V noci z 15. júla na 16 júla 2016 turecký premiér Binali Yıldırım vyhlásil, že skupina príslušníkov ozbrojených síl za využitia im zverených právomocí a zbraní sa pokúsila spáchať nezodpovedné protiprávne činy, pričom nie je celkom správne nazývať tento krok prevratom [1]. Vojaci obsadili dôležité objekty v hlavnom meste Ankara a v Istanbule vrátane mostov cez bosporskú úžinu; nad mestami prelietavali vrtuľníky a stíhačky [2][3][4], po uliciach týchto miest sa pohybovala ťažká vojenská technika [5] a vojenský personál s obrnenou technikou obsadil aj letisko Ataturka v Istanbule [6]. Skupina vojakov obsadila budovu Generálneho štábu ozbrojených síl Turecka vyhlásila, že moc prešla do rúk vzbúrencov. Uviedla, že vedenie krajiny bolo zosadené [7] a náčelník Generálneho štábu bol vzatý do zajatia zo strany vzbúrencov [8]. Pučisti ostreľovali budovu tureckého parlamentu a rozviedky [9]. Oficiálne prezentovaným dôvodom bola vysoká miera korupcie a celková situácia v krajine. Uvedené stanovisko prečítala moderátorka spravodajstva v štátnej televízii, ktorá bola obsadená zo strany vzbúrencov [10].
Primátor Ankary prostredníctvom svojho účtu na Twitteri požiadal obyvateľov mesta, aby vyšli do ulíc [11]. S podobnou výzvou neskôr cez mobilnú aplikáciu vystúpil aj turecký prezident Erdogan, o čom informovala jedna z miestnych televízií [12]. Niektorí tureckí občania dostali textové správy podpísané tureckým prezidentom Erdoganom, v ktorom ich vyzval k záchrane demokracie a vyjdeniu do ulíc [13]. Vo všeobecnosti možno povedať, že turecké vedenie kladie za vinu za spáchanie pokusu o prevrat v malej skupine nespokojných vojenských dôstojníkov lojálnych duchovnému Fethulláhovi Gülenovi, ktorí žije v USA, má stúpencov po celej krajine a je nespokojný s vládou prezidenta Erdogana. Podľa medializovaného vyjadrenia oficiálneho predstaviteľa Turecka dôstojníci zapojení do prevratu mali prísť o prácu v auguste počas reorganizácie v ozbrojených zložkách [14]. Turecký minister obrany Fikri Işık vyhlásil, že väčšina tureckej armády prevrat nepodporila. Následne dodal, že turecká armáda nemôže byť riadená príkazmi z Pensylvánie (miesto pobytu Fethulláha Gülena) [15]. Za vodcu pučistov turecké médiá označujú Akina Öztürka, bývalého veliteľa tureckého letectva v rokoch 2013 – 2015, ktorý mal odísť do dôchodku dňa 30. augusta 2016. V súvislosti s blížiacim sa odchodom do dôchodku a zasadnutím Najvyššej vojenskej rady [16] na ktorej bol predložený návrh preskúmať jeho možné prepojenia s Fethullahom Gülenom, Öztürk sa podľa informácií tureckých médií rozhodol zorganizovať vojenský prevrat [17]. Okrem jeho mena sa v médiách spomínajú aj mená ďalších osôb [18].
Na základe záznamov z ulíc možno dôjsť k poznatku, že obyvateľstvo prijalo správu o pokuse o štátny prevrat s nevôľou [19], keďže početní občania aktívne blokovali pohyb obrnených vozidiel [20][21][22], organizovali zhromaždenia na podporu prezidenta [23][24] alebo presviedčali vzbúrených vojakov, aby zložili zbrane [25]. Na druhej strane však existujú zábery, na ktorých vyššie spomínané akcie ľudia vítali (napríklad tlieskajúci dav v Istanbule [26]). Priebehu noci a rána z 15. júla na 16 júla 2016 polícia postupne zadržiavala vojakov zapojených do pokusu o prevrat [27][28][29]. Rozhodujúca časť obyvateľstva ostala verná tureckému vedeniu, čo spôsobovalo problémy v oblasti hladkého prevzatia moci zo strany skupiny vojakov. Nálady obyvateľstva pravdepodobne neboli odhadnuté správne, resp. neboli zohľadnené v rámci všeobecnej mozaiky potrebnej na prevzatie moci. Treba si však uvedomiť, že turecký prezident Erdogan sa neteší všeobecnej a bezpodmienečnej popularite, o čom svedčia aj skutočnosti uvedené v nasledujúcom odseku.
