V noci z 1. na 2. apríla 2016 došlo k výraznej eskalácii konfliktu v Náhornom Karabachu, ktorá nemá obdoby od uzatvorenia trojstranného prímeria medzi Náhorným Karabachom, Azerbajdžanom a Arménskom roku 1994. Eskalácia spustila sériu útočných a obranných aktivít strán konfliktu, pričom ich charakteristiky a výklad sa líšia v závislosti od pohľadu jednotlivých konfliktných strán. Aj údaje k rozsahu obsadených či stratených území, strát na životoch a na technike sa v arménskych, resp. ruských a azerbajdžanských zdrojoch značne rôznia (porovnaj opis vojenskej situácie z arménskej perspektívy [1]). Na základe dostupných údajov však možno uzatvoriť, že Azerbajdžan zaznamenal v porovnaní s Arménskom vyššie straty (čo je opodstatnené tým, že viedol vojnu z útočných pozícií, z ktorých spravidla útočná strana zaznamenáva vyššie straty) na životoch a na technike, pričom získal kontrolu nad nepríliš rozsiahlymi územiami (čo arménska strana buď popiera alebo bagatelizuje, porovnaj [2]), ktorým však pripisuje taktický či dokonca strategický význam.
Ministerstvo obrany Náhorného Karabachu dňa 5. apríla 2016 vyhlásilo, že Azerbajdžan a Arménsko sa dohodli na zastavení bojov v zóne vojenského konfliktu a rokovania o predmetnej otázke sa vedú naďalej [3]. Dohoda bola podpísaná v Moskve na stretnutí náčelníkov generálnych štábov Arménska a Azerbajdžanu [4]. Dňa 5. apríla 2016 v čase o 12:00 miestneho času bolo prímerie obnovené [5]. Formát dohody sa pritom ukazuje ako dvojsečná zbraň, pretože prímerie bolo podpísané bez účasti predstaviteľa Náhorného Karabachu (chýbal Náčelník Generálneho štábu Armády obrany Náhornej karabašskej republiky). Vynechanie predstaviteľov Náhornej karabašskej republiky môže mať konzekvencie pre Azerbajdžan v tom zmysle, že Armáda obrany Náhorného Karabachu nemôže byť obviňovaná z porušenia prímeria, ktorého nie je účastníkom, čo môže vyvolať vojenskú reakciu Azerbajdžanu. Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev však počas telefónneho rozhovoru s Vladimírom Putinom vyhlásil, že ak bude prímerie porušené, zodpovednosť bude ležať na pleciach arménskej strany [6]. Na druhej stane Azerbajdžan môže útočiť na pozície Armády obrany Náhorného Karabachu s tým, že nejde o pozície ozbrojených síl Arménskej republiky [7]. V rámci takzvaného Biškekského protokolu z roku 1994 [8] pritom figurovali tri strany; Arménsko, Náhorná karabašská republika a Azerbajdžan, čiže s odvolaním na daný dokument existuje možnosť, ako nútiť Azerbajdžan k akceptácii Náhorného Karabachu ako strany sporu.
Arménsky pohľad
Podľa arménskej verzie udalostí v noci z 1. na 2. apríla 2016 azerbajdžanské ozbrojené sily začali rozsiahlu vojenskú operáciu proti Náhornému Karabachu. Išlo o prvú operáciu od roku 1994, v rámci ktorej bola použitá zo strany Azerbajdžanu ťažká vojenská technika, ostreľované civilné obyvateľstvo Náhorného Karabachu a podnikané útoky cielené na jeho infraštruktúru. Predmetné kroky sa interpretujú ako prejav toho, že Azerbajdžan si po dlhodobom neúspechu čo do presadzovania svojich záujmov na mierových rokovaniach (obnova územnej celistvosti krajiny) vybral cestu vojenského riešenia konflitku [9]. Tlačová služba prezidenta Arménska Serža Sargjasiana uvádza, že prezident Arménska sa počas zasadania Rady národnej bezpečnosti vyjadril nasledovne: „Myslím si, že Ministerstvo zahraničných vecí by malo spolupracovať s Ministerstvom zahraničných vecí Náhorného Karabachu a pracovať nad otázkou o uzatvorení dohody o vzájomnej vojenskej pomoci. Je nevyhnutné mať text dokumentu a realizovať nevyhnutnú diskusiu k nemu a poslať ho do parlamentu“. Podľa vyjadrení Arménskeho prezidenta, Arménska republika si plnohodnotne splní svoj záväzok zaistenia bezpečnosti obyvateľstva Náhorného Karabachu: „Máme na to právo, pretože sme stranou dohody o prímerí z roku 1994“ [10]. Poslanci Arménskeho parlamentu diskutovali o otázke uznania Náhornej karabašskej republiky zo strany Arménska. Bývalý predseda vlády Arménska Grant Bagratjan navrhol zaradiť danú otázku do rokovania parlamentu, podpredseda arménskeho parlamentu Eduard Šarmazanov však zareagoval, že tejto otázke sa budú venovať vtedy, keď bude hotový text dohody o vzájomnej vojenskej pomoci medzi Arménskom a Náhorným Karabachom [11]. Podľa posledných informácií text dohody je už hotový a o otázke uznania Náhornej karabašskej republiky sa bude diskutovať spolu s týmto návrhom [12].
