Spoločnosť JKX Oil & Gas Plc. má aktíva v sfére ropy a zemného plynu na Ukrajine a v Rusku, jej centrála sídli v Londýne (1). Vlastní tiež niekoľko aktív na Slovensku a v Maďarsku. Spomínaná spoločnosť spadá do štruktúr Igora Kolomojského a jeho spoločníka Gennadija Bogoľubova (2) [niektoré zdroje uvádzajú, že dané osoby ovládajú iba 40 percent spoločnosti (3)]. Čo sa týka slovenských aktív JKX Oil & Gas, podľa informácie z roku 2008 sa dohodla s britskou spoločnosťou Aurelian Oil & Gas Plc. na prevzatí 25-percentného podielu v troch ropných prieskumných licenciách na Slovensku. Predmetná transakcia sa týka štvrtinového podielu na prieskumných licenciách pre lokality okresov Svidník, Medzilaborce a Snina. Podľa informácií zo slovenských médií v ďalších obdobiach po akvizícií sa budú náklady súvisiace so skúmaním ložísk deliť podľa podielu oboch spoločností, teda 25 % bude hradiť JKX a 75 % Aurelian. Predmetné licencie spoločnosti Aurelian a jej dcérskej slovenskej spoločnosti Aurelian Oil & Gas Slovakia s.r.o. [aktuálne Alpine Oil and Gas s.r.o. (4)] pokrývajú územie s rozlohou vyše 1500 kilometrov štvorcových v podhorských oblastiach Karpát v blízkosti pri poľských hraníc na severovýchode slovenského územia. Na poľskej strane hranice pritom existovala významná produkcia ropy od polovice 19. storočia. Podľa informácie z prostredia Aurelianu slovenské licencované územia všetky predpoklady na to, aby sa tu nachádzali hydrokarbónové polia, pričom sú blízko produkčných vrtov v Poľsku a na Ukrajine (5). Podľa výpisu z Obchodného registra sa ukazuje ako pravdepodobné, že spoločnosť je matkou troch slovenských podnikateľských subjektov (6) [v prospech čoho vypovedá aj dokument Ministerstva životného prostredia SR, na ktorý odkazujeme nižšie, a tiež údaje na stránke JKX Oil & Gas (7)]. Podľa údajov Ministerstva životného prostredia SR k 1. januáru 2015 má spoločnosť JKX Oil & Gas spolu s Alpine Oil and Gas, s.r.o. (8), rumunskou štátnou petrochemickou spoločnosťou ROMGAZ S.A. (9) a dcérskymi spoločnosťami JKX Oil & Gas licenciu na prieskum lokalít Medzilaborce, Snina, Svidník (10). V minulosti sa aktivity Aurelian Oil & Gas spájali práve s ťažbou bridlicového plynu (11), rovnako to bolo aj v Poľsku (12).
Podľa vyjadrenia predstaviteľov spoločnosti JKX Oil & Gas spoločnosť žaluje Ukrajinu na medzinárodnej arbitráži pre straty z investícií, ktoré údajne Ukrajina spôsobila porušením zmlúv, upravujúcich práva predmetnej spoločnosti (t. j. Dohovor o energetickej charte; Dvojstranná investičná zmluva medzi Veľkou Britániou a Ukrajinou a Dvojstranná investičná zmluva medzi Holandskom a Ukrajinou). JKX Oil & Gas si nárokuje odškodné vo výške 180 mil. USD (13). Rovnako ako na Slovensku, aj na Ukrajine aktivity spoločnosti JKX Oil & Gas súvisia s ťažbou bridlicového plynu.
Environmentálne vplyvy
Ťažba bridlicového plynu (tzv. hydraulickým štiepením, t. j. frakovaním) má pritom vážne environmentálne vplyvy a to predovšetkým na kvalitu povrchových a podzemných vôd a ovzdušia. Na začiatku mesiaca februára 2015 médiá informovali o zemetrasení v Sumskej a čiastočne v Poltavskej oblasti, ktoré bolo dávané do možnej súvislosti s ťažbou bridlicového plynu zo strany spoločnosti JKX Oil & Gas (14). Keďže sa len časť značne vysokého objemu chemicky kontaminovaných kvapalín používaných pri ťažbe spätne zachytáva a zvyšok uniká do životného prostredia, environmentálne dopady frakovania sa týkajú predovšetkým úniku a ďalšieho účinku toxických chemikálií používaných pri ťažbe (15), ktorý vedie k možnej [a súčasne zrejme častej (16)] kontaminácii podzemnej i povrchovej vody. Napr. v Texase sa objavilo viacero prípadov, keď poškodení tvrdili, že ťažbou bridlicového plynu v dôsledku poškodení podloží kontaminuje voda v studniach (17); v jednom z prípadov už súd poškodeným vyhovel a priznal im odškodné vo výške 3 miliónov amerických dolárov súvisiace s poškodením zdravia a nutnosťou zmeniť obydlie (18). K uvedeným problémom sa pridružuje aj rad iných environmentálnych dopadov ako sekundárne znečistenie životného prostredia napríklad zhustením premávky v lokalitách ťažby (s tým súvisiace zničenie ciest ťažkými mechanizmami), zvýšením prašnosti a hlučnosti, znehodnotenie veľkého množstva vody (v pomere k vyťaženému plynu) použitej pri ťažbe bridlicového plynu [a jej prípadné ďalšie uskladenie (19)] alebo kontaminácia životného prostredia rádioaktívnymi prvkami (20) (21) (22). Okrem uvedených dopadov však výsledky vedeckých výskumov ukazujú, že daná metóda ťažby môže viesť aj k vzniku zemetrasení; konkrétne sa uvádza prípad série zemetrasení v meste Poland v štáte Ohio v marci roku 2014 (23). Vzhľadom na reálne a možné (zatiaľ nepreukázané) dopady na životné prostredie je metóda frakovania zakázaná v množstve krajín (24).
Širší ťažobný kontext
Environmentálna problematika vystupuje do popredia aj v prípade možnej či prebiehajúcej ťažby zlata, striebra, uránu či prípadne lítia na slovenskom území. SR sa dostáva pod intenzívny tlak zahraničných ťažobných spoločností predovšetkým z Austrálie, Cypru, Kanady, Ruska a Veľkej Británie, ktoré intenzívne realizujú geologické prieskumy a vytvárajú zvyšujúci tlak na slovenskú spoločnosť a vládu so zámerom presadenia ťažby zlata. Predmetným spoločnostiam ide primárne o vývoz a predaj minerálneho bohatstva do zahraničia za účelom dosahovania korporátneho zisku. Spracovateľské technológie kyanidového lúhovania, ktoré by boli pri ťažbe používané, boli už zakázané v Nemecku, Česku, Maďarsku ako škodlivé pre životné prostredie. Intenzívny odpor voči ťažbe zlata vyvíja občiansky sektor, dotknuté samosprávy ako aj samotné miestne obyvateľstvo, výsledkom čoho sa zatiaľ nevytvorilo priaznivé legislatívne prostredie pre realizáciu ťažby zo strany týchto spoločností. Napr. ťažobná spoločnosť EMED Slovakia v mesiaci september 2012 ohlásila, že utlmí investície do prieskumu všetkých perspektívnych lokalít na Slovensku a počká si na vývoj schvaľovania ťažby zlata na Bielom Vrchu pri Detve (25), ktorý zrejme predstavuje najväčšie ložisko zlata na Slovensku. Okrem spomínaných zahraničných spoločností usilujúcich sa o ťažbu zlata (spoločne so striebrom) v našej krajine nenápadne vyvíja konkrétne ťažobno-spracovateľské aktivity minimálne jedna kanadská spoločnosť (26), a to na Gemeri v bani Mária, ktorú niektorí odborníci považujú za možné najväčšie ložisko striebra v celej Európe (27). Predmetná zahraničná spoločnosť plánuje do 10 až 18 rokov toto ložisko úplne vyťažiť (28). Austrálska spoločnosť Forte Energy a kanadská European Uranium Resources vykonávajú na Slovensku aktivity smerom k realizácii ťažby uránu v dvoch slovenských uránových projektoch – Jahodná (Kurišková) pri Košiciach a Novoveská Huta (29). Na dané plány reagovali občianske aktivity s cieľom zamedzenia ich realizácii prostredníctvom vytvorenia tlaku na príslušné štátne orgány, pričom v mesiaci február 2015 Ministerstvo životného prostredia SR zamietlo žiadosť o tretie predĺženie platnosti prieskumného územia v lokalite Čermeľ – Jahodná pri Košiciach (30). K environmentálnym dopadom ťažby uránu pritom patrí kontaminácia ložísk, povrchovej a podzemnej vody a vytváranie vysoko toxických a rádioaktívnych háld hlušiny. O ťažbu lítia, ktorého výskyt na Slovensku sa predpokladá, zatiaľ ťažobné spoločnosti neprejavujú záujem (31).
