Nasledujúci príspevok sa primárne zameriava na analýzu vojenskej a bezpečnostnej situácie na území Iraku a Sýrie, konkrétne na tureckú intervenciu v severnej Sýrii, úspešnú ofenzívu vládnych sýrskych vojsk v priestore mesta Aleppo a operáciu irackých síl s cieľom oslobodenia mesta Mosul a priľahlých oblastí z rúk Islamského štátu (ďalej len „IS“).
V časovom horizonte júla 2016 až prvej polovice marca 2017 sa bojisko v Sýrii a Iraku modifikovalo nasledovne:
- Dňa 24. augusta 2016 prekročili sýrsko-turecké hranice v oblasti hraničného mesta Ďžarábulus jednotky tureckej 3. armády, potom, ako bojovníci Sýrskych demokratických síl (ďalej len „SDF“) v rámci Manbidžskej ofenzívy úspešne postupovali k mestu z južného smeru [1]. Za operačný cieľ si stanovilo turecké velenie v rámci operácie „Štít Eufratu“ vyčistenie koridoru medzi sýrskym Eufratom a sýrskym mestom Azaz od bojovníkov IS a zároveň od jednotiek SDF [2]. Rozhodnutiu tureckého hlavného velenia intervenovať v Sýrii predchádzala kurdská Manbidžská ofenzíva, ktorá mala za cieľ oslobodiť spomínaný koridor od IS a spojiť sa so svojimi proťajškami v enkláve tzv. „Kurdských hôr“ okolo mesta Afrin [3]. Turecko vo svojich diplomatických vyjadreniach argumentovalo na adresu SDF z politického hľadiska tým, že prekročilo prirodzenú etnickú hranicu kurdského územia, ktoré patrilo z historického pohľadu turkménskej menšine a Arabom [4]. Turecko, podobne ako v Iraku, sa obávalo etnických čistiek na turkménskom a arabskom obyvateľstve [5]. Z bezbečnostného hľadiska by išlo zároveň o úplné uzavretie tureckého zásobovacieho koridoru do Sýrie jednotkami SDF (turecká vláda považuje SDF za odnož zakázanej teroristickej siete Strany kurdských pracujúcich). Obsadením tohto koridoru by získala Federácia severnej Sýrie – Rodžava (ďalej len „FSSR“) úplnú kontrolu na sýrskou hranicou s Tureckom, čím by sa pravdepodobne znemožnili ďalšie turecké snahy o zásobovanie opozičných sýrskych frakcií v Aleppe a v sýrskej provincii Idlib [6].
- Na vojenskú intervenciu Turecka sýrska vládna armáda (ďalej len „SVA“) zareagovala masívnym premiestňovaním vojenských síl a prostriedkov do oblasti mesta Aleppo. Turecká vláda avizovala, že má eminentný záujem na oslobodení Ar-Raqqy a ostatných oblastí Sýrie [7]. Turecké riešenie bolo z hľadiska záujmov sýrskej vlády, Ruska a Iránu neakceptovateľné [8]. Rovnaký postoj vyslovilo SDF a ich prozápadný spojenci USA, Veľká Británia a krajiny EU [9]. Za pragmatické riešenie z pohľadu sýrskej vlády sa javilo čo najrýchlejšie obsadenie mesta Aleppo a následné rozšírenie predmostia južne od mesta Al-Bab ešte skôr, ako sa prebijú Turci cez koridor SDF a IS. Sýrska vláda stiahla všetky dostupné vojenské sily na úplne obkľúčenie Aleppa a jeho ďalšie obsadenie, čím zostali nechránené kritické oblasti v Palmýre, pri meste Homs a na juhu Sýrie. Túto skutočnosť využil IS, efektívnymi protiútokmi znovuobsadil Palmýru a celý rad miest v strednej a južnej Sýrii [10].
- Protiútok Turecka spolu s džihádistickými turkménskymi frakciami a Légiou Šám na sýrsko-tureckých hraniciach proti SDF spôsobil kolaps kurdského hlavného voja [11]. Druhá vlna útoku Islamského štátu v danej lokalite spôsobila rapídny ústup SDF k základnej línii v okolí mesta Manbidž. Prítomnosť špeciálnych jednotiek USA, Veľkej Británie a Francúzska odradili ďalší postup džihádistov z IS a tureckých síl, ktoré momentálne upriamili pozornosť na severovýchod provincie Allepo pri meste Al-Bab [12]. Turecko v tejto situácii malo vymedzený jediný postup smerom na juh k mestu Al-Bab, ktoré držal IS. Ak malo Turecko záujem o úspešný postup do hlbšieho vnútrozemia Sýrie, musela by turecká armáda predstihnúť SVA v snahe obsadiť koridor Al-Bab, čo sa nestalo.
- Iracká armáda sa od augusta do októbra 2016 materiálne pripravovala na oslobodenie Mosulu. Mosul ako hlavné mesto IS v Iraku koncentrovalo najväčší počet bojovníkov IS odhadovaný na 5000–6000 džihádistov [13]. Iracké velenie zasadilo oslobodeniu Mosulu najvyššiu prioritu, čím pozastavilo iné oslobodzovacie akcie v provincii Anbar a v uzavretom kotli Havídža. Iracké velenie vyčlenilo špeciálne prostriedky na oslobodenie priľahlých a vidieckych oblastí Mosulu. Zo severovýchodu mali jednotky Pešmerga irackého Kurdistanu oslobodiť koridor medzi mestami Tel Keppe a Bachida a držať predmostie pre irackú federálnu políciu, ktorá sa medzičasom mala prebiť z južného koridoru [14]. Na obsadenie juhozápadných oblastí lokalizovaných v púštnych oblastiach Al Faci a Ajn al-Džaheš, boli vyčlenené jednotky JĽM (Jednotky ľudovej mobilizácie – prevažne šítske milície), ktoré mali za úlohu odrezať zásobovacie trasy pri meste Tal Afar [15]. Regulárna iracká armáda mala čo najrýchlejšie postupovať z juhu po hlavnej logistickej tepne – diaľnici č.1. Na samotné oslobodenie mesta boli výlučne určené špeciálne jednotky irackej federálnej polície – Útvary rýchleho nasadenia, aby sa zamedzilo náboženskému a etnickému napätiu medzi civilným obyvateľstvom a armádou [16]. Leteckú a logistickú podporu poskytlo iracké letectvo a koalícia na čele s USA. Prítomnosť špeciálnych jednotiek USA, VB a EU bola potvrdená [17].
Turecká intervencia v Sýrii (24. august 2016 – 25. marec 2017)
Operačné ciele tureckého velenia sa prispôsobili novej situácii vytvorenej k 31. máju 2016, teda k začiatku Manbidžskej ofenzívy uskutočnenej SDF. SDF plánovala oslobodiť pásmo medzi mestami Azaz a Džarábulus, v tom čase pod kontrolou IS. Manbidžská ofenzíva v prvej fáze spočívala vo vylodení SDF na západnom brehu Eufratu a oslobodení hlavného predmostia mesta Manbidž. Ofenzíva mala byť zavŕšená v druhej fáze, kedy by sa uzavrelo pásmo medzi kurdskou enklávou v „Kurdských horách“ a mestom Manbidž. Tieto plány boli v rozpore s predstavami Turecka, USA, Kataru a Saudskej Arábie, ktoré plánovali k 3. máju 2016 vytvorenie severnej armády Džaiš al-Šamal, pozostávajúcej z premiestnených rebelov z provincie Idlib, a ktorá by dostala pod kontrolu hraničný koridor medzi Azazom a Džarábulusom [18]. Tento plán bol z hľadiska praktickej vykonateľnosti nereálny a nikdy nedostal priestor na realizáciu. Turecko sa v čase medzi 3. májom až 24. augustom 2016 materiálne pripravilo na operáciu Štít Eufratu, t.j. pozemnú intervenciu v Sýrii.
