provádění ustanovení odstavce A shora nebude se majetek, který byl vlastnictvím země, jež jest členem Spojených národů, nebo jejích příslušníků, kteří nebyli příslušníky Německa v době anexe této země nebo její okupace Německem nebo jejího vstupu do války, odpočítávati od reparací“
Dohody o reparacích od Německa, o založení Mezispojeneckého reparačního úřadu a o vrácení měnového zlata ze dne 21. prosince 1945 v Paříži, č. 150/1947 Sbírky zákonů a nařízení republiky Československé
http://ftp.aspi.cz/opispdf/1947/071-1947.pdf
Však veď je viem o tom…ale tomuto sa hovorí fašizmus najhrubšieho zrna.
coze? aky fasizmus??? fasizmus je nieco uplne odlisne, treba si ujednotit pojmy a oddelit ich od dojmov… fasizmus je to, co robili nemecki nadludia slovanskym, zidovskym a dalsim podludom a nie vypratanie kolaborantskej piatej kolony
vypratanie kolaborantskej piatej kolony? tie tri miliony su kolaborantska piata kolona? a co tie deti, ktore vypratali, tiez to bola piata kolaborantska kolona, ci jak si to nazval? ved uplatnenie kolektivnej viny je nieco absurdne a v danom pripade uplne ucelove… a co Slovaci, co sa nezapojili do SNP? tiez to bola kolaborantska piata kolona?
skoda, ze nie si taky sucitny s utrpenim desiatok milionov obeti nemeckeho fasizmu. porovnavas neporovnatelne, Cesi nikoho systematicky nevyvrazdovali a oznacit ich za fasistov je vyplodom choreho mozgu. benesove dekrety nemaju nic spolocne s kolektivnou vinou, nemeckych antifasitov a lojalnych obcanov sa netykali, trestali sa aj ceski a slovenski kolaboranti. namiesto vyplakavania si radsej pozri dokumenty, o ktorych pises, ze ich poznas. osud slovenskeho naroda pocas vojny je o niecom inom, ale to by bolo treba poznat historiu a vecne argumentovat
Definícií fašizmu je neúrekom, tu je jedna z nich:
“spôsob politického jednania vyznačujúci sa obsesívnymi predstavami o rozklade spoločnosti, o národnom potupení, o tom, že sa národ stal obeťou, a kompenzačným kultom zjednotenia, sily a čistoty, v ktorých masová politická strana zložená z militantných nacionalistov nie príliš ochotne, avšak výkonne spolupracujúcimi s tradičnými elitami, opúšťa demokratické slobody pomocou násilia a bez akýchkoľvek etických alebo zákonných obmedzení usiluje o vnútornú očistu a vonkajšiu expanziu.”
Nemusíš ma urážať a radšej vecne argumentuj aj ty, lebo v tom čo si napísal nie je žiadny argument…
Slovenský štát a jeho čelní predstavitelia sa hrdo hlásili k hitlerovi a jeho myšlienkam, prečo sa nedal teda princíp kolektívnej viny uplatniť aj na obyvateľstve SŠ, ktoré sa SNP nezúčastnilo (a to ich teda bolo)? Veď princíp je rovnaký, ako ty píšeš, či už je piata kolóna Nemec, alebo Slovák, aký je v tom rozdiel?
Uplatnenie kolektívnej viny, bol zámer Beneša na to, aby vytvoril národnostne čo najhomogénnejšiu krajinu a nebyť strýčka Stalina, ktorý mu to nedovolil, zatočil by aj so Slovákmi. Druhou stranou mince bol fakt, že Nemecko stratilo cca 5-10 mil. obyvateľov, čo z demografického hľadiska nebola žiadna sranda, preto proti príchodu Nemcov spoza hraníc nikto naozaj z nemeckých oficialít neprotestoval (okrem samotných Sudetcov a Karpatincov)…
Len pre tvoju informáciu, Slovenský Štát bol po Nemecku prvou krajinou, ktorá schválila likvidačné židovské zákony. Čo to bol ten ľud za fašistov, keď sa proti tomu postavil? No nie? Nemala by takých ľudí postihnúť kolektívna vina?