Azerbajdžanskí oficiálni predstavitelia a diplomati často hovoria o „okupácii“ ako o prvotnej príčine konfliktu (porovnaj nižšie časť venovanú pozícii Azerbajdžanu), čím sa vlastne usilujú zamlčať predchádzajúce faktory ako mnohopočetné akty genocídy, etnických čistiek arménskeho obyvateľstva žijúceho tisícročia na danom území a koniec koncov rozpútanie rozsiahlej vojny proti Náhornému Karabachu, z ktorej vyplývali najťažšie následky. (…) Arménsko je účastníkom dohody o prímerí z roku 1994 a má právo na základe tejto dohody zabezpečiť bezpečnosť obyvateľstva Náhornej karabašskej republiky a svoje záväzky si bez výnimky svoje záväzky [13]. Plnenie spomínaných záväzkov prebieha na oficiálnej úrovni (pozri politické kroky v odseku vyššie), ale aj v rovine praktických krokov vrátane vysielania dobrovoľníkov [14] a vojenských jednotiek či dodávok zbraní a zbraňových systémov vrátane raketového delostrelectva [15]. Na druhej strane, podľa medializovaných informácií arménskej strany azerbajdžanská strana nasadila žoldnierov tureckej organizácie Šedí vlci a ISIL-u [16].
Azerbajdžanský pohľad
Podľa azerbajdžanskej verzie udalostí prezentovanej v stanovisku tlačového odboru Ministerstva obrany Azerbajdžanu v noci z 1. na 2. apríla 2016 zložky nepriateľských ozbrojených síl (Arménska) začali ostreľovať pohraničné obce z veľkokalibrových guľometov, mínometov, granátometov a delostrelectva. Uvádza sa, že s cieľom zamedzenia ďalším akciám zo strany okupantov sa vedenie ozbrojených síl Azerbajdžanu rozhodlo prijať naliehavé odvetné opatrenia. Možno zovšeobecniť, že azerbajdžanské médiá rozvíjajú videnie udalostí v nasledujúcom slede: ak príčina vyhrotenia konfliktu spočíva v provokačných akciách zo strany Arménska na hraniciach, tak základnou príčinou eskalácie napätia je neriešiteľnosť karabašského konfliktu a prítomnosť arménskych vojsk na okupovaných územiach Azerbajdžanu [17].
Veľvyslanec Azerbajdžanu v Rusku Polad Bülbüloğlu priamo vyhlásil, že Azerbajdžan bol iniciátorom obnovenia vojenských aktivít: „Áno, dnes Azerbajdžan má vojenské možnosti. Ak sa nebude riešiť [konflikt] mierovým spôsobom, budeme ho riešiť vojenskou cestou“ [18]. Bülbüloğlu v interview pre liberálny kanál „Dožď“ prezentoval nasledujúce stanovisko: „Na to, aby mohol byť konflikt vyriešený, treba odstrániť jeho prvotnú príčinu. A prvotnou príčinou je okupácia azerbajdžanského územia Arménskom a to je fakt uznaný medzinárodným spoločenstvom (…), Azerbajdžan je zástancom mierového riešenia konfliktu okolo Náhorného Karabachu, ak sa však tento konflikt nebude riešiť, Azerbajdžan za použitia sily oslobodí svoje zeme od okupácie [19]. Okrem toho pre liberálny kanál vyhlásil, že vojna bude pokračovať dovtedy, kým posledný arménsky vojak neopustí územie Azerbajdžanu, pričom podľa jeho vyjadrenia azerbajdžanskí predstavitelia o tom hovorili na všetkých úrovniach vrátane prezidenta a ministra zahraničných vecí. Dodal, že azerbajdžanskú stranu nikto nepočúva a keď nepočúva, tak vznikajú také situácie, aké vznikajú. Podľa jeho slov sa pred niekoľkými rokmi konalo trojstranné stretnutie v Soči, nič zo záverov tohto stretnutia sa však v skutočnosti nenaplňuje. Okrem toho uviedol nasledovné: „Ktorá krajina bude trpieť to, že 20 percent jej územia je okupovaných? Vžite sa do našej situácie“ [20].
Širší kontext aktuálneho konfliktu
Vo vzťahu k aktuálnemu konfliktu možno vyčleniť tri významné aspekty, z ktorých prvý predstavuje militarizácia zóny konfliktu. Azerbajdžan v priebehu posledných rokov minul miliardy dolárov na nákup nových zbraní a vojenskej techniky vrátane bojových lietadiel a ťažkého delostrelectva. Vo vojne na začiatku 90. rokov sa používala relatívne jednoduchá bojová technika — pušky, automatické zbrane, niekoľko tankov; nešlo teda o vojnu, v ktorej sa vo veľkom rozsahu používala ťažká technika (pre porovnanie [21]). Na rozdiel od vtedajšej vojny sú dnes obe strany vyzbrojené najmodernejšou vojenskou technikou. Druhý aspekt spočíva v tom, že Azerbajdžanu sa v dôsledku znižovania ceny ropy a objemu ťaženej suroviny končia „zlaté časy“ intenzívneho hospodárskeho rastu. To znamená, že krajina vstupuje do novej fázy svojho ekonomického vývoja a otázka nevyriešeného karabašského konfliktu a napäté vzťahy s Arménskom vo všeobecnosti môžu zatieniť hospodárske problémy, ktorým krajina čelí. Po tretie, v kontexte značnej miery nedôvery medzi Západom na jednej strane a Ruskom na druhej strane možno konštatovať, že aktuálna situácia môže byť ďalším prejavom studenej vojny Západom a Ruskom (popri Sýrii a Ukrajine) a ďalším piestovom konfrontácie medzi Ruskom a Tureckom [22]. Z uvedeného hľadiska je žiaduce charakterizovať aj postoje ďalších regionálnych a globálnych hráčov, predovšetkým Turecka, Ruska, Iránu, Gruzínska a USA.