Záver
Zámer spoločnosti JKX Oil & Gas realizovať na Slovensku aktivity smerujúce k ťažbe bridlicového plynu možno po viacerých stránkach označiť za škandalózny. Ide predovšetkým o možné environmentálne dopady, ktoré možno v prípade metódy frakovania vo vzťahu k ochrane kvality vody označiť za kritické. V kontexte ochrany životného prostredia je tiež zreteľa hodná skutočnosť, že Svidník, Medzilaborce a Snina ležia na území krajinnej oblasti Nízke Beskydy v blízkosti Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty (32) a Národného parku Poloniny (33). Ďalší problematický moment predstavuje samotná osoba ukrajinského oligarchu Igora Kolomojského, ktorého aktíva boli podrobené analýze v samostatnom texte v časopise DespiteBorders.com (34). Vzhľadom na množstvo predchádzajúcich občianskych aktivít spojených s problematickými environmentálnymi aspektmi prípadnej ťažby zlata a uránu (pozri vyššie), a tiež na špecifiká metódy frakovania a účasť osoby Kolomojského v predmetnom projekte je vysoko pravdepodobné, že prípadné pokračovanie v aktivitách smerujúcich k ťažbe bridlicového plynu vyvolá búrlivú reakciu občianskeho aktívu na Slovensku. Potenciálna negatívna reakcia na zámer ťažiť bridlicový plyn na Slovensku sa môže opierať aj o materiál schválený Vládou SR, v zmysle ktorého voda predstavuje strategickú surovinu štátu, a o deklaráciu Vlády SR, že táto surovina podlieha národným záujmom (35). Ďalej sa môže opierať o úsilie Vlády SR o ústavnú ochranu vody (36) a o skutočnosť, že podľa novely vodného zákona z roku 2014 sa vode uznáva postavenie suroviny so strategickým významom pre bezpečnosť štátu a súčasne sa posilňuje jej ochrana (37). Napriek skutočnosti, že rentabilnosť ťažby fosílnych palív je pre ich súčasné ceny aktuálne pomerne nízka, geologické prieskumy sa zrejme realizujú s perspektívou budúceho vývoja cien priaznivého pre ťažbu; vzhľadom na uvedený fakt je riziko pokračovania aktivít spomínaných v predloženom texte pomerne vysoké.
Poznámky
-
1.
JKX Oil & Gas Plc
URL: http://www.jkx.co.uk/ -
2.
Компания Коломойского JKX Oil & Gas подала иски в международные суды на Украину. In: TACC, 16. 02. 2015.
URL: http://tass.ru/ekonomika/1770006 -
3.
Землетрясение в центральной Украине: подозревается Коломойский. In: РИА Новости, 04. 02. 2015.
URL: http://ria.ru/radio_brief/20150204/1045857952.html -
4.
Výpis z Obchodného registra Okresného súdu Bratislava I.
URL: http://orsr.sk/vypis.asp?ID=85949&SID=2&P=1 -
5.
JKX odkúpila od Aurelianu podiel na slovenskom ropnom prieskume. In: HNonline, 07. 04. 2008.
URL: http://hn.hnonline.sk/ekonomika-a-firmy-117/jkx-odkupila-od-aurelianu-podiel-na-slovenskom-ropnom-prieskume-279015 -
6.
Výsledky vyhľadávania podľa obchodného mena subjektu
URL: http://orsr.sk/hladaj_subjekt.asp?OBMENO=JKX&PF=0&SID=0&R=on -
7.
WHERE WE OPERATE. Slovakia
URL: http://www.jkx.co.uk/where-we-operate/slovakia.aspx -
8.
Výpis z Obchodného registra Okresného súdu Bratislava I.
URL: http://orsr.sk/vypis.asp?ID=85949&SID=2&P=1 -
9.
Výpis z Obchodného registra Okresného súdu Bratislava I.
URL: http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=140757&SID=2&P=1 -
10.
Zoznam prieskumných území k 01.01. 2015.
URL: http://www.minzp.sk/files/sekcia-geologie-prirodnych-zdrojov/stav-pu-k-1.1.2015.pdf -
11.
Bridlicový plyn Slovensku uniká. In: SME.sk, 15. 07. 2012.
URL: http://www.sme.sk/c/6458319/bridlicovy-plyn-slovensku-unika.html -
12.
Brytyjski Aurelian Oil & Gas szuka gazu i ropy w Wielkopolsce. In: Puls Binesu, 11. 02. 2008.
URL: http://www.pb.pl/1283103,35470,brytyjski-aurelian-oil-amp-gas-szuka-gazu-i-ropy-w-wielkopolsce -
13.
Компания Коломойского JKX Oil & Gas подала иски в международные суды на Украину. In: TACC, 16. 02. 2015.
URL: http://tass.ru/ekonomika/1770006 -
14.
Землетрясение в центральной Украине: подозревается Коломойский. In: РИА Новости, 04. 02. 2015.
URL: http://ria.ru/radio_brief/20150204/1045857952.html -
15.
CHEMICALS USED IN HYDRAULIC FRACTURING. In: UNITED STATES HOUSE OF REPRESENTATIVES COMMITTEE ON ENERGY AND COMMERCE MINORITY STAFF, APRIL 2011.
URL: http://democrats.energycommerce.house.gov/sites/default/files/documents/Hydraulic-Fracturing-Chemicals-2011-4-18.pdf -
16.
Incidents where hydraulic fracturing is a suspected cause of drinking water contamination. In: Natural Resources Defense Council, 19. 12. 2011.
URL: http://switchboard.nrdc.org/blogs/amall/incidents_where_hydraulic_frac.html -
17.
Tap of Fire: Fracking in Texas risks gas in drinking water. 17. 12. 2013.
URL: http://www.youtube.com/watch?v=-1A3x7AyIVo -
18.
Texas judge upholds $3 million fracking verdict. In: REUTERS, 15. 07. 2014.
URL: http://www.reuters.com/article/2014/07/15/us-usa-fracking-idUSKBN0FK2JE20140715 -
19.
What Lies Beneath: Environmental Impact of "Fracking". 09. 10. 2013.
URL: http://www.youtube.com/watch?v=h0N4iIWMzkw -
20.
Fracking Hell: The Untold Story. 11. 01. 2011.
URL: http://www.youtube.com/watch?v=dEB_Wwe-uBM -
21.
Environmental Impact of Fracking for Natural Gas. 27. 03. 2014.
URL: http://www.youtube.com/watch?v=AZU_Jq_3am8 -
22.
Fracking: Untold Stories. 29. 02. 2012.
URL: http://www.youtube.com/watch?v=BGDwV7oOk2k -
23.
Earthquakes Induced by Hydraulic Fracturing in Poland Township, Ohio. In: Seismological Society of America.
URL: http://www.bssaonline.org/content/early/2015/01/01/0120140168.abstract -
24.
List of Bans Worldwide. In: Keep Tap Water Safe, 28. 01. 2015.
URL: http://keeptapwatersafe.org/global-bans-on-fracking/ -
25.
Chceli ťažiť zlato, no možno zo Slovenska odídu. In: SME.sk, 25. 09. 2012.