Turecká operácia počítala s vytlačením SDF do pôvodných východzích pozícií za východným brehom Eufratu. Pri ďalšom postupe turecké hlavné velenie predpokladalo priame nadviazanie kontaktu s obkľúčenými džihádistickými skupinami Džaiš al-Fatah, Fatah Halab, Džaiš Halab v obkľúčenom meste Aleppo. Ďalšie reálne operačné ciele neboli tureckým hlavným velením stanovené [19].
Tureckí vládni predstavitelia však vyjadrili aktívny záujem o rozšírenie vojenskej tureckej prítomnosti v Sýrii. Dňa 7. februára 2017 sa turecký prezident Erdogan spojil so svojím proťajškom v Bielom Dome a predniesol svoj štvorbodový návrh oslobodenia Ar-Raqqy od IS [20]. Tento plán nebol realizovaný a neskoršie kroky USA, EU a VB jasne ukázali, že pri oslobodzovaní Ar-Raqqy stoja na strane SDF [21]. Samotný priebeh tureckej intervencie paradoxne prispel k urýchleniu vojenských operácií zo strany sýrskej vlády a SDF.
V dňoch 24. –25. augusta 2016 turecká armáda prekročila turecko-sýrske hranice a obsadila mesto Džarábulus a priľahlé oblasti [22]. Jednotky IS nekládli výraznejší odpor proti tureckej armáde a mnohí príslušníci IS sa pridali na stranu protureckých rebelov zjednotených v organizáciách Fajlak al-Šám a v turkménskych džihádistických frakciách (divízia sultána Murada, Brigáda Mehmeda Dobyvateľa) [23]. Na okraj je potrebné poznamenať, že lokalizované skupiny IS v spomínanom pásme zabezpečovali predovšetkým logistickú podporu, teda nešlo o „tvrdé“ jadro bojovníkov IS. Už od 80. rokov 20. storočia pásmo medzi sýrskym mestom Dabik a sýrskym ramenom Eufratu bolo známym domovom cezhraničných sýrsko-tureckých pašerákov [24]. Počas občianskej vojny v Sýrii od roku 2012 využívali svoju výhodnú pozíciu a zabezpečovali tok materiálu a ľudí oboma smermi. Politicky sa striedavo zaraďovali medzi FSA, džihádistické frakcie Fajlak al-Šám alebo IS v závislosti od vojenskej situácie. V konečnom dôsledku našli silnú podporu v tureckej vláde [25]. Turkménske brigády a Fajlak al-Šám sa stali ekonomickým médiom pomocou ktorého mohlo Turecko personálne a materiálne podporovať džihádistických rebelov v celej Sýrii [26].
Do 29. augusta 2016 turecké jednotky obsadili celé severné rameno rieky Sádžur [27]. O polnoci z 29. na 30. augusta 2016 bolo uzavreté prímerie medzi SDF a tureckými jednotkami sprostredkované Centrálnym velením USA. Prevažná časť vojenských síl SDF sa stiahla za východné rameno rieky Eufrat [28]. Z tejto oblasti mali vyraziť v rámci 2. fázy operácie „Hnev Eufratu“, t.j. operácie zameranej na oslobodenie hlavného mesta IS Ar-Raqqy [29]. Oblasť v okolí mesta Manbidž zostala naďalej pod kontrolou SDF.
Do 4. septembra 2016 turecká armáda v spolupráci s protureckými rebelmi vyčistila v spomínanom koridore sýrsko-tureckú hranicu od IS [30].
Mnohé skupiny protureckých rebelov po obsadení kľúčových miest, akými sú Al-Rai a Džarábulus, odovzdali svoju výzbroj za účelom jej ďalšej distribúcie rebelom v obliehanom meste Aleppo [31].
Dňa 20. septembra 2016 protureckí rebeli a turecká armáda obsadila mesto Dabiq a následne upriamili svoju pozornosť na mesto Al-Bab, baštu IS s najväčšou koncentráciou špeciálnych jednotiek IS na severnom fronte [32].
Turecké velenie predpokladalo správne, že rýchly postup voči nespoľahlivým útvarom IS v hraničnom pásme sýrsko-tureckých hraníc sa zastaví v momente, keď narazí na Hisbah (náboženská polícia), Ingemasijún (elitné armádne jednotky) a Emni (tajná polícia). Tieto útvary IS sa koncentrovali v meste Al-Bab a zastavili rýchly turecký postup až na štyri mesiace (6.11.2016 – 24.2.2017).
Obsadenie severných predmestí mesta Al-Bab pripadlo protureckým rebelom. V priebehu 6. –14. novembra 2016 obsadili 36 dedín bez väčšieho odporu [33]. Pri dedine Kabasin sa postup protureckých rebelov zastavil. IS použil v tejto lokalite tzv. „hit-and-run taktiku“ osvedčenú hlavne v bojoch proti SVA. Bojovníci IS sa úmyselne niekoľkokrát stiahli z mesta Kabasin, úplne ho zamínovali a nechali ho obsadiť protureckými rebelmi. Počas odmínovavácích prác bojovníci IS na mesto znova zaútočili a obsadili ho, pričom spôsobili rebelom ťažké straty (vyše 300 rebelov padlo). IS obsadil mesto Kabasin šesťkrát a definitívne sa takticky stiahol až 24. novembra 2016 [34]. Boje pri meste Kabasin vošli do histórie tureckej intervencie v Sýrii ako „turecký Verdun“.
Obkľúčením mesta Al-Bab a jeho následným obsadením boli poverené špeciálne jednotky tureckej armády [35]. Turecké velenie sa v prvej fáze bojov o mesto Al-Bab spoliehalo na hlboké prieniky tankových útvarov a bleskové operácie špeciálnych jednotiek. Predošlá empirická skúsenosť z bojov v Iraku a Sýrii však ukázala, že vojenská taktika IS (spočívajúca v disperznej obrane a útoku) je voči „modernému Blitzkriegu“ imúnna. IS bol na túto eventualitu pripravený a jednotky Ingemasijún zastavili postup tureckých jednotiek [36]. Počas bojov im spôsobili ťažké straty, vyše 70 tureckých vojakov bolo zabitých alebo zranených, samovražední atentátnici a nástražné výbušné systémy zničili 3 tanky, 12 bojových vozidiel poškodili alebo zničili, 2 tanky typu Leopard bojovníci IS ukoristili [37].
Vo svetle novej situácie turecké velenie prispôsobilo stratégiu. V spolupráci so SDF, ktoré obkľúčilo po sérii ťažkých stretov juhozápad mesta Al-Bab, SVA obsadilo južné vidiecke oblasti a protureckí rebeli západné časti Al-Bab, špeciálne turecké jednotky pristúpili k obsadeniu mesta [38]. Vzdušná podpora Ruska urýchlila turecký postup a obsadenie mesta Al-Bab [39]. Dňa 24. februára 2017 utíchli vojenské operácie (24.2.2017 samovražedný útok IS zabil 68 ľudi a 70 zranil) [40]. Straty na strane tureckej armády sa vyšplhali nad 150 vojakov, protureckí rebeli stratili vyše 500 bojovníkov, SDF spolu so sýrskou vládnou armádou stratili vyše 100 príslušníkov. IS stratil do 500 bojovníkov, vyše 450 civilistov bolo zabitých [41].