Turecko
Pozícia Turecka je ovplyvnená blízkosťou s Azerbajdžanom, mierou jeho vplyvu v tomto štáte, nepriateľskými vzťahmi s Arménskom a aktuálnymi konfliktnými vzťahmi s Ruskom predovšetkým pre ruskú angažovanosť v Sýrii.
Vo vyhlásení tureckého zahraničnopolitického orgánu sa uvádza: „Odsudzujeme ostreľovanie územia Azerbajdžanu zo strany Arménska z noci z 1. na 2. apríla a spolu s príbuznými našich padlých azerbajdžanských bratov smútime a želáme čo najskoršie vyzdravenie raneným. Vyzývame Arménsko, aby sa čo najrýchlejšie vrátilo k podmienkam prímeria a zastavilo paľbu“ [23]. Vo vzťahu k napätiu na kontaktnej línii ozbrojených síl Azerbajdžanu a Náhorného Karabachu turecký prezident Erdogan vyhlásil: „Bohužiaľ, nečinnosť spolupredsedov minskej skupiny OBSE v otázke urovnania arménsko-azerbajdžanského konfliktu nás postavilo pred situáciu, ktorú dnes máme. Ak by Monitorovacia skupina OBSE vyvíjala aktivity smerom k zabezpečeniu spravodlivosti a konkrétnych výsledkov, dnešnú situáciu by sme nemali“ [24]. Podľa vyjadrenia Erdogana Rusko tvrdí, že Turecko je stranou konfliktu v Náhornom Karabachu, v skutočnosti je však stranou konfliktu Rusko. Podľa jeho názoru Rusko bolo stranou konfliktu v Gruzínsku a na Ukrajine a dnes sa stalo stranou konfliktu aj v Sýrii. Ergodan zároveň odporučil Arménsku zareagovať na iniciatívu Azerbajdžanu smerujúcu k zastaveniu paľby. V opačnom prípade bude podľa neho vina za konflikt ležať na pleciach Arménska [25]. Predseda tureckej vlády Achmet Davutoglu vyhlásil, že celý svet musí vedieť, že Turecko s priateľským Azerbajdžanom budú naďalej stáť bok po boku proti agresii Arménska [26].
Rusko
Možno konštatovať, že z pohľadu Arménska a Ruska je výhodné zachovávanie status quo v danej oblasti [27]. Zmrazovanie konfliktov v priestore tradičného vplyvu je politicky aj geopoliticky výhodné pre Rusko to o. i. preto, že sa dotknuté krajiny nemôžu stať členskými štátmi NATO. V súčasnosti je v rámci úsilia o mierové riešenie na rade Nemecko ako predsedajúca krajina OBSE, ktorej prípadná neschopnosť by bola pripísaná na vrub OBSE. Američanom sa na summite venovanom jadrovému odzbrojeniu nepodarilo posadiť prezidentov Arménska a Azerbajdžanu za jeden stôl. Preto je otázne, čo môže v tomto smere dosiahnuť práve Nemecko. Preto sa ukazuje ako žiaduce opätovne požiadať o pomoc Moskvu [28]. Vo vzťahu k pozícii Moskvy sú relevantné aj nasledujúce vyjadrenia ministra zahraničných vecí RF Lavrova „sme počuli vyhlásenia tureckého vedenia, je však dôležité, aby naši tureckí susedia začali realizovať kroky smerom k zastaveniu zasahovania do vnútorných záležitostí iných štátov – Sýrie a Iraku“ [29]. Uviedol, že „naša pozícia k Náhornému Karabachu bola sformulovaná. Minister obrany RF, Sergej Šojgu aj ja sme v kontakte s našimi kolegami v Arménsku a v Azerbajdžane. Vyjadrili sme vážne obavy, potvrdili posolstvo prezidenta Ruskej federácie o nevyhnutnosti čo najrýchlejšieho zastavenia porušenia režimu prímeria“ [30].
Rusko sa snaží aktívne hrať úlohu sprostredkovateľa medzi stranami, čo svedčí vyššie uvedená angažovanosť ministrov zahraničia a obrany RF Lavrova a Šojgu [31], ale aj predsedu ruskej vlády Medvedeva [32], či cesta Lavrova do Jerevanu a Baku [33]. Moskva je veľmi aktívna v riešení tohto problému, na rozdiel od ostatných účastníkov minskej skupiny (t. j. jednotlivých štátnikov z členov tejto skupiny – USA, Rusko a Francúzsko), čo možno potvrdzuje vyjadrenia Ankary o nefunkčnosti celého mierového procesu.
Irán
V konflikte o Náhorný Karabach môže zohrať významnú úlohu okrem Moskvy aj Irán, ktorý má veľmi komplikovaný trojuholník vzťahov s Arménskom a Azerbajdžanom a ich vzťahy by bolo možné veľmi zjednodušene charakterizovať nasledovne: „nepriateľ môjho nepriateľa je môj priateľ“ v prospech Arménska (porovnaj [34]), čo je podčiarknuté tým, že na severe Iránu žije kompaktné osídlenie etnických Azerov, ktorí boli začiatkom 90. rokov predmetom snáh vtedy novovzniknutého nezávislého Azerbajdžanu o vytvorenie takzvaného „Veľkého Azerbadžanu“. Pre ilustráciu ponúkame mapu nižšie.
