Aktivity ruských orgánov zodpovedných za boj proti terorizmu, uskutočnené za posledné dva mesiace, sú predzvesťou novej, komplexnejšej etapy protiteroristického ťaženia Ruska. Sú odpoveďou kremeľskej administratívy na útok v Beslane a pokusom prezidenta Vladimira Putina zaručiť bezpečnosť ruskému obyvateľstvu na území bývalých sovietskych republík.
Odrazom novodobého vnímania teroristických hrozieb je návrh nového federálneho zákona o boji proti terorizmu predložený do Dumy začiatkom decembra. Ten rieši pojmový aparát, právne definície výnimočných stavov a ich režimov pri teroristických hrozbách, protiteroristických operáciách a reguláciu verejného života v stave teroristického ohrozenia.
Ďalším opatrením na posilnenie národnej bezpečnosti je snaha o vytvorenie bezpečnostných štruktúr v stredoázijskom priestore. Ich hlavnou úlohou bude boj proti terorizmu a drogovej kriminalite.
Samostatnú kapitolu boja proti terorizmu predstavuje Čečensko. Konflikt v tejto severokaukazskej republike sa za uplynulých desať rokov stal neuralgickým bodom v systéme národnej bezpečnosti Ruska.
Rozhodujúcim faktorom stabilizácie pomerov v Čečensku bude spôsob normalizácie, ktorý si kremeľská administratíva zvolí. Je však vysoko nepravdepodobné, že bude svoje aktivity konzultovať s exilovým vedením čečenskej opozície reprezentovanej Aslanom Maschadovom a Achmedom Zakajevom. Tých považujú ruské úrady za teroristov a pre Kremeľ sú neakceptovateľným partnerom. Navyše, podľa predsedu oficiálnej Čečenskej štátnej rady Tausa Džabrailova, nie je dôvod rokovať ani s Maschadovom, ani s Zakajevom. Podľa neho nemajú žiadny vplyv na najhľadanejšieho radikálneho teroristu Šamila Basajeva – strojcu Beslanskej tragédie.
Najdôležitejšou úlohou Ruska bude dosiahnuť, aby sa čečenské obyvateľstvo obrátilo proti teroristom. Významná časť populácie Čečencov podporuje teroristov alebo ozbrojené partizánske skupiny. Bude treba nájsť spomedzi súčasnej čečenskej opozície vhodných partnerov a spolu s nimi budovať ozbrojené sily proti teroristom. Rovnako dôležité je pozdvihnúť sociálnu a ekonomickú úroveň obyvateľstva.
Zastavenie bojových operácií v Čečensku však neznamená automatické zastavenie teroristických útokov na území Ruska. Súčasná štruktúra medzinárodného terorizmu a jeho vedenie považujú Rusko za nepriateľa nehľadiac na politický status Čečenska.
Postup Moskvou zamýšľanej normalizácie načrtol v rozhovore pre agentúru Interfax zástupca premiéra oficiálnej Čečenskej republiky Ramzam Kadyrov. Uviedol, že vládne sily budú pokračovať v protiteroristických akciách, a budú reagovať tak brutálne, ako si to bude vyžadovať situácia.
O prípravách na zvýšenú protiteroristickú aktivitu svedčia aj zámery ruskej armády potvrdené ministrom obrany Sergejom Ivanovom. Týkajú sa trvalej dislokácie 42. mechanizovanej divízie, ktorá predstavuje najsilnejšiu zložku ruskej armády v Čečensku. Okrem 42. mechanizovanej divízie ostane na území Čečenska aj 46. brigáda jednotiek ministerstva vnútra. V priestore Čečenska sa tak bude nachádzať viac ako 50-tisíc príslušníkov ruských síl a 15,4 tisíca príslušníkov čečenských policajných zložiek. Hlavnou úlohou týchto síl bude pátranie po teroristických výcvikových táboroch. Podľa odtajneného dokumentu CIA je ich na území severného Kaukazu niekoľko desiatok.
Na potláčanie teroristických aktivít budú okrem vojenských a policajných opatrení použité aj niektoré administratívne opatrenia. Nepriechodne bude uzatvorená celá južná hranica Kaukazu a strednej Ázie. Nepriechodne budú uzatvorené všetky administratívne hranice Čečenska s okolitými krajinami vrátane Gruzínska. Na Čečensko a krajiny v priľahlom teritóriu uvalia výnimočný režim. Aktivity civilného obyvateľstva a mimovládnych organizácií budú prísne regulované, aby sa odlíšilo mierumilovné obyvateľstvo od teroristov a minimalizovali sa straty na životoch.
Hoci predstavitelia Ruska pristupujú k boju proti terorizmu s náležitým odhodlaním, medzi pozorovateľmi vládnu odôvodnené obavy z následkov rozsiahlej protiteroristickej kampane v politicky nestabilných regiónoch Kaukazu. Schválenie nového zákona o boji proti terorizmu umožní na jednej strane bezpečnostným štruktúram rýchlejšiu reakciu v prípade ohrozenia, na druhej strane v nedôsledne kontrolovanom systéme môže znamenať porušovanie ľudských práv a zásahy do osobných slobôd obyvateľstva.
I napriek všetkým zvláštnostiam ruského ponímania boja proti terorizmu, môžu byť tieto aktivity prínosom na poli globálnej bezpečnosti, najmä v euroázijskom priestore. Vedľajším efektom zvýšenia globálnej bezpečnosti môže byť aj paralyzovanie skupín organizovaného zločinu zaoberajúcich sa predajom a pašovaním drog. Je však nesporné, že samotná protiteroristická kampaň nevyrieši viaceré sociálne a ekonomické problémy najmä v priestore severného Kaukazu, ktoré môžu byť hlavným determinantom úspechu či neúspechu pripravovanej globálnej protiteroristickej kampane.