Po potlačení štátneho prevratu turecké bezpečnostné zložky zadržali tisíce vojakov zapojených do prevratu [30]. Možno očakávať, že poprevratovú situáciu prezident Erdogan využije na stabilizáciu moci a odstránenie svojich oponentov, aktuálne už prebieha prenasledovanie poslancov národného zhromaždenia [31] alebo zatýkanie novinárov [32]. Čistky budú pravdepodobne zamerané na armádne zložky, keďže história vojenských pučov potvrdzuje, že armáda plní úlohu strážcu sekularity krajiny a súčasné turecké vedenie pretláča isté formy politického islamu. Je otázne či po čistkách bude armáda (či jej revolučné krídlo) dostatočne silná, aby mohla v budúcnosti úspešne zvrhnúť Erdogana, resp. akúkoľvek inú vládu. Možno vysloviť predpoklad, že bude dochádzať skôr k oslabovaniu armády ako takej [33]. Okrem toho nie je jasné, nakoľko silné ostanú v tureckej spoločnosti a najmä v armáde myšlienky kemalizmu. Prezident Erdogan sa snaží budovať v Turecku kult Osmanskej ríše. Evidentne sa sám stotožňuje skôr s nejakým osmanským sultánom ako s Ataturkom. Uvedieme jeden príklad za všetky: V máji 2013 Erdogan ako vtedajší predseda tureckej vlády pri príležitosti založenia základného kameňa nového cestného mosta cez Bospor v Istanbule označil časy kresťanských cisárov v Byzancii za temnú kapitolu v histórii. Podľa jeho názoru sa v 15. storočí po dobytí Konštantínopolu moslimami došlo k dobe osvietenstva [34]; aj tento prejav nasvedčuje, že obavy z pokračujúcej a zintenzívňujúcej sa islamizácie krajiny sú na mieste.
Rozsiahle čistky v armáde a v bezpečnostných zložkách vo všeobecnosti môžu destabilizovať už dnes dosť nestabilnú bezpečnostnú situáciu v krajine a v regióne (faktický stav občianskej vojny na juhovýchode krajiny, teroristické hrozby, infiltrácia bojovníkov ISIL do tureckej spoločnosti, vojenský konflikt v Sýrii, prítok migrantov zo Sýrie a t. ď.). Netýka sa to však iba bezpečnostných zložiek, ale oponentov vo všeobecnosti. Tisícky sudcov naprieč celou krajinou boli zbavené svojich funkcií (celkovo ide zatiaľ o 2 745 osôb). Štátna tlačová agentúra Anadolu v sobotu oznámila, že bolo zadržaných 10 členov Najvyššieho správneho súdu pre údajné napojenia na Fethullaha Gülena. Okrem toho štátna agentúra dodala, že zatykače boli vydané na 48 sudcov správnych súdov a 140 sudcov odvolacích súdov [35]. Turecké vládne elity zvažujú dokonca o možnosti znovuzavedenia trestu smrti [36].
Podobný spôsob stabilizácie moci Erdoganovi určite neotvorí dvere smerom do EÚ, keďže už dnes čelí širokej kritike zo strany európskych lídrov. Nemožno tiež očakávať, že Turecko bude nejakým spôsobom integrované do EÚ (rozšírenie spolupráce, členstvo) v čase, keď EÚ zápasí so značnými problémami (BREXIT, migračná kríza, vysoká frekvencia teroristických útokov a iné). Na druhej strane Turecko uznalo organizáciu Al-Nusra za teroristickú organizáciu [37] a dosiahlo dohodu s Ruskom ohľadom boja proti terorizmu v Sýrii [38]. Na diplomatickom poli Turecko na čele s novým premiérom Binali Yildirim začalo vyvíjať snahy o zlepšenie svojich vzťahov s takými štátmi ako Izrael, Egypt, Rusko a Sýria [39], t. j. usiluje sa viesť rokovania s asadovským režimom [40]. Turecko sa prednedávnom ospravedlnilo za zostrelenie ruskej stíhačky Su-24 v sýrsko-tureckom pohraničí [41] a následné kroky naznačujú, že sa vzťahy medzi týmito krajinami postupne štandardizujú [42]. Možno sa dočkáme aj obnovenia serióznych rokovaní o výstavbe plynovodu vedúcich z Ruska cez turecké územie.