Kolektívna vina sa nedá ospravedlniť, jednoducho je absurdná…a v modernej spoločnosti nemôže mať miesto
1) Nemecko vyvolalo dve svetove vojny, znicilo velku cast Europy, viedlo vyhladzovaciu politiku, sposobilo utrpenie a smrt desiatkam milionov nevinnych ludi
2) Nemecko malo nahradit sposobene skody vsetkym poskodenym krajinam, CSR dlzi 660 mld. $, na ktore ma CSR podla medzinarodnych zmluv pravny narok
3) zapadne Nemecko nebolo po vojne denacifikovane a ma revizionisticke poziadavky
4) Benesove dekrety su sucastou povojnoveho usporiadania Europy, boli prijate podla zaverov Postupimskej dohody, su platne a neexistuje ziaden dovod k ich zruseniu, neuplatnuju kolektivnu vinu lebo trestaju kolaborantov a zradcov
5) fasizmus je termin, ktory patri konkretnemu typu politickej ideologie a politickeho systemu, oznacit pravne normy CSR za fasisticke je ako som pisal
6) sudetonemecka populacia prijala v 1938 nemecke statne obcianstvo a dobrovolne stratila obcianstvo CSR = po vojne boli v CSR cudzinci a museli odist prec z uzemia CSR
7) akekolvek sudetonemecke poziadavky na odskonenie su neprijatelne a nemaju pravny narok. majetok zradcov a kolaborantov bol konfiskovany bez nahrady na zaklade medzinarodnych zmluv
8) Slovaci boli pripraveni cez mnichovsky diktat vojensky branit CSR, Slovensky stat vznikol natlakom Hitlera, ked Benesova a Hachova vlada a armada CSR rezignovala na odpor, vlada Slovenskeho statu bola totalitna a Slovaci povstali proti Slovenskemu statu a fasizmu v druhom najvacsom ozbrojenom povstani v Europe, SNP prinieslo utrpenie civilnemu obyvatelstvu, ktore ho nadsene podporovalo
9) fasisti a kolaboranti z radov Slovakov a Cechov boli po vojne potrestani zalarom aj trestom smrti, povojnova CSR bola denacifikovana
10) Slovensky stat z hladiska ceskoslovenskeho prava a statnosti neexistoval, nema nastupnika a v sucasnosti nikto nenesie za jeho cinnost pravnu zodpovednost
Benesove dekrety nemaju nic spolocne s kolektivnou vinou: nemeckych antifasitov a lojalnych nemeckych obcanov CSR sa netykali.
The Berlin (Potsdam) Conference, July 17-August 2, 1945
(a) Protocol of the Proceedings, August l, 1945
The Berlin Conference of the Three Heads of Government of the U. S. S. R., U. S. A., and U. K., which took place from July 17 to August 2, 1945, came to the following conclusions:
XII. ORDERLY TRANSFER OF GERMAN POPULATIONS.
The Three Governments, having considered the question in all its aspects, recognize that the transfer to Germany of German populations, or elements thereof, remaining in Poland, Czechoslovakia and Hungary, will have to be undertaken. They agree that any transfers that take place should be effected in an orderly and humane manner.
Since the influx of a large number of Germans into Germany would increase the burden already resting on the occupying authorities, they consider that the Control Council in Germany should in the first instance examine the problem, with special regard to the question of the equitable distribution of these Germans among the several zones of occupation. They are accordingly instructing their respective representatives on the Control Council to report to their Governments as soon as possible the extent to which such persons have already entered Germany from Poland, Czechoslovakia and Hungary, to submit an estimate of the time and rate at which further transfers could be carried out having regard to the present situation in Germany.
The Czechoslovak Government, the Polish Provisional Government and the Control Council in Hungary are at the same time being informed of the above and are being requested meanwhile to suspend further expulsions pending an examination by the Governments concerned of the report from their representatives on the Control Council.
http://www.mzv.cz/jnp/cz/o_ministerstvu/historie_a_osobnosti_ceske_diplomacie/druha_svetova_valka_a_jeji_dusledky/dokumenty/postupimsky_protokol.html
Pre úplnosť informácií, počas trvania 2. svetovej vojny boli spôsobené škody odhadnuté takto:
– vojnová škoda v Európe: cca vtedajších 250 miliárd USD s ekvivalentom 222 tisíc ton zlata, čo by v dnešnej hodnote predstavovalo 8,5 biliónov USD, teda 2,5 násobok súčasného HDP Nemecka
– celková škoda v Európe: cca vtedajších 715 miliárd USD s ekvivalentom 635 tisíc ton zlata, čo by v dnešnej hodnote predstavovalo 24,2 biliónov USD, teda 7 násobok súčasného HDP Nemecka