Konflikt v rámci tohto trojuholníka sa v prípade jeho vyostrenia môže preniesť aj mimo územia Náhorného Karabachu, napríklad do roviny blokády Nachičevanu (pozri mapu nižšie), ktorý má iba niekoľkokilometrovú hranicu s Tureckom. Možno povedať, že Irán má v prípade konfliktu s Azerbajdžanom viaceré možnosti, ako vplývať na Azerbajdžan.
Popri tom je zaujímavé, že na územie iránskej provincie Východný Azerbajdžan dňa 2. apríla 2016 dopadli tri strely vypustené zo zóny arménsko-azerbajdžanského konfliktu. Po predmetnom incidente iránski predstavitelia zorganizovali stretnutia s obomi stranami konfliktu a vyzvali Arménsko a Azerbajdžan, aby zachovávali zdržanlivosť [35]. Irán varoval, že v prípade zopakovania podobného incidentu tvrdo zareaguje [36].
Gruzínsko
Polovojenská organizácia Gruzínska národná légia zverejnila prostredníctvom svojho veliteľa Mamuku Mamulašviliho vyhlásenie, že je pripravená vyslať časť svojich vysokokvalifikovaných dôstojníkov z Gruzínska do zóny konfliktu v Karabachu na podporu Azerbajdžanu v konflikte. Vo vzťahu k pôsobeniu predmetnej organizácie v minulosti je zaujímavé, že podľa informácií ukrajinských médií v čase do svojej legalizácie predstavovala malú diverzno-rozviednu skupinu o počte nie viac ako 20 osôb, ktorá fungovala predovšetkým v Luganskej oblasti. Okrem občanov Gruzínska v nej pôsobia aj cudzinci, jeden Francúz, Taliani a Švajčiar [37]. Obe krajiny konfliktu a ich strategickí partneri majú najkratšie komunikácie cez územie Gruzínska. Rusko môže poslať náklad do Arménska iba cez zemie Gruzínska a z Turecka vedie najbližšia cesta vhodná na zásobovanie Azerbajdžanu tiež cez územie Gruzínska. Ak sa situácia medzi Arménskom a Azerbajdžanom vyostrí, možno očakávať, že ich spojenci sa budú pokúšať pomôcť im. Gruzínska vláda preto môže čeliť istým problémom, pretože ak umožní presun cez územie svojej krajiny nákladu určeného jednej krajine, môže to vyvolať vlnu nevôle na strane druhej krajiny. Okrem toho vzniká aj iný problém súvisiacich s etnickou diverzitou a prítomnosťou národnostných menšín. V regiónoch Samcche-Džavachetia a Kvemo Kartli žije kompaktné arménske a azerské osídlenie, čo môže v prípade vojenského konfliktu medzi Arménskom a Azerbajdžanom vyvolať bezpečnostné problémy, keďže sa etnickí Arméni a Azeri môžu snažiť podporiť rôznymi spôsobmi svoje historické vlasti, čo môže zahŕňať rôzne diverzné aktivity na území Gruzínska s cieľom zabránenia dodávkam vojenského materiálu. Podobnú skúsenosť má Gruzínsko z čias aktívnych bojových operácií z 90. rokov minulého storočia. Gruzínsko sa dlhodobo usiluje udržiavať priateľské vzťahy s oboma národmi, čo by mohlo vypovedať v prospech opodstatnenosti existujúcich úvah, že Tbilisi by sa mohlo stať miestom mierových rokovaní medzi znepriatelenými stranami [38]. Náčelník generálneho štábu Gruzínska Vachtang Kapanadze vyslovil názor, že Gruzínsko sa môže zhostiť úlohy sprostredkovateľa: „Ak je to možné, sme povinní vziať na seba úlohu mediátora, pretože Gruzínsko je jedna z krajín, ktorá má dobré vzťahy s obomi stranami tohto konfliktu [39].
USA
Je pozoruhodné, že pred obnovením vojenských operácií sa uskutočnilo stretnutie ministra zahraničných vecí USA Johna Kerryho a viceprezidenta USA Joe Bidena s Ilhamom Alijevom [40], čo by mohlo nasvedčovať o možnej koordinácii aktivít či predchádzajúcej informovanosti strán o pripravovaných krokoch. Na druhej strane však USA vystupujú za deeskaláciu v zóne konfliktu [41]. Okrem iného je na mieste pripomenúť, že Náhorná karabašská republika má svoj reprezentačný úrad (t. j. veľvyslanectvo v prípade neuznaných štátov) vo Washingtone [42], čo znamená, že oficiálne USA musia na určitej úrovni rozvíjať vzťahy s týmto neuznaným štátom. Je málo pravdepodobné, že by bol v záujme USA zánik Náhornej karabašskej republiky v dôsledku vojenskej agresie zo strany Azerbajdžanu. Zrejme výsledkom vplyvu arménskych predstaviteľov v USA zostáva priamo formulovaná pozícia USA ku konfliktným stranám neutrálna či dokonca ústretová voči Arménsku, keďže z amerického ministerstva zahraničia sa ozývajú hlasy, že sa tento problém má riešiť aj prostredníctvom uplatnenia práva na samourčenie [43]. Je pravdepodobné, že vyššie uvádzané skutočnosti sa vyvíjali aj na základe lobbingu určitých skupín bohatých arménskych podnikateľov etablovaných v USA a zahraničí vo všeobecnosti.