Turecká intervencia skončila dobytím mesta Al-Bab. Do 25. marca 2017 dochádzalo k ojedinelým konfrontáciám medzi SDF a protureckými rebelmi. Riešenie americkej a ruskej strany, ktoré navrhovalo v priestore mesta Manbidž rozmiestnenie sýrskych vládnych sil medzi turecké jednotky a SDF, bolo všeobecne akceptované [42].
Bitka o mesto Aleppo, Al-Bab (25. jún 2016 – 7. marec 2017)
Aktívne boje medzi sýrskou vládnou armádou a FSA (Free Syrian Army – pôvodná koalícia sýrskych rebelov) v priestore mesta Aleppo prebiehali už od roku 2012. V roku 2014 SVA dokázala v meste hermeticky obkľúčiť džihádistických rebelov zo skupín Al-Nusra, Arar ar-Šám, Liva al-Haq, Fajlak al-Šám [43]. V marci 2015 džihádistická koalícia Džaiš al-Fatah dokázala obsadiť provinciu Idlib z rúk sýrskej vlády a následne, bez väčších problémov, narušiť obkľúčenie mesta Aleppo na viacerých úsekoch [44]. V tom čase SVA zaznamenala ťažké straty v bojoch o provinciu Idlib a v bojoch o mesto Aleppo. Otvorené zapojenie Ruska do konfliktu 30. septembra 2015 a následná letecká podpora sýrskeho režimu paralyzovala iniciatívu rebelov zameranú na úplné vytlačenie jednotiek SVA z priestoru Aleppa. SVA udržala obkľúčenie okrem severozápadnej strany mesta, kde smeroval zásobovací a zároveň evakuačný koridor pozdĺž cesty al-Castello.
Na prelome rokov 2015–2016 SVA nebola schopná prevziať taktickú a ani strategickú iniciatívu v dôsledku ťažkých strát a relatívne malého počtu príslušníkov (cca. 40 000 neskúsených vojakov). Sýrska vláda reagovala posilnením programu ľudových milícií tzv. Národných obranných jednotiek (ďalej len „NOJ“) a prizvaním zahraničných šítskych milícií Kataib Hizbaláh a Asajib al-Hak. V spolupráci s Iránom, ktorý zabezpečil výcvik dôstojníkov na svojom území, dokázala sýrska vláda medzi októbrom 2015 až júnom 2016 zvýšiť počet NOJ na 60 000 [45]. Počet príslušníkov NOJ a zahraničných milicionárov začal prevyšovať regulérnu sýrsku armádu, v dôsledku čoho prioritná úloha v nadchádzajúcich vojenských operáciách prešla do rúk operačných dôstojníkov útvaru Quds (v ďalšom texte budú uvádzané šítske milície ako súčasť SVO) [46].
Na konci júna 2016 SVA vyčlenila 6000 príslušníkov libanoského, irackého Hizbaláhu a spolu s NOJ sa začali pripravovať na ofenzívu, ktorej cieľom bolo opakované uzavretie mesta Aleppo [47]. V meste sa malo nachádzať vyše 8000 džihádistických rebelov, ktorým mohla z provincie Idlib prísť napomoc 10 000 záloha [48].
Dňa 25. júna 2016 po ťažkej delostreleckej príprave a vzdušnej podpore začala ofenzíva SVA do priestorov predmestí mesta Aleppo na severovýchodnej strane [49]. Primárnym taktickým cieľom sa stalo vyčistenie polí na predmestí Mallah. Sekundárnym cieľom sa stalo úplné obsadenie zásobovacej cesty al-Castello. Dňa 7. júla 2016 SVA obsadila predmestie Mallah [50]. Dňa 13. júla 2016 vtrhla SVA do mestských častí al-Lajramún, al-Chalidijah a Bani Zajíd. Dňa 17. júla SVA vytlačila rebelov z cesty al-Castillo a úplne ho obsadila [51]. Týmto dátumom začína úplné okľúčenie mesta. Do 27. júla 2016 SVA v spolupráci s kurdskou enklávou uzavreli zostávajúce štvrte pod kontrolou rebelov v meste. Zároveň prezident B. Assad deklaroval znovuobkľúčenie mesta a vieru v obnovu mierových rozhovorov [52].
Situácia civilného obyvateľstva začala byť kritická. Z 1,5 miliónového mesta v priebehu 4 rokov utieklo 1,3 milióna civilistov. V meste zostalo 120 000 obyvateľov, 83 lekárov a 1 pekáreň [53]. V dôsledku totálneho obkľúčenia sa začal nekontrolovateľne šíriť medzi obyvateľstvom hladomor a infekčné choroby [54].
Dňa 31. júla 2016 džihádistická koalícia Džaiš al-Fatah zorganizovala protiútok za účelom prerušenia obliehania mesta Aleppo [55]. Z provincie Idlib zaútočili o sile 10 000 bojovníkov, 95 tankov a niekoľko desiatok raketových systémov Grad. Taktiež nasadili niekoľko stoviek samovražedných atentátnikov [56]. Útok smeroval k juhozápadnej hranici mesta. Ťažké boje sa odohrali v husto zastavaných oblastiach Al-Hamadaníjah. V priebehu niekoľkých dní džihádisti obsadili oblasť Al-Hamadaníjah a pokračovali smerom k vojenskej akadémii. Dňa 5. augusta 2016 sa strhli ťažké boje v priestore vojenskej akadémie [57]. Džihádisti vyrazili simultánne aj zvnútra mesta do priestoru štvrte Ramúseh. Vonkajší útok Džaiš al-Fatah prinútil SVA stiahnuť sa na severozápad mesta s ťažkými stratami. Rebeli dokázali otvoriť zásobovací koridor z juhozápadnej strany. Ten však zostal pod intenzívnym ostreľovaním delostreleckej a leteckej podpory SVA [58].
Dňa 7. augusta 2016 spustila SVA protiofenzívu. Ruská letecká podpora kobercovým bombardovaním zrovnala štvrť Ramúseh so zemou [59]. Medzi 11. až 17. augustom 2016 zrovnali ruské vzdušné sily taktiež husto zastavanú oblasť Al-Hamadaníjah. SVA postupovali bez väčšieho odporu a 17. augusta 2016 znovuobsadili Ramúseh a Al-Hamadaníjah. Dňa 5. septembra 2016 pod silným náporom SVA obranné línie rebelov skolabovali. SVA dokázalo znova hermeticky uzavrieť mesto [60].
V priebehu prvej polovice septembra 2016 bolo uzavreté prímerie medzi bojujúcimi stranami [61]. Turecká intervencia v severnej Sýrie úspešne napredovala a velenie SVA si uvedomovalo, čo je hlavným operačným cieľom tureckej armády – medziiným snaha spojiť sa s džihádistickými rebelmi v meste Aleppo a poskytnúť im nevyhnutnú podporu v boji proti SVA [62]. Počas dvojtýždňového prímeria SVA stiahla všetky dostupné armádne jednotky o sile minimálne 30 000 vojakov na vyčistenie mesta Aleppo od džihádistických rebelov. Dlhodobé obliehanie Aleppa si SVO nemohla dovoliť. Strategické premiestnenie prostriedkov SVA do priestoru Aleppa využil IS, ktorý zaútočil na odkryté oblasti v priestore mesta Homz a Palmýra a získal taktickú iniciatívu [63].