URL: http://www.sme.sk/c/6545998/chceli-tazit-zlato-no-mozno-zo-slovenska-odidu.html -
26.
Slovenské striebro budú ťažiť Kanaďania. In: Hnonline.sk, 08. 10. 2013.
URL: http://hn.hnonline.sk/ekonomika-a-firmy-117/slovenske-striebro-budu-tazit-kanadania-585006 -
27.
Slovenské striebro budú ťažiť Kanaďania. In: Hnonline.sk, 08. 10. 2013.
URL: http://hn.hnonline.sk/ekonomika-a-firmy-117/slovenske-striebro-budu-tazit-kanadania-585006 -
28.
Baníci pri Rožňave dostanú prácu: Je tam striebra na 18 rokov. In: VášČas.sk, 17. 02. 2011.
URL: http://vas.cas.sk/clanok/3548/banici-pri-roznave-dostanu-pracu-je-tam-striebra-na-18-rokov.html -
29.
Austrálčania a Kanaďania sa košického uránu nevzdávajú. In: Košický Korzár.sk, 01. 08. 2014.
URL: http://kosice.korzar.sme.sk/c/7311762/australcania-a-kanadania-sa-kosickeho-uranu-nevzdavaju.html -
30.
Envirorezort zmietol argumenty na predĺženie prieskumu uránu na Jahodnej. In: Košický Korzár.sk, 16. 02. 2015.
URL: http://kosice.korzar.sme.sk/c/7647943/envirorezort-zmietol-argumenty-na-predlzenie-prieskumu-uranu-na-jahodnej.html -
31.
Prečo sa firmy nehrnú do ťažby lítia. In: TREND.sk, 09. 06. 2011.
URL: http://www.etrend.sk/video/komodity-milana-debnara/preco-sa-firmy-nehrnu-do-tazby-litia.html -
32.
Ochrana prírody a krajiny v okrese Svidník, In: Obvodný úrad životného prostredia Stropkov – Stále pracovisko Svidník.
URL: http://www.sk.ouzp.sk/ochrana_prirody.html -
33.
Národný park Poloniny. In: ŠOP SR.
URL: http://www.sopsr.sk/nppoloniny/sk/uvod.php -
34.
ONDREJČÍK, M.: Igor Kolomojskij: hospodárske, politické a bezpečnostné aktíva. In: DespiteBorders.com, 08. 12. 2014.
URL: http://despiteborders.com/igor-kolomojskij-hospodarske-politicke-bezpecnostne-aktiva/ -
35.
UZNESENIE VLÁDY SLOVENSKEJ REPUBLIKY. In: Úrad Vlády SR.
URL: http://www.rokovania.sk/File.aspx/ViewDocumentHtml/Mater-Dokum-149473?prefixFile=m_ -
36.
Robert Fico: Voda je strategická surovina, jej vývoz zo Slovenska chceme zakázať v ústave. In: Úrad Vlády SR, 08. 07. 2014.
URL: http://www.vlada.gov.sk/robert-fico-voda-je-strategicka-surovina-jej-vyvoz-zo-slovenska-chceme-zakazat-v-ustave/ -
37.
Zákon ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 364/2004 Z.z. o vodách a o zmene zákona (...). In: Zbierka Zákonov, 02. 12. 2014.
URL: http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CB4QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.zbierka.sk%2Fsk%2Fpredpisy%2F409-2014-z-z.p-35990.pdf&ei=mBDlVNezO4PWOIKxgMgK&usg=AFQjCNEaiTo3-0R160jbfqPRPzhSlFbcrw&sig2=Okv0ZXPRC0qvBz6Zs-uSQg&bvm=bv.85970519,d.ZWU
Okrem ukrajinskeho oligarchu, sponzora polovojenskych utvarov ukrajinskych nacionalistov, gubernatora Dnepropetrevskej oblasti s pobytom vo Svajciarsku a s izraelskym statnym obcianstvom Ihora Kolomojskeho http://www.forbes.com/profile/ihor-kolomoyskyy/ by som sa pozrel aj na to, kto dalsi stoji v pozadi usilia enviromentalne skodlivej tazby bridlicoveho plynu http://www.priateliazeme.sk/cepa/informacie/temy/940-bridlicovy-plyn-alie-pochybne-rieenie-energetickej-krizy v nasej krajine.
50 % vlastnikom de iure prieskumnych a de facto tazobnych licencii bridlicoveho plynu na malebnom severovychodnom Slovensku vydanych nasim rezortom zivotneho prostredia je formalne slovenska firma Aurelian Oil & Gas Slovakia s.r.o. v sucasnosti posobiaca pod nazvom Alpine Oil and Gas, s.r.o. http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=85949&SID=2&P=1 , ktorej oficialnou zahranicnou matkou je Discovery Polska llc so sidlom v Texase http://www.discoverygeo.com/Exploration/AOG.html s vazbou na americke petrochemicke spolocnosti ako je Chevron, ktora ma konkretny zaujem o tazbu tohto energonosica nielen v Polsku http://www.energie-portal.sk/Dokument/pgnig-a-chevron-budu-v-polsku-spolocne-hladat-bridlicovy-plyn-101924.aspx resp. vseobecne http://www.energie-portal.sk/Znacka/6/bridlicov%C3%BD%20plyn.aspx , ale aj na Ukrajine, v Rumunsku http://www.romgaz.ro/ a nasledne i na Slovensku http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=140757&SID=2&P=1 . Otazka konkretnej tazby plynu a pripadne aj ropy zvlast z bridlic metodou chemickeho frakovania samozrejme suvisi s vydatnostou danej lokality – vrtu ako aj rentabilitou tazby v zavislosti od aktualnych cien tychto energonosicov na svetovych trhoch, ktore su v sucasnosti a zrejme iba docasne na minime.
Co je ale zaujimavsie, realnym vlastnikom slovenskej dcery Aurelian – Alpine zrejme aj nadalej zostal jej povodny majitel Aurelian Oil and Gas plc so sidlom v Londyne http://www.aurelianoil.com/ aktualne posobiaci pod nazvom San Leon Energy lpc http://www.sanleonenergy.com/investors/significant-shareholders.aspx . Jeho najvacsim akcionarom je britsky Tusca Fund https://www.toscafund.com/about.php spajany s navonok zahadnym menom Mark Hughes prezyvanym Rotvajler http://www.theguardian.com/business/table/2013/apr/19/rich-lists-hedge-funds-sunday-times . Tento top manager o.i. posobil vo financnych gigantoch Credit Lyonnais Laing, ABN Amro a Tiger Management Juliana Robertsona.
Druhym najvacsim akcionarom San Leon Energy je hedge fond Quantum s centralou na Holandskych Antilach a na Kajmanskych ostrovoch http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_Group_of_Funds , ktory je vseobecne znamy v spojeni s menom medzinarodneho financnika a filantropa svetoveho formatu Georga Sorosa http://www.forbes.com/profile/george-soros/ ale aj dalsich a to podstatne vyznamenjsich mien tradicnych rodin svetoveho financnictva, ktore sa zo zahadnych dovodov v rebricku najbohatsich ludi na svete vydavaneho magazinom Forbes nevyskytuju…
Tak to je teda naozaj krásna perspektíva plynovoropných vrtov na slovenských kopcoch. Zaujímalo by ma, či je súčasťou vykonávaných prieskumných metód vŕtania bridlicového zemného plynu aj tlačenie tých vo vode rozpustných chemikálií do zeme alebo tento frakovací postup súvisí iba so samotnou ťažbou, čo je dobrá otázka na Ministerstvo životného prostredia SR alebo na Greenpeace. Prípadne aj na Lesoochranárske združenie VLK, ktoré v danej lokalite severovýchodu Slovenska aktívne pôsobí. Jeho predstaviteľ sa k tejto problematike už mediálne vyjadroval http://www.sme.sk/c/6458319/bridlicovy-plyn-slovensku-unika.html a so spomínanými ťažiarskymi firmami spolupracoval http://www.wolf.sk/sk/akcie/ropa-v-karpatoch Som presvedčená, že keď porastú ceny ropy a plynu, tak sa dočkáme aj bridlicovej ťažby zemného plynu na Slovensku a možno jedného dňa aj chemicky a rádioaktívne zamoreného Morského oka. Vihorlatské vrchy nie sú ďaleko. Slovensko je malá krajina, akoby jeden prepojený živý biotop a všetko je tu tak veľmi veľmi blízko. Celý problém vidím v tom, že verejnosť je zrejme zámerne minimálne alebo vôbec informovaná o možných rizikách podobnej ťažby, či už bridlicového plynu ale aj toho nešťastného zlata a uránu. Chrániť ľudí a ich životné prostredie je predsa základnou úlohou štátu. Nie som naklonená ani klasickej ťažbe plynu alebo ropy na Slovensku, pokiaľ ju má vykonávať akákoľvek zahraničná spoločnosť a bohatnúť z našich prírodných zdrojov. Toto problém zamestnanosti so životnou úrovňou obyvateľov Prešovského kraja naozaj nevyrieši. Energetická bezpečnosť Slovenska sa dá riešiť, prípadne diverzifikovať aj alternatívnymi spôsobmi ako napríklad geotermálnou energiou alebo biomasou.