Turecko stojí na prahu zmien, ktoré budú sprevádzané politickými čistkami a možnou politickou a bezpečnosťou nestabilitou. Je pravdepodobné, že z mocenských dôvodov sa krajina bude usilovať o začlenenie do širších integračných zoskupení. Turecko sa nachádza na perifériách euroatlantických a eurázijských štruktúr, pričom dnes je súčasťou NATO a má štatút, mierne povedané, „večnej kandidátskej krajiny na členstvo EÚ“. Ak EÚ predpokladane neposkytne Turecku dostatočné signály ohľadom jeho integrácie do EÚ v horizontoch dostatočne krátkych pre Turecko, pre krajinu ostane jedinou možnosťou zintenzívniť spoluprácu sa štruktúrami, v ktorých dominuje Rusko a Čína.
Autoritatívne posilňovanie moci prezidenta Erdogana, ktorého svedkami sme najmä v posledných rokoch, môže viesť aj k tomu, že bude odhodlaný hájiť na medzinárodnej scéne vlastné mocenské záujmy Turecka na úkor doterajšej kooperativity a prispôsobovania sa iným hráčom. Takými záujmami sú napríklad vytvorenie vlastnej sféry vplyvu v regióne, resp. aspoň vedenie nezávislejšej politiky v blízkom zahraničí bez ohľadu na záujmy euroatlantických parterov a iných partnerov Turecka v regióne (t. j. môžeme hovoriť o duchovnej obnove Osmanskej ríše), čo môže vyústiť do toho, že sa bude stále častejšie dostávať do konfliktu so svojimi zahraničnými partnermi (napr. prílišné angažovanie sa v Sýrii, ktoré vedie k nevôli i na Západe [43]). Príliš silné Turecko v regióne môže znamenať, že z oblasti budú postupne vytláčaní ostatní hráči bez ohľadu na to, či sú tureckými partnermi alebo nie. Napriek Erdoganovým predchádzajúcim rozporuplným činom ho svetoví lídri počas pokusu o prevrat podporili. Americký minister zahraničných vecí John Kerry krátko po jedenástej hodine v noci dňa 15. júla 2016 vyjadril absolútnu podporu demokraticky zvolenej civilnej vlády a demokratických inštitúcií v Turecku. Spolu s americkým prezidentom Barackom Obamom sa zhodli, že všetky strany v Turecku by mali podporovať zvolenú vládu [44]. K predmetnej podpore dochádza aj napriek tomu, že v Turecku sa objavujú tvrdenia, obviňujúce cudzie mocnosti zo zosnovania pokusu o štátny prevrat, a to konkrétne USA, na čo reagovala americká strana tvrdením, že podobné verejné náznaky a obvinenia by mohli poškodiť bilaterálne vzťahy oboch krajín [45].