V kontexte vzťahov Ruska s USA alebo Západom vo všeobecnosti je zaujímavé vrátiť sa k roli Turecka v konflikte. Turecko je na ruskej a arménskej strane vnímané ako zásadný faktor eskalácie konfliktu, čo sa dáva do vzťahu nielen so zostrením vzťahov Ruska a Turecka pre konflikt v Sýrii ale aj so scenárom vytvorenia nárazníkovej zóny NATO a Ruska pozostávanej z Poľska, Slovenska, Maďarska, Rumunska, Srbska a Azerbajdžanu, ktoré sa podľa G. Friedmana ocitli „na línii frontu medzi Ruskom a európskym polostrovom“ [44] (porovnaj [45] [46]).
Záver
Možno predpokladať, že konflikt medzi Azerbajdžanom na jednej strane a Arménskom a Náhorným Karabachom na druhej strane sa nebude ďalej rozvíjať smerom k skutočnej vojne za používania ťažkej vojenskej techniky a pod. a obmedzí sa na drobné strety s nízkou frekvenciou, ktorých svedkami sme boli počas predchádzajúcich dvadsiatich rokov od zamrazenia konfliktu. V prospech tohto záveru vypovedá neúspech Azerbajdžanu rozpútať bleskovú vojnu proti Náhornému Karabachu (minimálne podľa vyjadrení arménskych predstaviteľov, porovnaj [47]) a pripravenosť Arménska brániť nezávislosť Náhornej karabašskej republiky. Napriek ekonomickým možnostiam získania prevahy nad Arménskom zo strany Azerbajdžanu (ekonomický rozmach krajiny s čím súvisí jeho relatívne nedávne prezbrojovanie) možno očakávať, že Azerbajdžan sa nebude púšťať do dlhých a náročných vojen s Arménskom a Náhorným Karabachom, pretože by to ohrozilo jeho politickú, sociálnu, bezpečnostnú a hospodársku stabilitu, čo by mohlo vyústiť do revolúcie proti azerbajdžanským elitám. Svedkami určitých nepokojov sme boli aj v minulosti (pozri napríklad [48]). Podobne určité nepokoje boli zaznamenané minulý rok v Arménsku proti vládnucim elitám (bližšie pozri [49]), v prípade konfliktu s Azerbajdžanom o Náhorný Karabach však môže mať konflikt na spoločnosť v Arménsku úplne opačný dopad, keďže bude potrebné zaistiť bezpečnosť obyvateľstva Náhorného Karabachu, ktoré je tvorené takmer výlučne etnickými Arménmi. Prípadný nárast intenzity konfliktu by znamenal destabilizáciu celého priestoru Zakavkazska a širšieho okolia (napríklad: neutrálne Gruzínsko, komplikovaný iránsko – arménsko – azerbajdžanský trojuholník, rola Ruska ako garanta bezpečnosti Arménska a t. ď.). Čo sa týka vplyvu regionálnych a globálnych mocností, veľmi dôležitú úlohu zohralo Rusko, ktoré mohlo vďaka dobrým bilaterálnym vzťahom s Arménskom a viac-menej dobrým vzťahom s Azerbajdžanom sprostredkovať obnovenie mieru v konfliktnom regióne, a status quo sa postupne potvrdzuje telefonickými rokovaniami z Moskvy a naplánovanými stretnutiami ruských lídrov v Jerevane a Baku. Čo sa týka úlohy ostatných hráčov, možno konštatovať, že takpovediac čakali na reakciu Moskvy a okrem verbálnych vyjadrení do konfliktu nezasahovali.
Poznámky
[1] Азербайджан грозится ударить по Степанакерту. In: ИА REGNUM, 05. 04. 2016. URL: http://regnum.ru/news/polit/2111489.html
[2] Азербайджан не освобождал никаких территорий – президент Армении. In: АМИ «Новости-Армения», 04. 04. 2016. URL: http://newsarmenia.am/news/nagorno_karabakh/azerbaydzhan-ne-osvobozhdal-nikakikh-territoriy-prezident-armenii/
[3] В шаге от смерти — Главное 5 апреля. In: ИА REGNUM, 05. 04. 2016. URL: http://regnum.ru/news/polit/2112318.html
[4] Начальники генштабов ВС Азербайджана и Армении встретились в Москве. In: REPORT.az, 06. 04. 2016. URL: http://report.az/ru/nagornyj-karabakh/nachal-niki-genshtabov-vs-armenii-i-azerbajdzhana-vstrechalis-v-moskve/
[5] Стороны конфликта в Нагорном Карабахе заявили о перемирии. In: BBC Russian, 05. 04. 2016. URL: http://www.bbc.com/russian/news/2016/04/160405_karabakh_ceasefire
[6] Президент Ильхам Алиев: Если режим прекращения огня будет нарушен, ответственность за это будет лежать на армянской стороне. In: TREND.az, 05. 04. 2016. URL: http://www.trend.az/azerbaijan/politics/2515449.html
[7] Карабах должен вернуться за стол переговоров, считают в Армении. In: ИА REGNUM, 06. 04. 2016. URL: http://regnum.ru/news/polit/2112965.html
[8] Бишкекский протокол. In: Министерство Иностранных Дел Нагорно-Карабахская Республика. URL: http://www.nkr.am/ru/the-bishkek-protocol/43/
[9] Парламент Армении призвал применить к агрессору все механизмы сдерживания. In: ИА REGNUM, 05. 04. 2016. URL: http://regnum.ru/news/polit/2110993.html
[10] Президент Армении предложил обсудить возможность заключения договора о военной взаимопомощи с НКР, In: NEWS.am, 02. 04. 2016, http://news.am/rus/news/320230.html