s tymto nesuhlasim i suhlasim. pokial nebudu dostupne alternativne ale pokrocile energeticke technologie ako je studena fuzia, teslov generator alebo podobne, potom ostava chrbticou slovenskej energetickej bezpecnosti jadrova energia, ropa a zemny plyn. vsetko vieme bezproblemovo dovazat. doposial nemala SR s jeho ruskym dodavatelmi vaznejsie problemy. aj preto potrebujeme ako krajina ekvidistantne zahranicnopoliticke vztahy smerom Vychod – Zapad. musime nadalej diverzifikovat energeticke napojenia na existujuce a nove plynovody a ropovody. nemozeme byt rukojemnikmi Ukrajiny, ta je nespolahlivy partner uz od plynovej krizy z r. 2009. ropa aj plyn ostanu najskor stale ruske, len pritecu inym smerom a nie z rozpadajucej Ukrajiny, takze ziaden problem nevidim. suhlasim s tym, ze nejaka obmedzena tazba zemneho plynu alebo ropy Slovensku nestoji za trvalo poskodene zivotne prostredie a otravene vodne zdroje frakovou chemiou. voda je jedina skutocne strategicka surovina SR. inak samotny fakt kapitalovej pritomnosti ukrajinskeho miliardara a warlorda Kolomojskeho na Slovensku, zvlast v takto citlivom sektore, povazujem skutocne za skandalozny fakt. toto ohrozuje narodne zaujmy aj dobre meno SR. k ostatnym v diskusii uvadzanym firmam, korporaciam ci menam sa vzhladom na odborny charakter tohto periodika radsej vyjadrovat nebudem. v kazdom pripade to hovori samo za seba.
Pani Hanáková,
nezabudnite na vodnú nádrž STARINA, ktorá by sa hodí ako vodný zdroj na frakovanie a s ktorou dozaista počítajú ťažiari bridlicového “hocičoho” . Ale nemalá časť obyvateľov východného Slovenska príde o zdroj pitnej vody. K ťažbe CHEVRONU v Poľsku som čítal informáciu, že sa tento vzdal ťažby kvôli nízkej a nerovnomernej výťažnosti plynu v prieskumných vrtoch. Podobne aj iná spoločnosť na východe UA v Donbasse.
1.500 km2 = štvorec 39 km x 39 km
to je 3 % z uzemia SR
pre lepsiu predstavu 3/4 rozlohy Bratislavskeho kraja alebo cela rozloha Kosic-okolia
Kolomojsky je bezcharakterny clovek, ma kriminalnu minulost a je vojnovy zlocinec. Po jeho paprcach steka krv nevinnych. Je to hanba nas vsetkych, ze taketo nebezpecne individum sa bude roztahovat na Slovensku. Soros? Skoda reci, vsetko jasne! Tak dakujeme
Akcie JKX Oil & Gas podľa čerstvých správ stratili v priebehu jedného dňa 25% svojej hodnoty http://tass.ru/ekonomika/1780224. Čo dáva logiku; ceny fosílnych palív išli dole, všetci majú problémy, obzvlášť v bridlicovom segmente. Ďalší problém spočíva v tom, že na východnej Ukrajine prieskumy nenašli nič; otázka je, ako sa majú veci na západe Ukrajiny. Ako pritom správne naznačujete v článku, súčasný stav cien fosílnych palív nebude trvať večne a prieskumy sa realizujú s perspektívou ich budúceho rastu. Aktuálny stav by ale mohol trvať aspoň tak dlho, aby JKX Oil & Gas a spol. do prechodu aktivít na Slovensku do ďalšej fázy skrachovali. Obávam sa však, že je to len moje zbožné prianie.
ako to je s bridlicovým plynom netuším. ale zlata by malo byť na SVK cca 500 ton, t.j. 0,5 % odhadovaných svetových zásob a uránu iba v Jahodnej cca 15 000 ton, t.j. 0,6 % odhadovaných svetových zásob. s prihliadnutím na uvedené údaje nepredpokladám, že naša malá krajina nadlho unikne pozornosti kolonizačných pijavíc
Je celkom smiešne ak nás Katarína Hanáková obviňuje zo spolupráce s firmou, ak občania Slovenska predali svoju krajinu za 2000 eur na obec a VLK bol jediný, ktorý sa postavil proti, zastavil ťažbu a cesty v rezerváciách bez toho aby si to ktokoľvek všimol. Boli sme prví a jediní, ktorí na tento problém upozornili a budeme naďalej asi aj dlho sami ale efektívni. Prebudili ste sa všetci desať rokov po skončení akcie. Všetko je skončené…
Vážený pán Lukáč, náčelník Lesoochrárskeho združenia VLK. Ďakujem Vám za reakciu na môj príspevok a budem hneď aj úprimná, že sa problematike environmentalistiky a ťažobných postupov získavania ropy a zemného či zemného plynu odborne nerozumiem, nakoľko v oblasti nie som expertne spôsobilá. Ako občanovi našej krajiny mi záleží na budúcnosti Slovenska, kvalite jeho životného prostredia a ochrany vodných zdrojov. O tejto konkrétnej kauze som sa dozvedela až z týchto stránok a začala som hľadať na internete viac. K problematike bridlicovej ťažby na Slovensku je tam toho pomerne málo. Nestretla som sa s relevantnou verejnou alebo politickou diskusiou k tejto problematike, takže problém v informovanosti tu určite bude.
Na Vašej stránke som našla pozvánku na prednášku konanú dňa 9. novembra 2011 v Snine, na ktorej ste mali pozvaného konateľa ťažiarskej firmy Aurelian Oil & Gas Slovakia s.r.o. pána Stanislava Benada. Tento pán vedúci Múzea naftového dobývania a geológie z Hodonína je dodnes predstaviteľom tej istej ale už premenovanej firmy Alpine Oil and Gas Slovakia s.r.o., ktorá je držiteľom predlžovaných prieskumných licencií v okresoch Svidník, Medzilaborce a Snina platnej až do 1. augusta 2016. Pán Benada aktívne vystupuje ako lobista ťažby ropy a zemného plynu na Slovensku aj v Českej republike. Z toho jasne vyplýva, že ste v minulosti minimálne jedenkrát spolupracovali s touto osobou či firmou Aurelian.
Píšete, že občania Slovenska predali svoju krajinu za 2000 EUR na obec. Akí občania a kto čo predal? Rozhodovali občania v miestnych referendách o súhlase s ťažbou ropy a plynu v ich obciach? Takéto odkazy som na internete naozaj nenašla. A ak zobral peniaze nejaký starosta, obecní poslanci, politik alebo neviem kto, potom je situácia úplne iná. Potom prosím neobviňujte občanov, ktorí by tu mali predávať svoju vlasť. Pre úplnosť som v súvislosti s názvom Vášho združenia a menom firmy Aurelian našla túto diskusiu v denníku SME http://www.sme.sk/diskusie/2042022/1/18958504/Piloti-hladaju-na-vychode-ropu.html#18958504
Pán Lukáč ja Vás ale z ničoho neobviňujem, len sa pýtam ako to teda všetko je a úprimne povedané mi z Vašej reakcie nie celkom jasné, čo ste ňou všetko chceli povedať. Je tu priestor, tak môžete pokojne vysvetliť a informovať nás všetkých laikov o Vašej činnosti, činnosti Vášho združenia ako aj o prieskumných či ťažobných aktivitách firmy Aurelian.