[1] Премьер Турции сообщил о попытке военного переворота в стране. In. RT.com, 15. 07. 2016 https://russian.rt.com/article/312356-premer-turcii-soobschil-o-popytke-voennogo-perevorota
[2] URL: https://twitter.com/borzou/status/754037998086393856/photo/1
[3] URL: https://twitter.com/selingirit/status/754038272343572480/photo/1
[4] URL: https://www.youtube.com/watch?v=EqcDeZ0Qodc
[5] URL: https://twitter.com/DailyMirror/status/754046891990671360/photo/1
[6] URL: http://turkey.liveuamap.com/en/2016/15-july-istanbul-ataturk-airport–
[7] Генштаб ВС Турции заявил о захвате власти, In: VESTI.ru, 15. 07. 2016. URL: http://www.vesti.ru/doc.html?id=2776766
[8] Глава генштаба Турции взят в заложники военными. In: SEGODNYA. ua, 17. 07. 2016. URL: http://www.segodnya.ua/world/glava-genshtaba-turcii-vzyat-v-zalozhniki-voennymi-733918.html
[9] Turkey rounds up plot suspects after thwarting coup against Erdogan. In: Reuters.com, 16. 07. 2016. URL: http://www.reuters.com/article/us-turkey-security-primeminister-idUSKCN0ZV2HK
[10] URL: https://www.youtube.com/watch?v=Xrozj5PQdP8
[11] URL: http://www.scoopnest.com/user/Khanoisseur/754051774974046209
[12] URL: https://www.youtube.com/watch?v=w3uN340XHyc
[13] Жителям Турции пришли смс от имени Эрдогана с призывом выйти на улицы, In: РИА Новости, 16. 07. 2016. URL: http://ria.ru/world/20160716/1467295800.html
[14] Erdogan says his government is in control after bloody coup attempt in Turkey. In: The Washington Post, 16. 07. 2016. URL: https://www.washingtonpost.com/world/turkeys-prime-minister-says-military-attempted-coup-against-government/2016/07/15/1709b04a-4ac6-11e6-8dac-0c6e4accc5b1_story.html
[15] Минобороны Турции: большинство военных не поддержали переворот. In: AIF.ru, 16. 07. 2016. URL: http://www.aif.ru/society/safety/minoborony_turcii_bolshinstvo_voennyh_ne_podderzhali_perevorot
[16] Suspected Turkey Coup Leader Served as Military Attaché to Israel. In: HAARETZ. com, 16. 07. 2016. URL: http://www.haaretz.com/middle-east-news/turkey/1.731349
[17] Лидером мятежников в Турции назвали экс-главкома ВВС страны. In: Взгляд, 16. 07. 2016. URL: http://www.vz.ru/news/2016/7/16/821930.html
[18] Ex-Luftwaffengeneral als Verschwörer. In: DiePresse.com, 16. 07. 2016. URL: http://diepresse.com/home/politik/aussenpolitik/5051684/ExLuftwaffengeneral-als-Verschworer
[19] URL: https://twitter.com/muayqil/status/754063896932184064?ref_src=twsrc%5Etfw
[20] URL: https://twitter.com/ofirzarfatinews/status/754071092164165632?ref_src=twsrc%5Etfw
[21] URL: https://twitter.com/trpressoffice/status/754091938815549440?ref_src=twsrc%5Etfw
[22] URL: https://twitter.com/SHAWSHANK5/status/754091678244413440?ref_src=twsrc%5Etfw
[23] URL: https://twitter.com/WimLuyckx/status/754072350862217216?ref_src=twsrc%5Etfw
[24] URL: https://twitter.com/sanalnotdefteri/status/754080654682456064?ref_src=twsrc%5Etfw
[25] URL: https://twitter.com/doganburak29/status/754080267883671552?ref_src=twsrc%5Etfw
[26] URL: https://twitter.com/SelinTunerr/status/754052277841829888
[27] URL: https://twitter.com/ismailsaymaz/status/754142882282569736
[28] URL: https://twitter.com/anadoluajansi/status/754084044388851713?ref_src=twsrc%5Etfw
[29] URL: https://twitter.com/AJENews/status/754168699473502208?ref_src=twsrc%5Etfw
[30] Turkey Purges Military as Failed Coup Leaders’ Arrested, Remaining Forces Surrender. In: HAARETZ, 16. 07. 2016. URL: http://www.haaretz.com/middle-east-news/turkey/1.731284