V dňoch 22. – 23. septembra 2016 sýrske a ruské letectvo realizovalo intenzívne bombardovanie celej juhozápadnej oblasti mesta [64]. Dňa 23. september 2016 sa zapísal ako „najstrašidelnejší a najkrvavejší deň v histórii mesta“ ústami civilistov obývajúcich bombardované časti. Len ruské vzdušné sily uskutočnili 80 náletov za deň nepočítajúc nálety sýrskeho letectva. Ruské letectvo zbombardovalo jedinú nádrž pitnej vody v meste. Sýrske letectvo použilo zápalné bomby, ktoré vyvolali masívne požiare a ťažké civilné straty [65]. Počas bombardovania SVA podnikla útok k diaľnici Ramúseh – Amiríjah. Vďaka demoralizovaným rebelom sa nestretla SVA s výraznejším odporom. Dňa 24. septembra 2016 SVA zaútočila na štvrť šejk Sajíd. Dňa 25. septembra 2016 SVA postúpila hlbšie k štvrti Staré mesto a obsadila štvrť Sáher. Neskôr 3. októbra 2016 SVA zaútočila z troch smerov na zvyšné štvrte pod kontrolou rebelov. K 9. októbru 2016 obsadila SVA 15–20% štvrtí ovládaných rebelmi. Konsolidácia severných oblastí mesta prebehla do 16. októbra 2016, po sérii tažkých stretov v husto zastavaných oblastiach Bajadín. Od 17. do 22. októbra 2016 bolo vyhlásené krátke prímerie za účelom evakuácie civilistov [66].
Počas operácií SVA vo vnútri mesta, Džaiš al-Fatah zorganizoval ďalší pokus o prelomenie obliehania z priestoru provincie Idlib na juhozápade mesta. Operáciu nazval po martýrovi Abu Omarovi Sarakibovi. Dňa 28. októbra 2016 po raketovej príprave a 3 samovražedných útokoch 3500 džihádistov s 22 tankami vyrazili do priestoru Dahíjat al-Assad [67]. Dňa 31. októbra 2016 ofenzíva rebelov ustala v dôsledku intenzívneho odporu SVA. Dňa 6. novembra 2016 Hizbaláh prevzal iniciatívu a zaútočil na východzie pozície Džaiš al-Fatah. Do 12. novembra 2016 SVA obsadila zvyšné oblasti Dahíja al- Assad a Suk al-Džabas a oficiálne ukončila snahu džihádistov o prelomenie obliehania mesta [68]. Amnesty International a vyslanec OSN Staffan de Mistura vyjadril hlboké znepokojenie a šok zo správania džihádistických rebelujúcich frakcií. Jedným dychom odsúdil ich spôsob vedenia vojny a zároveň neľudské zaobchádzanie s civilistami [69].
Dňa 15. novembra 2016 SVA pripravila finálnu operáciu „Úsvit víťazstva“ za účelom úplného obsadenia zvyšných štvrtí mesta Aleppo od džihádistických frakcií [70]. Dňa 15. novembra 2016 prebehlo ťažké bombardovanie ruským letectvom. Dňa 16. novembra 2016 SVA zaútočila v rámci odpútavacieho manévru na juhozápadné štvrte. Po ťažkých stretoch boli rebeli schopní SVA vytlačiť. Simultánne 20. novembra 2016 špeciálne jednotky SVA obsadili vŕšok Zuhor, ktorý v neskorších bojoch slúžil ako vojenská pozorovateľňa nad všetkými štvrťami, ktoré držali v rukách džihádistickí rebeli [71].
Medzi 22. –26. novembrom 2016 prebiehali ťažké boje v priľahlej štvrti Hanano, ktorú SVA obsadila [72]. V dňoch 27. –28. novembra 2016 po ťažkom leteckom bombardovaní skolabovala severovýchodná frontová línia rebelov [73]. Kolaps fronty využili civilisti, ktorí sa snažili utiecť do bezpečných oblastí mesta. Denne utieklo z bombardovaných oblasti cca. 10 000 ľudí [74]. Dňa 28. novembra 2016 padli všetky severovýchodné štvrte Aleppa [75]. Tento deň bol považovaný za najkritickejšiu prehru džihádistických rebelujúcich frakcií od roku 2012. Medzi 29. novembrom až 6. decembrom 2016 SVA obsadila medzinárodné letisko a juhovýchodné štvrte Aleppa [76].
Finálna fáza operácie sa zamerala na Staré Mesto. Dňa 8. decembra 2016 SVA vyhlásila jednostranné prímerie za účelom evakuácie civilistov z kritických oblastí. OSN konštatovala, že džihádistickí rebeli bránia civilistom v evakuácii a chcú využívať obyvateľstvo ako živé štíty [77]. Dňa 12. decembra 2016 sa obranné pásmo rebelov zúžilo na niekoľko stoviek metrov štvorcových. Toho istého dňa džihádistickí rebeli zo skupín Džaiš al-Fatah a Fatah al-Halab súhlasili s navrhovaným vládnym prímerím, v rámci ktorého im bol ponúknutý bezpečný presun do provincie Idlib [78]. Dátum 22. december 2016 sa oficiálne považuje za oslobodenie mesta Aleppo SVA od džihádistických rebelov [79].
Straty na strane SVA a ich spojencov sa počítajú na vyše 2200 vojakov, straty na strane džihádistických rebelov sa vyšplhali na vyše 4700 mudžahedínov (z toho 2200 zajatcov), 2400 civilistov bolo zabitých a vyše 10 000 zranených hlavne v dôsledku leteckého celoplošného bombardovania [80].
Najvyšší komisár OSN pre ľudské práva a ľudskoprávni aktivisti OSN konštatovali masakre civilného obyvateľstva vládnymi jednotkami, konkrétne šítskymi milíciami – Kataib Hizbaláh a Asajib al-Hak [81]. Obyvateľstvo v dobytých štvrtiach malo byť vypočúvané, mučené a popravované. Z rovnakých zločinov boli tieto organizácie obvinené aj na bojiskách v Iraku.
Obsadením mesta Aleppo SVA úspešne zabezpečila tylo svojich armád v rámci pripravovanej ofenzívy k mestu Al-Bab. SVA týmto manévrom chcela zamedziť ďalší postup tureckej armády do vnútrozemia Sýrie cez oblasti ovládané IS. K tejto operácii sa uvoľnilo SVA 25 000 vojakov, ktorí boli pôvodne dislokovaní k obsadeniu mesta Aleppo. Dňa 17. januára 2017 špeciálne jednotky SVA zaútočili v spolupráci so SDF juhozápadne od mesta Al-Bab [82]. Do 25. januára 2017 bez výraznejšieho odporu IS dokázala SVA obsadiť vidiecke oblasti Suflaníjah a dedinu Šálah.
Dňa 10. februára 2017 SVA obsadila dedinu Abu Taltal a dostali sa tak 1,5 km od mesta Al-Bab. SVA nemalo záujem v tomto bode zaútočiť na samotné mesto z južného smeru, kde bolo dislokovaných približne 1500 elitných príslušníkov IS. Turecká armáda okrem toho už v tom čase systematicky postupovala do mesta. SVA sa otočila na východ a chcela sa spojiť s kurdským Manbidžským predmostím. 25. februára narazila SVA na evakuované jednotky IS z mesta Al-Bab. Po sérii ťažkých stretov 8. marca 2017 SVA uzavrela koridor ďalšieho postupu pre tureckú armádu [83].