[11] Парламент Армении обсудит вопрос о признании Нагорного Карабаха. In: ИА REGNUM, 04. 04. 2016. URL: http://regnum.ru/news/polit/2110953.html
[12] Эдуард Шармазанов: Договор о военной взаимопомощи Нагорному Карабаху уже готов. In: AYSOR.am, 04. 04. 2016. In: http://www.aysor.am/ru/news/2016/04/04/%D0%AD%D0%B4%D1%83%D0%B0%D1%80%D0%B4-%D0%A8%D0%B0%D1%80%D0%BC%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2/1067050
[13] Посол Армении: «Первопричина конфликта — война против Нагорного Карабаха». In: ИА REGNUM, 04. 04. 2016. URL: http://regnum.ru/news/polit/2110770.html
[14] Из Еревана отряды добровольцев направляются в Нагорный Карабах. In: ИА REGNUM, 03. 04. 2015. URL: http://regnum.ru/news/polit/2110492.html
[15] Армения перебросила в Карабах ракетно-артиллерийскую бригаду. In: INTERFAX.ru, 02. 04. 2016. URL: http://www.interfax.ru/world/501697
[16] Азербайджан поддерживают террористы: на передовую вывели «Серых волков», наемников ИГИЛ: Давид Бабаян. In: ARMENPRESS.am, 05. 04. 2016. URL: http://armenpress.am/rus/news/842113/azerbaiydzhan-podderzhivayut-terroristiy-na-peredovuyu-viyveli.html
[17] Азербайджан: «Потери оправдывают стратегические завоевания в Карабахе». In: ИА REGNUM, 03. 04. 2016. URL: http://regnum.ru/news/polit/2110546.html
[18] Полад Бюльбюльоглы: «Если карабахский конфликт не решится мирным путем, пойдем военным путем». In: HAQQIN.az, 02. 04. 2016. URL: http://haqqin.az/news/67191.
[19] Полад Бюльбюльоглу: Пока армянские войска на азербайджанской земле, столкновения будут продолжаться. In: 1NEWS.az, 02. 04. 2016. URL: http://www.1news.az/politics/20160402081441534.html
[20] В каком случае Азербайджан начнет войну с Арменией. Интервью с послом Азербайджана в России. In: TVRAIN.ru, 02. 04. 2016. URL: https://tvrain.ru/teleshow/here_and_now/karabakh-406645/
[21] Минобороны Армении: Азербайджан задействовал российские «Солнцепеки». In: ИА REGNUM, 04. 04. 2016. URL: http://regnum.ru/news/polit/2111061.html
[22] Степанакерт становится субъектом международного права. In: ИА REGNUM, 03. 04. 2016. URL: http://regnum.ru/news/polit/2110488.html
[23] МИД Турции о действиях Армении в Карабахе. In: HAQQIN.az, 02. 04. 2016. URL: http://haqqin.az/news/67190
[24] Эрдоган завил о поддержке Азербайджана в карабахском конфликте “до самого конца”. In: ZN.ua, 03. 04. 2016. URL: http://zn.ua/WORLD/erdogan-zavil-o-podderzhke-azerbaydzhana-v-karabahskom-konflikte-do-samogo-konca-209290_.html
[25] Эрдоган назвал Россию “стороной карабахского конфликта”. In: РИА Новости, 06. 04. 2016. URL: http://ria.ru/world/20160406/1403525153.html
[26] Давутоглу: Турция будет стоять плечом к плечу с Азербайджаном. In: ИА REGNUM, 05. 04. 2016. URL: http://regnum.ru/news/polit/2111951.html
[27] BRAXATORIS, M.: Eskalácia konfliktu o Náhorný Karabach a otázka status quo na sporných územiach. In: DespiteBorders.com, 07. 08. 2014. URL: http://despiteborders.com/eskalacia-konfliktu-o-nahorny-karabach-a-otazka-status-quo-na-spornych-uzemiach/
[28] Карабахский конфликт. In: Первый канал, 05. 04. 2016. URL: http://www.1tv.ru/sprojects_edition/si5968/fi44993
[29] Лавров: Турция должна прекратить вмешиваться во внутренние дела других государств. In: TACC.ru, 04. 04. 2016, URL: http://tass.ru/politika/3174268
[30] Лавров надеется, что Армения и Азербайджан услышали обращения РФ. In: ИА REGNUM, 05. 04. 2016. URL: http://regnum.ru/news/polit/2111034.html
[31] Лавров и Шойгу связались со своими коллегами в Баку и Ереване. In: РИА Новости, 04. 04. 2016. URL: http://ria.ru/world/20160404/1402106146.html
[32] В Москве анонсировали поездку Медведева в Ереван и Баку. In: LENTA.ru, 05. 04. 2016. URL: https://lenta.ru/comments/news/2016/04/05/medvedevmediator/
[33] МИД РФ анонсировал встречу Лаврова с главами МИД Армении и Азербайджана. In: ИА REGNUM, 06. 04. 2016. URL: http://regnum.ru/news/polit/2112788.html
[34] Strange Triangle: Iran, Armenia, and Azerbaijan. In: IRANwire.com, 31. 10. 2014. URL: https://en.iranwire.com/features/6102/
[35] Iran calls on Azerbaijan, Armenia to exercise self-restraint. In: IRNA, 03. 04. 2016. URL: http://www.irna.ir/en/News/82020736/
[36] Иран пообещал жёстко реагировать на любую агрессию с территории НКР. In: L!FENEWS.ru, 04. 04. 2016. URL: http://lifenews.ru/news/194660
[37] Грузинский легион готов воевать за Азербайджан в Карабахе. In: ИА REGNUM, 04. 04. 2016. URL: http://regnum.ru/news/polit/2110823.html
[38] «Война между Азербайджаном и Арменией обязательно затронет и Грузию». In: ИА REGNUM. 03. 04. 2016. URL: http://regnum.ru/news/polit/2110536.html