Chcem vidiet toho ceskeho experta Stana Benadu ako kazdy den vypije 2 litre vody s primesou zdraviu neskodnych karcinogennov akymi su formaldehyd, benzen, xylen, monoethanolamin a s malym množstvom uranu, thoria a radia. Na zdravie!
Prípadne by ste mohli odpovedať aj na pôvodnú otázku, ak máte o tom znalosť, či je súčasťou aktuálne vykonávaných prieskumných metód vŕtania bridlicového zemného plynu firmou Aurelian teraz Alpine Oil and Gas s.r.o. aj frakovanie chemikáliami? Pýtam sa na to, či nám už stihla táto ukrajinsko-britská spoločnosť otráviť slovenskú vodu?
Pán Lukáč, neviem, o akých 10 rokoch hovoríte, keď je daná téma živá od roku 2011 a dodnes sú predlžované prieskumné licencie. Celkovo téma vášho príspevku je viac než nejasná. Ako ukazuje dokument na vašej stránke, PR prednášku pána Benada ste skutočne organizovali; neviem, prečo toto konštatovanie vnímate ako útok. Rovnako, ako je z otvorených zdrojov zrejmé, že vás spolufinancovala organizácia, zodpovedná za tento a ďalšie incidenty http://www.fuckforforest.com/previews/Movies/FreeChurch/111/. To nie je, pán Lukáč, útok, to je konštatovanie, zapojené do istého kontextu. V prípade príspevku Kataríny Hanákovej tvorí príslušný kontext otázka, či je prebiehajúci prieskum spojený s používaním metódy frakovania.
http://www.forestportal.sk/sitepages/lesne_hospodarstvo/img/ticha_dolina_small.jpg
tak takto dopadla Ticha dolina vo Vysokych Tatrach. Koprova dolina detto, skonzumovana lykozrutom smrekovym, ktory sa rozmnozil v dosledku neodprataneho kalamitneho dreva padleho po veternej smsti pred 10 rokmi. ochranari tymto sposobom chrania zdevastovany les v najvyznamnejsom narodnom parku ako bezzasahovu zonu. paradoxne je, ze ide o umely a nie povodny les, ktory bol vysadeny pred storocim ako hospodarsky monokulturny smrekovy les. prirodzene do nasho prostredia patri les zmiesany, ktory je menej nachylny na podobne kalamity ako aj premnozenie lykozruta. ak by sa rozumne sedliacky uvazovalo, tak po veternej kalamite malo byt padnute drevo okamzite spracovane a les znova vysadeny. tentokrat ako zmiesany. to je cele caro. postupom ochranarov sa chrani akurat ten chrobacik, ktory zerie aj Kysuce a dalsie regiony smrekoveho porastu. nalety nic systemovo neriesia, mali by sme vsetku volnu plochu zalesnovat a efektivne chranit pluca krajiny
Pán Vanko, ja som tiež ochranár a tvrdím, že o les sa treba starať s rozumom. Ak hovoríte, že bol monokultúrny les v Tatrách, tak mali “ochranári” už dávno pred kalamitou podporovať postupné pretváranie monokultúrneho lesa na zmiešaný výchovou porastov a nie nechávať dozrieť k dramatickej veternej smršti. A keď sa už to stalo, tak nie tvrdohlavo presadzovať samovývoj v pôvodne monokultúrnom lese. Moja organizácia Ľudia a voda pomáhala Tatranský les obnovovať projektom Vodný les Slovenskej sporiteľne, čo rozzúrilo Lukáča do neprimeranej kritiky. Výsledok môžete posúdiť sami tu: http://kravcik.blog.sme.sk/c/306231/Vodny-les-Slovenskej-sporitelne-brani-sireniu-lykozruta-v-Tatrach.html
A na doplnenie informácii vo veci Vodného lesa a práce Ľudí a voda treba uviesť aj to, že ste povýšili projekt a možnosť oháňať sa ním, kdekoľvek sa Vám to hodí, nad ľudí a spolupracovníkov, ktorí sa projektu zúčastnili. Nie je mi ľúto, že som na projekte v Tatrách robila – Tatry mám rada! – ale je mi ľúto, že som naletela Vám “ochranár Kravčík”, ktorý ste spolu s tímom “Ľudia a voda” ukážkovo zatopil nejaké peniaze v nevednokoho vreckách, takže som dodnes za prácu na hrádzkách na kalamitiskách nedostala zaplatené. Od roku 2009 mi visíte nevyplatenú odmenu vyše 40 000 Sk. Takže vás poprosím, nepoužívajte vo svojich interenetových diskusiách tento váš pseudoprojekt ako argument o tom, čo ste kedy a kde urobili – lebo konkrétne v ňom ste sa prejavili ako necharakterný zlodej.
Dobrý deň,
dovoľujeme si Vás upozorniť, že diskusia k článkom slúži na výmenu názorov týkajúcich sa témy zverejneného textu, resp. odborných problémov otvorených v diskusii. Účelom diskusie nie je výmena argumentov ad hominem ani vybavovanie osobných účtov medzi diskutujúcimi. Radi by sme Vás preto poprosili o vecnú diskusiu a o zachovávanie primeranej úrovne príspevkov v nej.
Ďakujeme!
Milý diskutér, projekt sa realizoval v rokoch 2005-2006, tak keď chceš niekoho obviňovať za necharakterných zlodejov, mal by si si lepšie poskladať časy na Tvojej manipulatívnej časovej osi…
Odpovie nám pán Lukáč z VLK-a alebo ktokoľvek iný odborne kompetentný napríklad z Ministerstva životného prostredia SR na otázky týkajúce sa pôsobenia ťažiarskej firmy Alpine – Aurelian Oil & Gas Slovakia s.r.o. vo Východných Karpatoch a na otázky k problematike rizík chemickej kontaminácie a ochrany vodných zdrojov Slovenska pri ťažbe bridlicového plynu?
pan Lukac odpovedat nebude, lebo pan Lukac je zaneprazdneny organizovanim naucnych seminarov pre Kolomojsko-Sorosovske tazobne spolocnosti a prednasok informacnej vojny pana Smatanu o konspiraciach v mediach financovanych z prostriedkov Nadacie otvorenej spolocnosti pod hlavickou Velvyslanectva USA
Moratórium alebo zákaz ťažby bridlicového plynu majú v Česku, Holandsku, Luxembursku, Francúzsku, Írsku, Škótsku a dokonca aj v Bulharsku. Nemecko ide o tomto kroku hlasovať. Kto u nás presadzuje zákaz ťažby? A kto presadzuje jeho ťažbu? Aké organizácie, inštitúcie, strany, politici a ľudia? Zaujíma niekoho systémová ochrana nášho životného prostredia, slovenského obyvateľstva a národných záujmov SR?
https://www.youtube.com/watch?v=k8XYXhc9jUs on March 22nd, World Water Day
Prieskumné geologické práce ktoré s týmto problémom súvisia osobne sledujem v rôznych konaniach už od roku 2004. Takmer celé územie NP Poloniny je už mimo záujmov “ropákov”. Teraz je otázka či sa nám podarí ubrániť aj zvyšok. Keď máte záujem o probléme vedieť viac tak sa môžeme kľudne osobne stretnúť v Snine. Alebo choďte napríklad do obce Oľka kde sú plánované prvé prieskumné vrty a spýtajte sa tam miestnych za koho “kope” VLK. Starostovia sú občania tohto štátu a je ich v tomto území od Bardejova až po Novú Sedlicu relatívne dosť. Ten kto mohol prieskumné práce zastaviť je miestny občan a starostovia. VLK to mohol akurát podrobne sledovať a zamedziť najväčším škodám ktoré tu hrozili. Napríklad nové cesty do rezervácií a podobne. Prieskumné práce sú v záverečnej fáze – prieskumné vrty. O technológiách ťažby toho veľa nevieme a pochybujem že sa dostaneme k objektívnym informáciám. Problém je skôr v krehkej geológií miestneho podložia a v doprave ktorá bude naviazaná na prípadnú ťažbu. Prepáčte, ale nestíhame diskutovať na internete. Pracujeme v území.