Bitka o mesto Mosul
Mesto Mosul bolo obsadené 10. júla 2014 jednotkami IS o sile 500 bojovníkov [84]. Z mesta a priľahlých oblastí vytlačili 20 000 vojakov irackej armády (ďalej len „IA“) a 10 000 príslušníkov polície. Silný psychologický efekt útoku zlomil morálku obrancov, ktorí sa dali na bezhlavý útek a ponechali mesto bez obrany. Mesto padlo do rúk IS neporušené, so zachovanou infraštruktúrou a aj s pôvodným počtom obyvateľstva 1,3 milióna ľudí. Od júla 2014 sa stal Mosul centrom civilnej a vojenskej správy a hlavným mestom IS v Iraku [85].
Vojenská správa IS v Mosule zahŕňala vrchné armádne a spravodajské velenie (Výbor pre obranu, bezpečnosť a spravodajské činnosti), centrum výcviku špeciálnych jednotiek (Hisbah, Ingemasijún, Emni), strediská vývoja biologických a chemických zbraní a hlavnú regrutačnú kampaň do radov IS [86]. Fungovanie vojenskej správy zabezpečovalo 5000–8000 bojovníkov IS, ktorí zároveň tvorili pravidelnú posádku mesta [87].
Mosul sa stal taktiež civilným centrom IS. Hlavné daňové úrady sídlili v centre Mosulu a svoje právomoci vynucovali nielen v provincii Ninive, ale aj v sýrskych oblastiach pod kontrolou IS [88]. Pašerácke strediská v Mosule kolektovali široký diapazónom komodít, s ktorými následne obchodovali za hranicami Iraku a Sýrie [89]. Centrálna rada súdov šaríja a najvyšší súd šaríje sídlili v Starom Meste Mosul [90]. Strediská propagandy, vydavateľstvá, filmové štúdiá, servre obsahujúce internetové stránky a profily IS našli svoje miesto taktiež v Starom Meste Mosul [91]. Ak bola Ar-Raqqa deklarovaná hlavným mestom IS v Sýrii predovšetkým z ideologického hľadiska [92], tak Mosul bol určite reálnym centrom moci IS nielen v Iraku, ale na celom jeho území.
Oslobodenie Mosulu bolo pôvodne plánované na začiatok apríla roku 2015. Odrazovým mostíkom k oslobodeniu Mosulu bol logistický uzol v meste Baidži (ležiaci 145 km južne od Mosulu), ktorý obsadila IA v marci 2015 [93]. Ďalšie prípravy postupu na Mosul boli zastavené preventívnym protiútokom IS na mesto Ramadi v máji 2015. IS zároveň zaútočil na Baidži a IA z väčšej časti mesta vytlačil [94].
Stabilizácia pomerov na frontových líniách trvala viac než rok. IA musela najprv vyčistiť oblasti v meste Tikrít, Falúdža a v uzavretom kotli Ramadi. Do júna 2016 boli dislokované všetky armádne sily v centrálnom Iraku. Situácia pri meste Baidži sa stabilizovala už v októbri 2015 a frontová línia zostala nezmenená do 12. júna 2016[95].
Dňa 28. júna 2016 IA obsadila mesto Falúdža [96]. Vrchné velenie IA pristúpilo k uvoľneniu síl zo stredného Iraku, ktoré sa mali teraz sústrediť na ofenzívu voči Mosulu. Paralelne 12. júna 2016 z priestoru mesta Baidži vyrazil predvoj IA smerom k Mosulu. Postup IA kryli vzdušné sily USA, ktoré zaútočili taktiež na ciele v Mosule. V priebehu júna až augusta 2016 zlikvidovali nálety 1. námestníka ministerstva vojny IS Hatima Taliba al-Hamduního a veliteľa chemických oddielov IS Ahmeda Sultána al-Badžáriho [97]. Do 7. júla 2016 IA uzavrela kotol v priestore mesta Havídža. Do 23. augusta 2016 sa predvoj IA nestretol s väčším odporom. Pešmerga bez väčšieho odporu taktiež obsadila východné oblasti predmestia Mosulu.
Dňa 23. augusta 2016 IA dorazila k mestu Kajaráh, 50 km južne od Mosulu. Mesto Kajaráh tvorilo logistický uzol pre operácie IS v južnej časti provincie Ninive. V meste bolo lokalizovaných 50 ľahkých a 30 ťažkých obrnených vozidiel IS. Obrana mesta pripadla kaukazskej bojovej skupine IS pod velením Abu Futuhiho [98]. IS počítal predovšetkým s nasadením samovražedných atentátnikov v autách naložených výbušninami. Vzdušné krytie im však túto alternatívu neumožnilo. IA pod intenzívnym vzdušným krytím bola schopná mesto do 27. augusta 2016 plne obsadiť. Kaukazská skupina IS sa s ťažkými stratami stiahla smerom k Mosulu, veliteľ skupiny Abu Futuhi bol počas bojov zabitý (50 bojovníkov IS bolo taktiež zabitých).
Do 16. októbra 2016 sa situácie južne od Mosulu nezmenila. Podľa odhadov OSN do mesta Mosul utieklo množstvo civilistov v priebehu rokov 2014–2016 a počet obyvateľstva sa zastavil na 1,5 milióna [99]. Prirodzený vojnový exodus bol podporený najmä tým, že Mosul zostal ušetrený od akýchkoľvek systematických vojenských akcií (s výnimkou vzdušného pozorovania a cieleného bombardovania za účelom likvidácie konkrétnych osôb).
Vyše mesiaca a pol sa realizovali materiálne a organizačné práce na nadchádzajúcu ofenzívu IA. Operácia zameraná na oslobodenie Mosulu niesla názov „Prichádzame Ninive“ [100]. Vrchné velenie ozbrojených síl Iraku pre nadchádzajúcu operáciu koncentrovalo 60 000 vojakov IA, 14 000 príslušníkov JĽM a 40 000 vojakov Pešmergy. Pre boje v meste sa vyčlenili predovšetkým ľahké mechanizované divízie (15. a 16. divízia IA, 2 pluky antiteroristického velenia – vrátane útvarov rýchleho nasadenia federálnej polície, 1. pechotná divízia ako záloha IA,). Dôraz sa kládol na vzdušné krytie poskytnuté hlavne irackými vzdušnými silami, irackým armádnym letectvom, medzinárodnou leteckou koalíciou USA, VB a EU. Raketové bombardovanie uskutočňovali americkí a francúzski poradcovia. Koordináciu zmiešaných síl realizovali taktiež americkí a francúzski poradcovia [101].
Vrchné velenie ozbrojených síl Iraku organizačne rozdelilo vlastné sily na Jednotky ľudovej mobilizácie, kurdskú Pešmergu a irackú armádu (pozostávajúcu z jednotiek ministerstva obrany a ministerstva vnútra – antiteroristického velenia). Medzinárodná koalícia na čele s USA rozdelila svoje sily na úseky strategického raketového bombardovania, vzdušné sily, pozemné zameriavacie jednotky, útvary rýchlej reakice a koordinačné strediská. Úlohy jednotlivým bojovým útvarom boli zadané osobitne. Kurdská Pešmerga dostala za úlohu obsadiť východné a severovýchodné oblasti mesta Mosul a zabezpečiť ich pre príchod IA [102]. JĽM dostali za úlohu obsadiť zásobovací koridor medzi mestom Tal Afar a Sindžárom [103]. IA mala obsadiť bezprostredné pozície na východnej strane mesta. Samotným obsadzovaním Mosulu boli poverené predovšetkým špeciálne jednotky federálnej polície – Útvary rýchleho nasadenia, za simultánneho krytia a podpory IA. Participácia iných útvarov na oslobodzovaní Mosulu bola striktne zakázaná – zákaz smeroval hlavne voči JĽM, pri ktorých vyvstalo dôvodné podozrenie zo spáchania zločinov proti ľudskosti z predchádzajúcich operácií (z motívu náboženskej neznášanlivosti šítskych milícií voči Sunitom) [104].