[39] Глава Генштаба ВС Грузии надеется на прекращение огня в Нагорном Карабахе. In: ИА REGNUM, 04. 04. 2016. URL: http://regnum.ru/news/2110747.html
[40] President Aliyev’s visit to Washington significant in terms of both form and substance – Bryza. In: TREND.az, 01. 04. 2016. URL: http://en.trend.az/azerbaijan/politics/2513483.html
[41] US urges Azerbaijan, Armenia for de-escalation in Karabakh conflict. In: NEWS.az, 06. 04. 2016. URL: http://news.az/articles/karabakh/106317
[42] URL: http://www.nkrusa.org/
[43] URL: http://www.state.gov/r/pa/prs/dpb/2016/04/255484.htm
[44] «Конфликт в Карабахе может затянуть Турцию и Иран» — Кургинян. In: ИА REGNUM, 04. 04. 2016. URL: http://regnum.ru/news/polit/2111215.html
[45] FRIEDMAN, G.: Borderlands: The New Strategic Landscape. In: Stratfor, 06. 05. 2014. URL: https://www.stratfor.com/weekly/borderlands-new-strategic-landscape
[46] KOVÁČ, A.: Možné scenáre zmrazenia konfliktu na východnej Ukrajine. In: DespiteBorders.com, 07. 02. 2015. http://despiteborders.com/mozne-scenare-zmrazenia-konfliktu-na-vychodnej-ukrajine/
[47] Азербайджан не освобождал никаких территорий – президент Армении. In: АМИ «Новости-Армения», 04. 04. 2016. URL: http://newsarmenia.am/news/nagorno_karabakh/azerbaydzhan-ne-osvobozhdal-nikakikh-territoriy-prezident-armenii/
[48] Azerbaijan cracks down hard on protests. In: BBC News, 24. 04. 2011. URL: http://www.bbc.com/news/world-europe-13136598
[49] Все сюжеты→ Протесты в Армении. URL: http://www.interfax.ru/story/166
Výborný článok,autor má perfektný nestranný rozhľad
Správne pochopenie, celé toto je iba pokračovaním politiky Recep Tayyip Erdogana voči RF, tentokrát cez Arménsko ako člena Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti – ODKB. Azeri sú moslimovia a turkický národ s úzkymi väzbami na Turecko a jeho záujmy, takže tak
Presne tak, Azerbajdžanci sú predĺženou rukou režimu Ankary na Južnom Kaukaze. Holokaust Židov cez II. W W si niekto príčetný nedovolí spochybňovať, v Prahe sa konajú v čase návštevy prezidenta ČĽR demonštrácie za ľudské práva a slobodný Tibet, Európa rieši LGBT a genederové práva, ale existenciu genocídy slovom: jeden a pól milióna ľudských bytostí Arménov uznáva celkovo iba 22 krajín a Turecko ju naďalej tvrdo popiera. Turecká republika bola založená počas systematického vyvražďovania arménskeho ľudu a dnes tá istá Turecká republika, ako kandidát na člena do EÚ, sa angažuje v občianskej vojne v Sýrii, podporuje extrémistickych islamistov, obchoduje s ISIL ropu, zostreľuje ruské stíhačky, vedie represálie voči kurdskému obyvateľstvu (15 miliónov osôb v Turecku), zatýka opozíciu a novinárov, zaplavuje Európu ilegálnymi migrantami, destabilizuje Rusko cez Krymských Tatárov a kaukazský región cez Azerbajdžan. Smerom k Turecku, jeho agresívnej politike a vydieraniu EÚ netreba žiaden dialóg, treba tvrdé sankcie, tejto reči by Erdogan porozumel, lebo Turecko je orientálna krajina s nedemokratickou vládou.
Apopos… SR ako jediná v EÚ trestá popieranie genocídy Arménov http://www.teraz.sk/slovensko/sr-armensko-genocida-vyrocie/82346-clanok.html
Slovenský veľvyslanec v Rusku má na krku žalobu http://www.webnoviny.sk/slovensko/jozef-migas-ma-na-krku-zalobu-za-vyja/546943-clanok.html
Táto kauza je už doriešená? Slovenské MZV a vtedajší veľvyslanec sa už ospravedlnili?
Odporúčam pozrieť dokumentárny film o genocíde Arménov: http://spotter.tv/www/859045-armenska-genocida.htm#! Štáty, ktoré uznali existenciu genocídy Arménov: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d2/Nations_recognising_the_Armenian_Genocide.svg (nie celkom korešponduje, napr. Česko masové vyvražďovanie Arménov neuznáva a ľavíruje s tureckým postojom)
Nemožno zabúdať aj na ďalšie genocídy, z ktorých sú mnohé páchané aj aktuálne. Napríklad na Jezídoch a kresťanoch v Sýrii, opäť za angažovanosti Turecka (člena NATO a kandidáta na člena EÚ). Kresťania sú v súčasnosti najprenasledovanejšou skupinou ľudí na svete, predovšetkým v moslimských a ázijských krajinách http://religion-freedom-report.org.uk/wp-content/uploads/2014/10/persecution_map.jpg
Len pre zaujimavost, ak by islo o ciste pocty, mimo externych faktorov RF/ODKB verzus Turecko s USA, tak Azerbajdzan vydava na obrany rozpocet cca 1,5 az 3,6 mld. USD rocne, ma 9,5 mil. ob., HDP na urovni 168 mld. USD, nominalne 63 mld. Ozbrojene sily Azerbajdzanu maju 67 tis. prislusnikov, 300 tis. rezervistov a ich vyzbroj bola dlhodobo modernizovana investiciami z rozpoctovych prebytkov z predaja kaspickej ropy. V pocte bojovej techniky ma Azerbajdzan nad Armenskom viac ako nasobnu prevahu, v zavislosti od druhu.