Dna 27. aprila 2015 bola Hospodarskymi novinami http://finweb.hnonline.sk/spravy-zo-sveta-financii-126/zahranicne-firmy-hladaju-cierne-zlato-na-vychode-slovenska-735360 a nasledne dalsimi slovenskymi mediami zverejnena sprava z prostredia Ministerstva zivotneho prostredia SR pod vedenim Petra Zigu o predlzeni prieskumnej licencie tazby ropy a plynu do 1. augusta 2016 sukromnej spolocnosti Alpine Oil and Gas, s.r.o. zastupenej ceskym obcanom a lobistom bridlicovej tazby konatelom Stanislavom Benadom v lokalite okresov Snina, Svidnik a Medzilaborce (CHKO Východné Karpaty). V danej suvislosti si dovolim opatovne pripomenut vlastnicke pozadie tejto firmy vo vztahu k ukrajinsko-izraelskemu obcanovi Ihorovi Kolomojskemu ale aj osobam ako George Soros a dalsim. Sucasne tymto pripominam fakt skodlivosti tazby ropy a plynu frakovacimi technologickymi postupmi na zivotne prostredie, zvlast vo vztahu k udrzaniu kvality podzemnych aj povrchovych vod v kontexte jej pravnej ochrany ako strategickej suroviny SR a vyuzivania surovin SR pre prospech obcanov SR.
http://www.slovenskyvychod.sk/sk/index.php/spravodajstvo/1137-obyvatelia-olky-odmietaju-tazburopy-a-zemneho-plynu-v-katastri-obce
http://www.hlavnespravy.sk/vychodniari-protestuju-proti-tazbe-ropy-a-bridlicoveho-plynu/614328
http://www.ta3.com/clanok/1062424/na-severovychode-slovenska-su-udajne-bohate-loziska-ropy-a-plynu.html
Kto a preco chce presvedcit verejnost, ze frakovanie nie je zdraviu skodlive?
http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/357622-epa-tazba-ropy-a-plynu-z-bridlic-zdrojom-pitnej-vody-neskodi/
US Environmental Protection Agency & The Wall Street Journal & etc.
Palec HORE!
Frakovanie vobec nie je nebezpecne.. pracujem v oblasti tazby v najvacsej servisnej firme na svete a Anti-fracking je naozaj len vymysel politikov..
Ja len dufam ze vrty boli a aj budu uspesne lebo to moze len ekonomicky nasmu kraju pomoct.
M
https://www.youtube.com/watch?t=154&v=m0HL4L6Pa-4
Na zdravie!
pán Stanislav Benada alebo nejaký iný dobre platený lobista? či zamestnanec amero-poľskej ťažobnej spoločnosti? 😀 jediné čomu pomôžete je sebe ku korporátnym ziskom a nám k zničeniu prírody a ku chorobám… choďte si tieto experimenty znásilňovania životného prostredia skúšať do nejakej krajiny tretieho sveta alebo ešte lepšie na Mars alebo USA, nikto vás tu nechce… časy keď ľudia baštili podobné bludy sú už u konca! smutné, ako veľmi musíte nenávidieť Slovensko
Zemplínčanov od Michajloviec ide ťažiť zemný plyn a gazolín firma Nafta a.s. Tiež frakovanie? http://www.teraz.sk/ekonomika/firma-nafta-bude-na-vychode-slovenska-/147316-clanok.html
http://ekonomika.sme.sk/c/8026879/kvoli-uranovym-projektom-odchadza-zo-slovenska-australska-firma.html
Chváľa Bohu!!! Malé víťazstvo odchodu uránových rakovinárov ako motivácia do národného boja za zdravé Slovensko 🙂
http://energia.dennikn.sk/spravodajstvo/zemny-plyn-a-ropa/na-severovychode-slovenska-chcu-pokracovat-v-ropnych-prieskumoch/16297/
od 08:46 min. Cesta k plynu zarúbaná http://velkenoviny.joj.sk/noviny-archiv/2015-10-19-noviny-tv-joj.html – http://www.noviny.sk/c/slovensko/v-ruskej-porube-su-loziska-bridlicoveho-plynu odpor obyvateľov a urbárnikov z obce Ruská Poruba proti ťažbe bridlicového plynu uspel?
http://bardejov.korzar.sme.sk/c/8043718/americania-v-smilne-tento-rok-vrtat-nebudu.html ťažiari prerušili vŕtanie… Dokedy? Do rozhodnutia súdu alebo do parlamentných volieb v marci 2016?
Predbežným opatrením nezávislého Okresného súdu Humenné pokračuje ničenie slovenskej prírody americkou firmou vo Východných Karpatoch. Prehrali občania a urbariát obce Ruská Poruba svoj boj?
http://www.noviny.sk/c/slovensko/v-ruskej-porube-su-loziska-bridlicoveho-plynu
http://www.noviny.sk/c/slovensko/nechcu-aby-firma-u-nich-tazila-ropu-a-plyn-sud-sa-postavil-na-stranu-firmy (+video)
Aká americká firma? Spolumajiteľom JKX Oil & Gas je osoba ukrajinského oligarchu a vysokého predstaviteľa ukrajinskej administratívy Igora Kolomojského, všeobecne známeho mecenáša občianskej vojny na Ukrajine, ktorý je v RF trestne stíhaný vo veci organizovania vrážd, vedenia zakázaného spôsobu vojny a únosov https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9,_%D0%98%D0%B3%D0%BE%D1%80%D1%8C_%D0%92%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D1%80%D1%8C%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%87
Toto ma trápi, že to netrápi slovenské ministerstvo životného prostredia, vládu SR, spravodajské služby ani slávne nezávislé slovenské súdy, že osoba podozrivá z páchania vojnových zločinov a terorizmu ide drancovať naše národné prírodne zdroje a nezvratne ničiť slovenské životné prostredie! Hanba!
Nemaj strach, aj keby sme ho odtiaľto vydurili, tak obratom žaluje SR podobne ako Ukrajinu o 180 mil. $ http://tass.ru/ekonomika/1770006 za ušlý zisk. Amero-britské majetkové portfólio ťažobnej firmy a skorý podpis TTIP s klauzulou o medzinárodných investičných arbitrážach tomu len pomôže…
http://www.noviny.sk/c/slovensko/v-ruskej-porube-uz-bagruju-prre-skusobne-vrty-obyvatelia-protestuju
Zajímalo by ma kto vo veci takto rozhodol? Kto vydal predbežne opatrenie? Menovite meno a priezvisko sudcu?