Za hlavného veliteľa operácie bol ustanovený generál-major Nadžim Abdulách al-Džubúri (1956–), ktorého rodinných príbuzných popravil (utopením) IS na zverejných internetových videozáznamoch [105]. Al-Džubúri je veterán Husajnovej armády, exstarosta mesta Tal Afar a vysokoškolský profesor, ktorý prednášal na National Defense University USA [106]. Miestna znalosť regiónu a vojenské skúsenosti uprednostnili Al-Džubúriho pri voľbe vrchného veliteľa operácie premiérom Iraku H. Abádim.
V prvej fáze vrchné velenie ozbrojených síl Iraku plánovalo odrezať zásobovacie trasy IS zo Sýrie a to 20 km západne od mesta Tal Afar. IA nechcela priamo hermeticky obkľúčiť Mosul v prvej fáze, čo by malo za následok zakopanie a ešte hlbšie opevnenie bojovníkov IS v meste. Týmto štandardným krokom, ako pri každom obliehaní, chcela IA nalomiť bojovú morálku IS. Vrchné velenie ozbrojených síl Iraku sa chcelo vyhnúť podobnej situácii ako v sýrskom meste Aleppo. IA sa spoliehala na psychologický tlak, ktorý by vylákal čo najväčší počet bojovníkov IS do menej urbanizovaných oblastí, aby sa vyhli masívnym civilným a vlastným vojenským stratám.
Velenie IS si v tomto štádiu bol vedomý nadchádzajúcej ofenzívy. Vrchní velitelia IS si boli taktiež vedomí blížiacej sa porážky, preto svoje úsilie nasmerovali k taktike „vykrvácania nepriateľa“ [107]. IS vytvoril na predmestiach a v samotnom meste viacúrovňovú obranu. Zatarasil prístupové cesty a zamínoval všetky kľúčové objekty. Veľkú hustotu civilného obyvateľstva plánoval využiť vo svoj prospech. Civilistov počas bojov využíval ako živé štíty a v evakuovaných skupinách prezlečení bojovníci IS realizovali samovražedné útoky [108].
IS postavil proti ozbrojeným silám Iraku 6500 príslušníkov elitných útvarov a vyše 10 000 čerstvých regrútov (prevažne samovražedných atentátnikov, ktorých pod hrozbou drakonických trestov prinútil bojovať na svojej strane) [109], niekoľko stoviek civilných vozidiel určených na samovražedné atentáty, niekoľko desiatok obrnených vozidiel, drony určené na vzdušné pozorovanie a útoky (drony boli vybavené výbušninami, ktoré zaútočili na nepriateľské, hlavne civilné ciele), ľahké delostrelectvo, útvary určené na chemické útoky. IS nasadil proti IA taktiež jednotku sfanatizovaných detí tzv. „Šteňatá kalifátu“, ktoré realizovali najmä samovražedné útoky[110].
Dňa 16. októbra 2016 premiér iraku Haider al-Abadi oficiálne zahájil operáciu, ktorá mala oslobodiť mesto Mosul z rúk teroristov IS. Celý deň prebiehalo intezívne bombardovanie pozícií IS vzdušnými silami a ťažkým delostrelectvom. Dňa 17. októbra 2016 Pešmerga iniciovala útok z troch smerov na predmestia Mosulu a obsadila 9 dedín. IA sa približovala k štvrti Bartella na východe Mosulu a plánovala sa spojiť s Pešmergou. Federálna polícia medzitým obsadila 56 ropných polí a elektráreň pri meste al-Mišrak [111].
Úvodný útok IA mal silný psychologický účinok na morálku IS. Rodinní príslušníci bojovníkov IS boli hromadne evakuovaní do sýrskej Ar-Raqqy. Tajná služba Irackého Kurdistanu Asajiš zaznamenala prípady rozsiahlych dezercií z radov IS, hromadné holenie briad a zbavovanie sa uniforiem IS. Z neskoršieho vývoja operácie konštatujem, že išlo pravdepodobne o prípady narýchlo naverbovaných jedincov do radov IS. Jadro síl IS sa stiahlo do západnej časti Mosulu [112].
Dňa 18. októbra 2016 IA a Pešmerga čistila oblasti v priestore miest Karagoš a Kajaráh. Postup IA zabrzdili rozmiestnení ostreľovači IS v zastavaných oblastiach. Tieto jednotky Ingemasijún vytvorili šachovnicové opevnené body, ktoré sa navzájom kryli. Pri dobýjaní jednotlivých opevnených bodov ostreľovači IS odpaľovali na sebe umiestnené výbušniny a spôsobovali IA masívne straty [113].
Postup IA na mesto Mosul vyvolal generálne povstanie polície IS. Narýchlo povolaná osobná garda kalifa Bagdádího zo Sýrie, tzv. Armáda Assrah, povstanie zlikvidovala, 7 veliteľov polície popravili. Povstanie policajtov nasledovali študenti, ktorí zaútočili na hliadky a centrá IS. Minimálne 2 bojovníkov IS zabili a niekoľko desiatok zranili. V nasledujúcich dňoch sa v meste rozšírili atentáty na príslušníkov IS [114].
Do 20. októbra 2016 sa jednotky IA a Pešmergy stretli pri štvrti Bartella, z ktorej mali v nasledujúcich týždňoch vyraziť jednotky Federálne polície smerom do východných častí Mosuli. Dňa 21. októbra 2016 IS zaútočil na mesto Kirkúk za účelom odlákať prostriedky IA. Útok však nedosahoval predpokladanú intenzitu a nasledujúci deň bolo všetkých 56 bojovníkov IS zlikvidovaných (bojovníci IS zabili 80 vojakov a 170 ich zranili). Po neúspešnom útoku na Kirkúk, IS zaútočil na mesto ar-Rutbah v púštnej oblasti Anbar a taktiež na Pešmergu v provincii Sindžár s negatívnym výsledkom [115].
Dňa 23. októbra 2016 Pešmerga zaútočila na mesto Bašika obývané prevažne Jezidmi a Šabakmi. Bašika hostila posádku 200 kvalitne vycvičených bojovníkov IS. Bojovníci IS opevnili mesto a zapálili zásoby paliva. Mraky čierneho dymu znemožnili strategické bombardovanie pozícií IS. Postup vojakov Pešmergy bol zastavení hneď na predmestí. Tureckí vojaci prišli Pešmerge na pomoc zo svojich základní v severnom Iraku a zaútočili tankovými oddielmi na pozície IS. Mesto na seba viazalo veľké prostriedky irackých ozbrojených síl. Až 7. novembra 2016 kombinovaný útok Pešmergy a tureckej armády zlikvidoval prítomnosť IS v meste [116].
Dňa 26. októbra 2016 jednotky postup IA bol zastavený v oblasti Šúra, južne od Mosulu, kde narazil na prvý významnejší odpor IS.
Dňa 29. októbra 2016 jednotky JĽM vyrazili západne od Mosulu, aby obsadili koridor pri Tal Afare.
Dňa 1. novembra 2016 IA zaútočila na východnú časť Mosulu ťažkou technikou. IA sa podarilo do večera obsadiť štvrť Godžali. Do 5. novembra 2016 IA obsadila štvrte al-Zahra, al-Bakr. Podzemnými tunelmi bojovníci IS zaútočili na tylo Zlatej divízie a 9. divízie. 15 vojakov IA bolo zabitých, niekoľko desiatok zranených, šesť vozidiel zlikvidovaných. Na juhozápadanom smere IA zaútočila na dedinu Hamam al-Alil a po jeho úspešnom obsadení sa útok zameral na Medzinárodné letisko v Mosule, ktoré bolo 11. novembra 2016 úplne obsadené [117].