(Pozn.: uvádzané sumy sú v dlhej škále čísiel francúzskej nomenklatúry používanej v kontinentálnej Európe, tzn. bilión je zhodný s triliónom krátkej škály používaným prevažne v anglo-americkom okruhu)
http://www.fondsk.ru/news/2015/05/07/reparacii-po-itogam-vtoroj-mirovoj-vojny.-schedryj-zhest-stalina-33210.html
Približne polovica vyššie uvádzaných škôd bola spôsobená na území bývalého ZSSR. V súlade so spojeneckou dohodou Jaltskej konferencie existoval zámer aspoň k čiastočnému reparačnému odškodneniu ZSSR vo výške dnešných 340 miliárd USD a rovnakej sumy pre ostatné poškodené krajiny. Sovietsky program odškodňovania prestal byť realizovaný krátko po vzniku Nemeckej demokratickej republiky, vzhľadom na prekážky kladené západnými spojencami a v súlade so záujmom ZSSR ohľadne hospodárskej stabilizácie bývalej NDR. Súčasné nemecké odhady odškodnenia ZSSR sa pohybujú na úrovni okolo 400 miliárd USD. Začiatkom tohto roka vznikla v Štátnej dume Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie pracovná skupina, ktorej cieľom je výpočet a uplatnenie všetkých vzniknutých vojnových škôd od zjednoteného Nemecka v predbežne odhadovanej výške 3 až 4 biliónov EUR. http://izvestia.ru/news/582576
V súvislosti s reparáciami sa Veľká trojka po ukončení 2. svetovej vojny obávala opakovania situácie z medzivojnového obdobia, ktorá viedla k vzostupu nemeckého nacizmu a vzniku ďalšieho globálneho vojnového konfliktu. Záverečný reparačný účet Nemecka za 1. svetovú vojnu bol Versaillskou mierovou zmluvou stanovený 269 miliárd zlatých mariek so znížením o viac ako polovicu na 132 miliárd zlatých mariek v ekvivalente vtedajších 31,4 miliárd USD a 49 tisíc ton zlata, čo by v dnešnej hodnote predstavovalo 1,9 bilióna USD, teda polovicu súčasného HDP Nemecka. Skutočná výška reparačného plnenia je predmetom sporu a jeho odhad sa pohybuje medzi 13 % až 51 %, čo by predstavovalo 2,1 % až 8 % podiel národného príjmu Nemecka medzi rokmi 1919 až 1931. Výplata reparácii 1. svetovej vojny bola zastavená po nástupe Adolfa Hitlera k moci a pokračovala až do ukončenia procesu zjednotenia Nemecka, kedy boli tieto reparácie symbolicky ukončené záverečnou platbou vo výške 94 miliónov USD.
Pre zaujímavosť, na svete by k dnešnému dňu malo existovať iba okolo 33 tisíc ton monetárneho zlata a približne rovnaké množstvo zlata v nemonetárnej podobe. Odhadom sa v prírode nachádza okolo 89 tisíc ton nevyťaženého zlata. Všetky vyššie uvádzané menové prepočty cez cenu zlata je nutné považovať za korektné, a to vzhľadom na existenciu pevne stanovených kurzov zlatých štandardov konvertibilných mien platných vo vtedajšej dobe ako aj vo vzťahu k súčasnej hodnote zlata ako monetárneho kovu.
http://static.seekingalpha.com/uploads/2011/9/18/1011535-131635775039218-Amine-Bouchentouf_origin.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c1/Components_of_the_United_States_money_supply.svg/2000px-Components_of_the_United_States_money_supply.svg.png
Take mnozstvo penazi FED nestiha naprintovat a derivaty virtualnej ekonomiky nemaju cenu ani toletneho papiera. Zaujimave je ako rast ceny zlata zacal kopirovat kvantitativne uvolnovanie a nedostunost spolahlivych dat o obezive za minimalne poslednych 5-10 rokov. Nemecko ani teoreticky nikomu reparacie platit nebude, lebo musi spolocne s dalsimi EU/ECB koloniami platit do inej kasicky. Coskoro bude podporovat americku ekonomiku a tlac dolara aj pol milardy EU spotrebiteov cez zmluvu TTIP. Krajiny BRICS pochopili a konaju, zial Nemecko zvrchovane konat nemoze. Sef vojenskej kontrarozviedky Bundeswehru genmjr. Gerd-Helmut Komossa o tom napisal knihu “Die Deutsche Karte”, o vazalskej zmluve Kanzler-Akt s USA platnej od 1949 do 2099
Nemecko zaplatí reparácie Slovensku nie peniazmi ale in natura EÚ kvótou na migrantov z Afriky 😛
SK obyvateľstvo v EÚ = 1,07 %
SK rozloha v EÚ = 1,13 %
SK HDP v EÚ = 0,54 – 0,82 %
SK mzda v EÚ = 30 %
EÚ kvóta migrantov pre SK = 1,78 % !
Omyl, pre Slovensko je EK stanovená kvóta až 1,96 percenta. Veľká Británia, Írsko a Dánsko sa tohto EÚ projektu nezúčastňujú. Pre nás to znamená v priebehu roka až dvoch 785 utečencov (z Talianska 471 a z Grécka 314) a za každého bonus 6000 EUR.
Aj Grécko chce od Nemecka vojnové reparácie. Vo vyšle 228 mld. €