Vo veci rozhodla pani ctená sudkyňa Anna Lysá… niečo k tomu je na http://www.slovenskyvychod.sk/sk/index.php/spravodajstvo/2190-tazobna-spolocnost-alpine-oil-gas-zacina-s-pripravnymi-pracami-na-prieskumne-vrty-na-severovychode-slovenska
sudkyňa Okresného súdu Humenné J U D r . A n n a L I S Á ?
http://otvorenesudy.sk/judges/732?l=sk
https://obcan.justice.sk/infosud/-/infosud/reg-detail/sudca/sudca_696
majetkove priznania 2011 – 2014:
http://mps.sudnarada.gov.sk/majetkove-priznania-sudcov/?page=36#
http://mps.sudnarada.gov.sk/lisa-anna-2014/ príjem z funkcie sudcu v roku 2014 vo výške 37 667 EUR netto, http://mps.sudnarada.gov.sk/lisa-anna-2013/ v roku 2013 vo výške 39 654 EUR brutto, http://mps.sudnarada.gov.sk/lisa-anna-2012/ v roku 2012 vo výške 29 112 EUR netto, http://mps.sudnarada.gov.sk/lisa-anna-2011/ v roku 2011 vo výške 26 896 EUR
spriaznená osoba: JUDr. Simona Lisá, (dcéra?) a vyšší súdny úradnik Okresného súdu Košice I., v roku 2014 podala žiadosť do výberového konania na miesto sudcu Okresného súdu Trebišov http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:ewW-6Zaf3JkJ:www.justice.gov.sk/Stranky/SuborStiahnut.aspx%3FUrl%3D%252FUchadzaci%252F01%2BLis%25C3%25A1%2BSimona%252F%25C5%25BDiados%25C5%25A5.pdf+&cd=14&hl=sk&ct=clnk&gl=us
http://www.justice.gov.sk/Stranky/SuborStiahnut.aspx?Url=%2FUchadzaci%2F01+Lis%C3%A1+Simona%2F%C5%BDiados%C5%A5.pdf
[…] (Svidník, Medzilaborce a Snina) a môže ho vykonávať do 1. augusta 2016. Podľa zistení webu Despiteborders je predmetná spoločnosť dcérskou spoločnosťou britskej Aurelian Oil & Gas Slovakia […]
Pán Noga, občania Oľky, Ruskej Poruby a SV Slovenska držíme palce vo vašom spravodlivom aj keď nerovnom boji za čisté životné prostredie Východných Karpát a celého Slovenska http://www.ta3.com/clanok/1074658/ziadaju-zastavenie-geologickeho-prieskumu-ropa-moze-znecistit-podzemne-vody.html Ďakujeme
To dobre čítam, že Alpine Oil & Gas má prenajaté pozemky od štátnych lesov (Lesy SR, štátny podnik) a arcibiskupstva? Takže nielen vláda ale i cirkev a predpokladám, že to tá správna – katolícka, Rímskokatolícka cirkev s arcidiecézou Košice na čele s jeho Excelenciou Monsignore otcom arcibiskupom alebo Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov na čele s Jeho Vysokopreosvietenosťou arcibiskupom prešovskej arcieparchie . Teda i svätá matka cirkev ustanovená samým Ježišom na Zemi nad nami ovcami nám ide zarábať na devastovaní prírody a zničení slovenskej vody? Veď dalo sa očakávať od pápežencov, jedna ako druhá, obe katolícke, aspoň vidno načo bolo treba reštitúcie a o čom to je… Jedna má motto “S láskou, poslušnosťou a milosrdenstvom” a druhá “Vy ste chrám živého Boha” :/ fuj aké pokrytectvo!
Správna dedukcia. Gréckokatolícka cirkev na Slovensku, Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov https://sk.wikipedia.org/wiki/Gr%C3%A9ckokatol%C3%ADcke_arcibiskupstvo_Pre%C5%A1ov http://www.grkatpo.sk/ , pozri a nájdi si: http://www.slovenskyvychod.sk/sk/index.php/spravodajstvo/1137-obyvatelia-olky-odmietaju-tazburopy-a-zemneho-plynu-v-katastri-obce a https://www.google.de/search?q=Gr%C3%A9ckokatol%C3%ADcke+arcibiskupstvo+v+Pre%C5%A1ove+bridlicov%C3%BD+plyn&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=uot0VuauNYuAUd_cpNgN Predstavitelia: eparchiálny biskup Ján BABJAK, SJ https://sk.wikipedia.org/wiki/J%C3%A1n_Babjak a pomocný biskup Milan LACH, SJ https://sk.wikipedia.org/wiki/Milan_Lach SJ = Spoločnosť Ježišova, Jezuiti, najväčší rímskokatolícky rehoľný rád https://sk.wikipedia.org/wiki/Spolo%C4%8Dnos%C5%A5_Je%C5%BEi%C5%A1ova
[…] http://despiteborders.com/kolomojskeho-firma-prejavuje-zaujem-o-tazbu-bridlicoveho-plynu-na-slovensk… […]
http://www.slovenskyvychod.sk/sk/index.php/spravodajstvo/2317-majitelia-pozemkov-z-ruskej-poruby-vyhnali-taziarov-zo-svojej-pody obyvatelia kladú aktívny odpor zahraničným ropákom
Takto si cesky lobista Stanislav Benada pracujuci pre amero-anglo-ukro-polsku taziarsku firmu dopisuje so slovenskym Ministertvom zivotneho prostredia http://wertyzreport.cz/clanek/ruska-poruba-docasne-vyhnani-tezaru
na https://docs.com/marianna-varjanova
http://www.hlavnespravy.sk/za-tazbou-bridlicoveho-plynu-na-vychode-slovenska-stoji-spolocnost-jkx-ukrajinskeho-oligarchu-kolomojskeho/728896
http://www.hlavnespravy.sk/majitelia-pozemkov-sa-vzopreli-spolocnosti-taziacej-bridlicovy-plyn-na-vychode-slovenska/727712
http://www.slovenskyvychod.sk/sk/index.php/spravodajstvo/2190-tazobna-spolocnost-alpine-oil-gas-zacina-s-pripravnymi-pracami-na-prieskumne-vrty-na-severovychode-slovenska
http://www.slovenskyvychod.sk/sk/index.php/spravodajstvo/2190-tazobna-spolocnost-alpine-oil-gas-zacina-s-pripravnymi-pracami-na-prieskumne-vrty-na-severovychode-slovenska aj s vyjadreniami hovorcov Lesov SR a MŽP SR
http://stophf.cz/archives/tag/ruska-poruba
Vážna vec sa udiala, keď si protestné hnutie všimlo aj sme-čko http://presov.korzar.sme.sk/c/8117725/americania-zacinaju-s-ropnymi-vrtmi-vychodniari-protestuju.html?utm_source=link&utm_medium=rss&utm_campaign=rss
protest obyvateľov dotknutých obcí v Prešove a požiadavka našej vláde
https://www.facebook.com/ONlineBardejov/videos/1084967914876473/ len tak ďalej 🙂 s vrahmi našej slobody a zlodejmi krajiny sa netreba maznať. Cudzácki plundrovači prírody a našich prírodných zdrojov, ako aj ich domáci kolaboranti, nie sú v našej vlasti vítaní.
Nezabúdajte, že podľa Ústavy Slovenskej republiky (čl. 32), majú občania právo postaviť sa na odpor “proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd uvedených v tejto ústave, ak činnosť ústavných orgánov a účinné použitie zákonných prostriedkov sú znemožnené”
http://www.slovenskyvychod.sk/sk/index.php/spravodajstvo/2365-americki-taziari-si-v-ruskej-porube-znova-vylomili-zub-tentoraz-na-parcele-cislo-513 To sme dopracovali, ludia sa musia branit holymi rukami a na koho strane stojí štát? vtipná fotka dole s Kalinákom, aký je tým zaujatý
Dá sa toto nazvať inak ako banditizmus americkej firmy a ich poľských robotníkov? http://wertyzreport.cz/clanek/trans-wiert-smilno http://wertyzreport.cz/clanek/smilno-betonove-panely http://www.rusyn.sk/prieskum-kvoli-rope-a-plynu-slovenske-zakony-zvazuju-ruky-obciam-aj-ludom/
Dokedy si necháme okupovať svoju vlastnú krajinu?