Dňa 14. novembra 2016 IS použil pri mínometnom bombardovaní mesta Kajaráh muníciu naplnenú bojovým plynom yperit, ktorý váže zranil sedem osôb [118] Dňa 16. novembra 2016 JĽM obsadili letisko Tal Afar. JĽM plánovalo zaútočiť na baštu salafizmu – mesto Tal Afar, avšak vrchné velenie vyslovene zakázalo JĽM podnikať akékoľvek útoky smerom do mesta [119]. JĽM otočili svoje sily smerom na severozápad a 23. novembra 2016 úplne odrezali ústupové cesty medzi Sindžárom a Tal Afarom [120].
Do začiatku decembra 2016 sa IA pevne usadila vo východných oblastiach mesta. Do 7. decembra 2016 sa pokúsila IA prevziať iniciatívu a zaútočila hlbšie do centra východného Mosulu. Protiútoky IS však IA vytlačili z obsadených oblastí a za veľkých strát sa museli stiahnuť. Niekoľko desiatok vojakov IA bolo zabitých a stovky zranených, vyše 20 vozidiel zničených. Z priamych bojov bola vystriedaná 15. divízia a Zlatá divízia brigádami federálnej polície. Do 15. decembra 2016 federálna polícia obsadila polovicu východného brehu Mosulu. Taktiež obsadila hlavné mediálne centrum IS. Intenzívne letecké bombardovanie zlikvidovalo vyše 20 starších veliteľov IS [121], okrem iných aj hlavného pašeráka IS Abú Turka a hlavného pyrotechnika Al-Rišdiho [122] . Dňa 21. decembra 2016 podľa vyjadrení amerického brigádneho generála Matthewa Islera bola štvrtina mesta Mosul v rukách IA.
Intenzita a hustota odporu IS na frontových líniách a taktiež v obsadených oblastiach mesta spôsobila pozastavenie ofenzívy IA vo východnom Mosule. Len 25. decembra 2016 IS podnikol rozsiahly diverzný útok na obsadenú policajnú stanicu v štvrti Abu Jusef podzemnými tunelmi a spôsobil IA citeľné straty. Pri protiútoku federálnej polície a leteckej podpory bolo zabitých 97 bojovníkov IS v ten istý deň [123].
Dňa 26. decembra 2016 dorazili posily IA, ktoré vystriedali vysilené a preriedené frontové jednotky.
Dňa 29. decembra 2016 jednotky federálnej polície za asistencie 16. divízie zaútočili z troch smerov na štvrte Al-Kuds a Karama. Bleskovým útokom Útvaru rýchleho nasadenia federálne polície spôsobili IS ťažké straty (vyše 200 bojovníkov bolo zabitých) [124]. Dňa 30. decembra 2016 IS začal generálnu evakuáciu do západného Mosulu. Zároveň svojich bojovníkov inštruoval, aby sa zbavili uniforiem, infiltrovali sa medzi utekajúcich civilistov a organizovali útoky proti IA. Dňa 31. decembra 2016 prebehli intenzívne strety medzi IA a bojovníkmi IS, ktorí sa skrývali v dave civilistov a zároveň útočili na pozície armády. IA bola nútená sa z priestoru Argúb stiahnuť.
Dňa 1. januára 2017 IA obnovila ofenzívu vo východnej časti Mosulu. Federálna polícia v nasledujúcich dňoch obsadila štvrť Karama. Dňa 4. januára 2017 bojovníci IS podnikli intezívny protiútok na juhovýchodnom smere s negatívnym výsledkom. Pri útoku bol zabitý ich veliteľ Abu Maravan al-Hadísi. v dňoch 6. –7. januára 2017 federálna polícia obsadila štvrť al-Mutána a fakultnú nemocnicu Al-Salam. Do 11. januára 2017 federálna polícia vyčistila palestínske štvrte od IS. Do 15. januára 2017 IA bola schopná obsadiť Mosulskú univerzitu a diaľnicu medzi Mosulom a Kirkúkom [125].
V dňoch 16. –19. januára 2017 sa uskutočnila najrozsiahlejšia ofenzíva IA v centre východného Mosulu, ktorá mala za následok úplnú likvidáciu jednotiek IS v štvrtiach Andalus, Šurta, Suk al-Ghanam, al-Muhandisín, al-Džazair, Sincharíb. Dňa 24. januára 2017 boli obsadené zvyšné severné oblasti východného Mosulu. Premiér Iraku Haider al-Abádi výhlasil úplné oslobodenie východného Mosulu z rúk teroristov IS [126].
Do 24. januára 2017 JĽM rozšírilo predmostie pri Tal Afare. Svoju ofenzívu nasmerovali k iracko-sýrskym hraniciam. Spolu s Pešmergou odrazili niekoľko protiútokov IS z priestoru Tal Afar, ale taktiež zo smeru sýrskych hraníc.
IA využila mesačnú prestávku na prípravu ofenzívy voči západnému Mosulu, v ktorom odhadovala prítomnosť vyše 3000 militanov a niekoľko stotisíc natlačených civilistov v Starom Meste. IA sa dislokovala na základné smery útoku a to z juhu, z oblasti Medzinárodného letiska, a v druhej fáze zo severu, z oblastí Kamisah a Tarmúz. Výsadky zo západnej časti mesta cez rieku Tigris sa považovali za riskantné a v priebehu operácie sa nerealizovali.
Dňa 20. februára 2017 federálna polícia prepadla pozície IS v dosahu mosulského medzinárodného letiska. Okrem 30 bojovníkov IS zlikvidovala Abu Bakra al-Šišániho – veliteľa ruských kontingentov v radoch IS, Abu Fatmu al-Tunsího – ministra financií, Salaha Hassana al-Sakalavího – ministra zdravotníctva. Po intenzívnych stretoch v priestoroch mosulského letiska sa IS s ťažkými stratami stiahol. V bojoch zahynulo 90 bojovníkov IS, medzi inými aj hlavný kat IS Abu Abduláh. Dňa 23. februára 2017 podnikol IS protiútok podporený raketovým bombardovaním a vzdušným krytím pomocou dronov. IA odpovedala ťažkým bombardovaním, čím vytlačila zvyšné posádky IS z priestoru mosulského letiska [127].
Do 26. februára 2017 bola IA schopná obsadiť juhozápadný most spájajúci východný a západný Mosul cez rieku Tigris. Po obsadení mosta a jeho zrekonštruovaní sa prevalili posili IA z východného Mosulu a podporili útoky brigád rýchleho nasadenia federálnej polície. Do začiatku marca 2017 bola južná časť západného Mosulu úplne vyčistená.
Dňa 3. marca 2017 IS použil prvýkrát počas mosulskej operácie hromadné použitie chemických zbraní na zhluk utekajúcich civilistov, pričom 12 ľudí bolo zranených [128]. IS začal sťahovať všetky bojaschopné jednotky a civilistov do Starého Mesta, ktoré sa vyznačovalo úzkymi uličkami, ťažkou manévrovateľnosťou bojových jednotiek a výhodnou pozíciou pre obrancov. Dňa 6. marca 2017 postúpila federálna polícia k štvrti Somúd a obsadila hlavné policajné velenie pre okres Ninive. Ešte v ten deň zaútočila IA na štvrť al-Mansúr. Odpor IS spočíval najmä v rozmiestnení samovražedných atentátnikov a nastražených výbušných systémov. Elitné jadro IS sa postupne presúvalo do Starého Mesta [129].