[31] Turkish parliament votes to lift MPs’ immunity from prosecution. In: The Guardian, 20. 05. 2016. URL: https://www.theguardian.com/world/2016/may/20/turkish-mps-vote-lifting-immunity-from-prosecution
[32] Turkey arrests raise further concerns over press freedom, In: The Guardian, 21. 06. 2016. URL: https://www.theguardian.com/world/2016/jun/21/turkey-arrests-raise-further-concerns-over-press-freedom
[33] porovnaj: Stratfor предсказал ослабление турецкой армии из-за грядущих репрессий. In: NEWS mail.ru, 17. 07. 2016. URL: https://news.mail.ru/politics/26468099/?frommail=1
[34] Падение Константинополя: что родилось на месте Византийской империи. In: ИА REGNUM, 27. 05. 2016. URL: https://regnum.ru/news/polit/2137739.html
[35] he Counter-Coup Begins: Erdogan Purges 2,745 Judges, Prosecutors; Arrests Hundreds. In: Zero Hedge, 16. 07. 2016. URL: http://www.zerohedge.com/news/2016-07-16/erdogans-counter-coup-begins-turkey-purges-2745-judges-prosecutors-arrests-hundreds
[36] Turkey coup: Erdogan government could restore death penalty, deputy leader warns. In: Independent.co.uk, 16. 07. 2016, URL: http://www.independent.co.uk/news/world/europe/turkey-coup-erdogan-government-death-penalty-restore-attempted-istanbul-ankara-latest-dead-a7140391.html
[37] Turkey finally designates Jabhat al-Nusra a terrorist group. In: Al-monitor, 06. 06. 2016. URL: http://www.al-monitor.com/pulse/originals/2014/06/turkey-al-nusra-terrorist-organization-syria-al-qaeda.html
[38] Russia, Turkey Reach Breakthrough Agreement on Fighting Terrorists in Syria. In: Sputnik ONLINE, 02. 07. 2016. URL: http://sputniknews.com/politics/20160702/1042338086/russia-turkey-syria-terrorists.html
[39] Why Turkey is striking out on the diplomatic field. In: Al-monitor, 20. 06. 2016. URL: http://www.al-monitor.com/pulse/originals/2016/06/turkey-syria-russia-egypt-assad-erdogan-improve-ties.html
[40] Turkey’s ‘Deep State’ Has a Secret Back Channel to Assad. In: Foreign Policy, 12. 07. 2016. URL: http://archive.is/E029V
[41] Turkey ‘sorry for downing Russian jet’. In: BBC, 27. 06. 2016. URL: http://www.bbc.com/news/world-europe-36643435
[42] porovnaj: Анкара рассчитывает, что Путин и Эрдоган встретятся в начале августа. In: РИА Новости, 17. 07. 2016. URL: http://ria.ru/world/20160717/1468628481.html
[43] Turkey Threatens Stronger Military Action in Syria. In: The Wall Street Journal, 12. 05. 2016. URL: http://www.wsj.com/articles/turkey-threatens-stronger-military-action-in-syria-1463058079
[44] TIMELINE-Turkey’s attempted coup. In: Reuters.com, 16. 07. 2017. URL: http://www.reuters.com/article/turkey-security-timeline-idUSL8N1A158X
[45] LIVEBLOG ZUR REVOLTE IN DER TÜRKEI. In: Handelsblatt. URL: http://www.handelsblatt.com/politik/international/liveblog-zur-revolte-in-der-tuerkei-kommandeur-von-nato-basis-festgenommen/13884980.html
Uprimne sa stracam aj v tom, ci by vojensky prevrat Turecku neprospel, nakolko prezident Erdogan autoritativnym sposobom vlady odstranuje sekulararny charakter krajiny a islamizuje spolocnost, potlaca obcianske slobody, opoziciu, Kurdov, angazuje sa do syrskeho konfliktu a vyhrocuje vztahy ako napriklad s Rusmi a Izraelom. Armada Turecku vzdy zarucovala sekularizmus v duchu ataturkovskej tradicie, ktora je predsa len prijatelnejsia pre Europu a jej hodnoty.