Armensko vydava na obranu cca 300 – 450 mil. USD rocne, ma cca 3 mil. ob., HDP na urovni 20 mld. USD, nominalne 11 mld. USD. Ozbrojene sily Armenska maju 51 tis. prilusnikov, 210 tis. rezervistov a dalsich 21 tis. aktivnych vojakov v Nahorno-Karabasskej obrannej armade s 20 – 30 tis. miestnymi rezervistami. V Nahorno-Karabasskej republike zije na uzemi 11 tis. km2 146 tis. ob., z toho 95 % Armeni. Treba si uvedomit, ze jedna vec je viest utocnu vojnu a druha branit uzemie v narocnom horskom terene Malokaukazskeho pohoria, na ktorom dany narod zije takmer cele dve tisicrocia. Peniaze, technika a pocet vojakov nie su vsetko, najma v tomto regione a pripade, coho dokazom je aj vysledok posledneho ozbojeneho konfliktu v Nahornom Karabachu z rokov 1988-1994, ktory vychadzal pocetne v neprospech Armenska, ale ukoncil sa jednoznacnym armenskym vitazstvom a faktickou kontrolou Nahorneho Karabachu Armenskom so zaverecnym uctom viac ako 30 tis. obeti.
Arménsko má pri 11-20 mld. USD HDP a 3 mil. populácii 72 tis. armádu a 240 tis. rezervy a Slovensko pri 97-159 mld. USD HDP a 5,4 mil. populácii má 13 tis. armádu 🙂 Azerbajdžan má na 9,5 mil. populáciu HDP 67-186 mld. USD? Pri pohľade na stavebný devepolping dubajského typu v Baku nie je ťažké sa dovtípiť, že prerozdelenie zdrojov bude v azerbajdžanskej spoločnosti pekne nespravodlivým a bude tam existovať chudoba na úrovni krajín tretieho sveta. Oficiálne podľa OSN 20-30 %, takže zhodný údaj ako v prípade Bieloruska, Bosny a Hercegoviny, Macedónska, Albánska, Rumunska a Slovenska. My sme vážne zvláštna krajina, plná ekonomických paradoxov…
Este na doplnenie. Karabach ma pre Armenov zasadny az duchovny vyznam, a to ako uzemie, ktore si po cele tri a pol tisicrocia stare armenske dejiny uchovavalo suverenitu a je vojenskym jadrom armenskeho naroda. Armeni su starobyly indoeuropsky a prvy krestansky narod na svete, na ktorom sa osmanski Turci v rokoch 1915 az 1918 dopustili genocidy a zavrazdili 1,5 miliona Armenov. Konflikt Armenov s turkickymi Azermi je pokracovanim tureckej politiky na Kaukaze a agresie voci Armenom a krestanom. V sucasnosti zije aj so zahranicnou diasporou do 8 milionov Armenov a na svete je 150 az 200 milionov prislusnikov turkickych narodov, z toho v Turecku 60 milionov (dalej Uzbekistan, Azerbajdzan, Kazachstan, Turkmenistan, Kirgizsko a rozptylene v Rusku – Tatari, v Irane – Azeri, v Cine – Ujguri, Afganistane, Iraku, Tadzikistane, Mongolsku…) a do Malej Azie a na Kaukaz prisli pred necelym tisicrocim, prijali od Arabov za nábozenstvo islam a vyvratili Byzanstku risu. K turkickym narodom patrili aj Huni, Avari, Protobulhari, Staromadari, Kumani, Pecenehovia, Chazari, Mamlukovia, Tatari a podobne…
Súhlasím najmä s tým, že azerbajdžanské elity nebudú riskovať stabilitu svojej krajiny a stratu moci nad ňou. Alijevovci s malou prestávkou vládnu v Azerbajdžanu takmer 50 rokov, pokúsili sa o blitzkrieg, ale vďakabohu nevyšlo, to by mohol zhorieť celý Kaukaz a dvakrát sa netreba pýtať komu by to vyhovovalo… Riskovať stratu kontroly nad ťažbou 900 tisíc barelov ropy a 80 mil. m3 zemného plynu denne výmenou za nejaké nacionalistické vojenské dobrodružstvo nie je rozumný obchod pre ani pre Ilhama, na to je veľký pragmatik, aj keď je zrejmé, že azerbajdžanskú nediverzifikovanú ekonomiku čaká nepríjemné prebudenie nielen z poklesu cien ropy ale i zo spľasnutia realitnej bubliny v Baku.
No ktovie, možno len testovali tuhosť odporu a nabudúce sa do toho oprú pekne v plnej sile. Vždy je to buď alebo a nová vojna je na obzore. Pripomína mi to situáciu z 2008 kedy sa Gruzínsko pod Saakašvilim s U.S. podporou pokúsilo o “obnovu ústavného poriadku” v Rusmi kontrolovanom Južnom Osetsku