http://www.slovenskyvychod.sk/sk/index.php/spravodajstvo/2381-americki-taziari-usli-pred-vlastnikmi-pozemkov
PZ SR zasahuje (pouziva chaty a chvaty) a predvadza na vysluch zadrzaneho obcana – zenu braniacu svoj majetok: http://bardejov.korzar.sme.sk/c/8129438/boj-oropu-pokracuje-v-smilne-zasahovala-aj-policia.html
kto je tá žena za stolom vľavo s kamerou? https://youtu.be/GtcH5hGXA3k
čas 47:40
[…] portálu despiteborders.com stojí za ťažbou bridlicoveho plynu na východe Slovenska aj spoločnosť JKX Oil & […]
[…] http://despiteborders.com/kolomojskeho-firma-prejavuje-zaujem-o-tazbu-bridlicoveho-plynu-na-slovensk… […]
rozhovor s pánom Rolandom Nogom, aktivistom proti ťažbe plynu z obce Oľka http://www.hlavnespravy.sk/rozhovor-s-rolandom-nogom-aktivistom-z-donutenia-ropaci-si-chcu-za-kazdu-cenu-vrtnut/735307
s možnosťou podpísania petície https://docs.google.com/document/d/13Bs_RBNaRl1HbnGo5fpRlNrh93bw0L2EK7ySZmCfCoQ/edit?pref=2&pli=1 a na http://www.obycajniludia.sk/aktualita/obcania-spustili-peticiu-proti-prieskumnym-vrtom-posielaju-ministrom-silvestrovsky-kokteil/
Takto sa musia brániť občania, keď nás občanov nebránia štátne orgány http://wertyzreport.cz/clanek/mzp-sr-arogantni-odpoved a riaditeľka odboru štátnej geologickej správy MŽP SR RNDr. Viera Maťová http://www.minzp.sk/o-nas/mzp-sr/organizacny-poriadok/sekcia-geologie-prirodnych-zdrojov.html v strede fotografie http://www.zhtpg.sk/wp-content/uploads/2014/05/DSCN06521.jpg takýmto spôsobom komunikuje s občanmi, zato komunikácia s pánom Benadom sa jej ani sekčnej riaditeľke Jánošovej nehnusí…
lepšie si pozrite pavúka bridlicovej lobby respektíve po novom nazývanej „ropnej mafie“ http://stophf.cz/archives/7533 kde ten Benada http://stophf.cz/wp-content/uploads/2015/12/Fosilni_mafie_atakuje_Slovensko.pdf svieti ako nejaký Al Capone, samozrejme šéfov to má niekde inde a nielen Kolomojský ale aj Soros a ďalší, tak ako uvádza pán Lemko v prvom príspevku tejto diskusie. to vysvetľuje všetko, aj fakt ignorovania tejto témy slovenskými médiami a našimi slávnymi investigatívnymi novinármi, veď prečo sa tomu ani slovkom nevenuje pán Schutz, Hvorecký a ďalší?
OĽaNO s pánom poslancom NR SR Igorom Hraškom prebralo ako politickú agendu protestné hnutie proti ťažbe bridlovového plynu na SK? Sa nám už zvolebnieva 🙂 http://www.obycajniludia.sk/aktualita/obcania-spustili-peticiu-proti-prieskumnym-vrtom-posielaju-ministrom-silvestrovsky-kokteil/
wow uz aj mainstream, dobré ranko teda http://zivot.cas.sk/clanok/31022/v-obciach-na-vychode-ludia-zuria-taketo-chrapunstvo-nedopustime-chcu-nas-pripravit-o-vodu
Pozri na http://nazory.pravda.sk/analyzy-a-postrehy/clanok/383867-slovenske-petrodolare/ alebo ešte lepšie http://www.teraz.sk/ekonomika/alpine-oil-and-gas-sa-pripravuje-na-prie/176204-clanok.html?combinedGlobalTab_zamestnajsa=0 Hej, mainstrem sa začal zajímať, ale zrejme iba vrámci RP servisu, pomaly ani slovo o protestnom hnutí…
Pravidelný mediálny monitoring o situácii s ťažbou bridlicového plynu na východnom Slovensku:
https://spravy.cohladas.sk/?q=Alpine%20Oil%20and%20Gas&sort=DESC§ion=0&dateFrom=&dateTo=&offset=0&source=0
https://spravy.cohladas.sk/O%C4%BEka
https://spravy.cohladas.sk/?q=Rusk%C3%A1%20Poruba&sort=DESC§ion=0&dateFrom=&dateTo=&offset=0&source=0
Prečo mám taký zvláštny pocit, že toto bude nejak súvisieť s činnosťou AOI na východnom Slovensku… http://www.venergetike.sk/aktuality/clanok/3911-americka-theta-energy-group-chce-investovat-vo-vojanoch/
http://bardejov.korzar.sme.sk/c/8157728/cestu-kvrtom-americanom-zakazali-o-ropnej-kauze-uz-tocia-film.html mozno sa pohnu lady k lepsieme, je dobre ak angazovanost obcanov dokaze nieco zmenit k prospechu ludi. o kauze mozno budeme mat coskoro aj filmovy dokument. verim, ze tato kauza sa zapise do nasich dejin a vryje sa hlboko do pamati naroda, kedze ma potencial odhalit pravu tvar ekonomickeho systemu, v ktorom zijeme posledne stvrtstorocie
http://www.aktuality.sk/clanok/349379/ropa-na-vychode-slovenska-nepotecie-aktivisti-vyhrali-boj-nad-americanmi/
Neviem, či sme my občania vyhrali, podľa mna iba chvíla ticho a čoskoro sa kobylky vrátia aj s povoleniami.
http://annazemanova.blog.sme.sk/c/425708/komu-patri-tato-krajina-ma-v-nej-kazdy-rovnake-prava-a-povinnosti.html
http://bardejov.korzar.sme.sk/c/8160583/nakrucali-dokument-oropnej-kauze-boli-sme-pri-tom.html
http://humenne.korzar.sme.sk/c/8171948/aktivista-spochybnuje-zmluvy-s-taziarmi-ti-tvrdia-ze-su-v-poriadku.html
http://humenne.korzar.sme.sk/c/8183775/ladislav-andrejco-voda-nestoji-vruskej-porube-ale-prudi-dalej.html
http://bardejov.korzar.sme.sk/c/8193042/americanov-hladajucich-ropu-vychodniari-odmietaju.html
http://humenne.korzar.sme.sk/c/8203645/peticiu-proti-vrtom-na-severovychode-podpisali-tisicky-ludi.html
http://bardejov.korzar.sme.sk/c/8206434/potycka-kvoli-rope-v-smilne-zraneny-je-american-aj-aktivisti.html
http://presov.korzar.sme.sk/c/8207943/poslanci-presovskej-zupy-podporili-ludi-bojujucich-proti-tazbe-ropy.html
http://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/396735-poslanci-presovskeho-kraja-podporili-obcanov-v-boji-proti-tazbe-ropy/
http://www.noviny.sk/c/slovensko/americania-mueseli-tazbu-ropu-odlozit-aktivisti-im-zablokovali-pristupovu-cestu
http://annazemanova.blog.sme.sk/c/425708/komu-patri-tato-krajina-ma-v-nej-kazdy-rovnake-prava-a-povinnosti.html?ref=tit
[…] Spoločnosť Cuadrilla Morava, s.r.o. sa po neúspechu na Valašsku ocitla v likvidácii, pretože jej zahraniční vlastníci už naďalej nechceli presadzovať ťažbu bridlicového plynu v Českej republike tvrdia Jiří Malík (Koalice STOP HF), Jiří Hubáček (WertyzReport) v svojom článku. O prepojení ukrajinského oligarchu s kontroverznou ťažbou na východe Slovenska informovali už pred rokom aj slovenskí autori Ivan Savčuk a Andrej Kováč v článku, ktorý si môžete prečítať tu. […]
https://www.cas.sk/clanok/709691/bude-sa-v-detve-tazit-zlato-odborari-a-obyvatelia-to-nechcu-dopustit/ tentokrát Podpoľanie a zlato. Dokedy bude naša zem takto bezohľadne pľundrovaná?
https://ekonomika.sme.sk/c/22264397/metalstech-ma-zaujem-o-tazbu-zlata-pri-sturci.html Zrejme další zahraničný projekt ťažby nerastov na Slovensku. Len neviem či 46 tis. kg zlata a zisku 2 mld. EUR sukromnej spoločnosti stojí za zničené životné prostredie pre nás a naše ďalšie generácie
https://www.hlavnespravy.sk/slovensko-z-toho-nebude-mat-takmer-nic-tazba-slovenskeho-zlata-prihra-australskej-spolocnosti-excelentny-profit-za-minimalne-investicie/2275458 další ťažiari?