Turecká republika vznikla na troskách Osmanskej ríše v r. 1923. Turci mali pluralitný systém vlády viacerých politických strán po 22 rokoch od vzniku štátu po r. 1945. Vojenské puče mali 6x – r. 1960, 1971, 1980, 1993, 1997 a najnovšie 2016. Počas trvania existencie Tureckej republiky bolo zabitých 1,5 milióna Arménov a 40 tis. Kurdov, ktorých zabíjanie dodnes pokračuje. Asociačná dohoda medzi Tureckom a EÚ/EHS je do r. 1964. Len toľko krátka bilancia tureckej histórie za posledných 93 rokov existencie tohto moderného tureckého štátu…
Turecko má byť budúci člen EÚ? A kto ešte? Ukrajina, Gruzínsko, Moldavsko, Albánsko, Kosovo? Už ostáva takmer celá severná Afrika, Maroko, Alžírsko, Tunisko, Egypt, Libanon, Izrael, Jordánsko, ktoré majú aj so Sýriou podpísané dohody o pridružení. O dohodách o voľom obchode nehovoriac. Dá sa ešte hovoriť o Európskej únii a o európskej civilizácii alebo skôr o globalizovanej Eurábii?
za ucast na syrskej obcianskej vojne, podporu islamizmu a terorizmu, zneuzivanie uteceneckej krizy, potlacanie politickej opozicie a prav narodnostnych mensin by si Turecko zasluzilo medzinarodnu izolaciu s embargom rovnako ako Severna Korea a nie politicky dialog s bezvizovym stykom s EU. nieco je v tomto svete zvratene, ked pravidla medzinarodneho prava neplatia pre vsetkych rovnako a slovensko zahranicna politika nesie spoluzodpovednost za tuto nespravodlivost
Ono sa treba pozrieť na to, čo predpovedal šéf amerického think-tanku STRATFOR, prominentný spravodajsko-bezpečnostný expert a budapeštiansky rodák George Friedman v knihe Nasledujúcich 100 rokov.
Rozpad Ruskej federácie, rozpad EÚ na niekoľko blokov, oslabenie Nemecka a západnej Európy, islamský fundamentalizmus, destabilizáciu Stredomoria, vznik silného poľského bloku a silného Turecka a ich mocenský (vojenský) konflikt…
Okrem iného aj rozpad jednotnej Číny, vznik silného Japonska a japonsko-americky vojenský konflikt, demografické, klimatické, technologické zmeny, mexicko-americký konflikt a zánik anglosaskej USA.
S týmto sa dá súhlasiť, aspoň s tou časťou o Turecku a Poľsku. Európa sa preberie do reality, keď Erdoganova administratíva udelí turecké štátne občianstvo 1,8 mil. sýrskym utečencom, ktorí sa nachádzajú na jeho území a EÚ na čele s Nemeckom schváli bezvízový styk pre 75 mil. tureckých občanov. Turecko bude islamistický trójsky kôň v EÚ a zmení podobu západnej a južnej Európy z kresťanskej na moslimskú, čo bude príčina nárastu terorizmu a neskoršieho vzniku lokálnych občianskych vojen na území Európy. Je to logické, napriek pomýleným alebo skôr účelovým tvrdeniam tzv. bezpečnostných expertov, že utečenci a moslimské náboženstvo nesúvisia s nárastom počtu teroristických útokov v európskych krajinách.
len pozor, aby takyto nazor nebol na coskoro paragraf, ako islamofobny alebo rasisticky. v zapadnej europe sa stalo standardom, kedy politicka korektnost potlaca nielen slobodu slova ale aj ludskeho myslenia. vdakabohu sa zatial nachadzame v regione, kde sa da ako tak slobodne vyjadrovat. malym dokazom je nedavny vyrok Richarda Sulika “Ja tvrdím, že islam je v rozpore s našou kultúrou a prostredníctvom množiacich sa teroristických útokov je islam priamym ohrozením našej kultúry a civilizácie.” alebo vyrok predseu vlady SR Roberta Fica “Akonáhle pustíte migrantov s odlišnými hodnotami do krajiny, hrozia takéto incidenty a to my nechceme.” a ze jedina cesta k zabraneniu teroristickych utokov “je zabrániť vzniku ucelenej moslimskej komunity na Slovensku, ktorá by vznikla zavedením povinných kvót.“ vdakabohu za normalny rozum, ktory ostal v strednej Europe, aj ked tlak politickej korektnosti zo Zapadu a EU je obrovsky. otazka je dokedy vydrzime… dufam, ze do rozpadu EU 🙂