Do prvej polovice marca boli na strane IA čoraz častejšie do priamych bojov nasadzované Útvary rýchleho nasadenia federálnej polície, nakoľko odpor IS rapídne vzrástol.
Dňa 8. marca 2017 obsadila 9. obrnená divízia IA väzenie Badúš na severe Mosulu. Väzenie Badúš sa stalo symbolom zločinov proti ľudskosti páchaných IS. Dňa 10. júna 2014 väzenie obsadil IS a obratom povraždil 670 šítskych väzňov, pričom naďalej využíval Badúš na drakonické popravy a neľudské mučenie [130].
Dňa 11. marca 2017 IA sa pokúsila zaútočiť z juhozápadnej časti na Staré Mesto, musela sa však s ťažkými stratami stiahnuť. Taktika IA sa zmenila, priame útoky smerovali k odrezaniu Starého Mesta od zvyšných častí Mosulu. 15. divízia IA zaútočila zo severu na západný Mosul.
Druhá polovica marca 2017 bola poznačená najťažšími stratami na civilistoch a vojakoch IA. Ostreľovači jednotiek Ingemasijún zastavili postup IA. Reakcia vzdušných síl nepriniesla želaný efekt. Na niekoľkých kilometroch štvorcových sa tiesnilo vyše 200 000 civilistov, ktorí niesli hlavní nápor bojových operácií. IS využíval civilistov ako živé štíty. Medzi evakuovaných civilistov IS infiltroval agentov Emni, ktorí v tyle vykonávali samovražedné útoky.
Dňa 25. marca 2017 letecké bombardovanie zabilo vyše 500 civilistov. Na nátlak hlavného veliteľa operácie generál-majora al-Džubúrího koalícia zastavila masívne letecké bombardovanie a obmedzila sa na likvidáciu veliteľov IS. Hovorca federálnej polície oznámil, že bojové operácie sa budú realizovať v réžii útvarov rýchleho nasadenia federálnej polície [131].
Do 4. apríla 2017 prebiehala reorganizácia velenia IA. Letecký útok irackých vzdušných síl zlikvidoval veliteľa mládežníckych jednotiek tzv. „mláďat kalifátu“. Dňa 5. apríla 2017 IA zaútočila na štvrť Jarmúk a 6. apríla 2017 ho obsadila. Do 13. apríla 2017 IA obsadila štvrte Tanak , Matajín a Urúba. IA začala vytvorila v obsadených štvrtiach koridor pre utekajúcich civilistov zo Starého Mosulu. V tom čase letecký útok zlikvidoval Gulmuroda Chalimova, ministra vojny IS. Súbežne federálna polícia podnikla útoky aj na Starý Mosul bez väčších úspechov. Postup IA v iných štvrtiach sa taktiež zastavil. Hustota zamínovaných oblastí, nástražných výbušných systémov, ostrelovačov a samovražedných útočníkov vzrastala, nakoľko IA ich natlačila do úzkeho, husto zastavaného pásu Starého Mosulu a štvrti Az Zandžili [132].
Po vyše dvojtýždňovej prestávke 4. mája 2017 zaútočila federálna polícia z juhu a obsadila štvrť Mušarfáh, čím odrezala zvyšok posádok IS od zásobovania. Zo severu IA s posilnenou 16. divíziou zaútočila a obsadila štvrte Havi ar-Rabi a Havi ar-Rafa. Do 10. mája 2017 najrýchlejší postup zaznamenala 16. divízia, ktorá obsadila rozsiahle severné oblasti západného Mosulu, obsadila továrne na výrobu bômb a nástražných výbušných systémov. Medzitým z juhu federálna polícia postupovala okolo Starého Mosulu a snažila sa spojiť s 16. divíziou za účelom úplného odrezania Starého Mosulu od zvyšku mesta [133].
V dňoch 14–15. mája 2017 sa odohrali tažké strety medzi IA a IS v štvrtiach Hali al Kanisah, Urejbi, Rifaje, a Tamúz. 9. divízia IA sa prebila cez obranné línie IS a spôsobila im ťažké straty. V nočnom boji zahynulo 173 bojovníkov IS [134].
Dňa 18. mája 2017 útvary rýchleho nasadenia federálnej polície obsadili štvrť Ichtisadijín. Do 20. mája 2017 federálna polícia obsadila štvrte al-Rabíje a a 17 tamúz, pričom po ťažkých bojoch zdecimovala jednotky Ingemasijún, konkrétne ich ostrelovacie a samovražedné komandá (172 ostrelovačov a vyše 373 nástražných systémov bolo zlikvidovaných). Nasledujúce dni odpor zo strany IS zoslabol, pretože sa začal systematicky sťahovať do Starého Mosulu [135].
V dňoch 26–27. mája 2017 iracké letectvo zhadzovalo letáky nad Starým Mosulom a informovalo civilistov o nadchádzajúcej ofenzíve. Zároveň ich žiadalo, aby z kritických oblastí utiekli alebo sa skryli. Na pár kilometroch štvorcových sa tiesnilo stále vyše 100 000 civilistov.
Dňa 2. júna 2017 zaútočila federálna polícia na štvrte Siha, Zandžili a al-Šifa. Do 10. júna 2017 prebiehali bojové zrážky medzi federálnou políciou a IS bez vzdušného krytia IA. Dňa 13. júna 2017 IA obsadila štvrť Zandžili. Súbežne IS podnikol protiútoky, ktoré mali za cieľ narušiť obkľúčenie, avšak s negatívnym výsledkom.
Dňa 15. júna 2017 zaútočila federálna polícia na štvrť al-Farúk. Dňa 17. júna 2017 IA obsadila štvrť Šifa, zničila výcvikové centrum IA a oslobodila miestnu nemocnicu. Postup IA v štvrtiach al-Farúk sa do 23. júna 2017 spomalil v dôsledku masívnych protiútokov jednotiek Hisbah a zvyškov Ingemasijún. Dňa 29. júna 2017 obsadila 16. divízia štvrte Hadarat al-Sáda, al-Ahadíja. Dňa 30. júna 2017 IA obkľúčila Staré Mesto. V ten istý deň protiútoky IS spôsobili útvarom rýchleho nasadenia ťažké straty (18 príslušníkov vrátane 2 dôstojníkov zabili) [136].
Dňa 16. júna 2017 ruské letectvo podniklo nálety na objekty v blízkosti predmestí sýrskej Ar-Raqqy, kde sa mala konať porada najvyšších predstaviteľov IS. Pri leteckom útoku mal byť zlikvidovaný vrchný veliteľ a kalif IS Abu Bakr al-Bagdádí. Západné médiá a americkí vojenskí predstavitelia túto informáciu popreli a oznámili, že Bagdádí stále žije. Po zverejnení tejto správy sa vrchné velenie IS rozpadlo a začali vnútropolitické násilné rozbroje medzi frakciami IS. Územia pod kontrolou IS sa prehlásili za samostatné emiráty (emirát Havídža, Tal Afar) [137]. Velenie obrany IS v Mosule zostalo pod kontrolou vrchného veliteľa Ahmada Chalafa al-Džabúrího a veliteľa špeciálnych jednotiek Ajmama al-Mosulího.
Dňa 1. júla 2017 IA začala ofenzívu v Starom Mosule. Starý Mosul poskytol obrancom IS ideálne krytie, nakoľko išlo o husto zastavanú oblasť s úzkymi uličkami a dobrým krížovým palebným krytím. V Starom Mosule sa skrývalo stále vyše 100 000 civilistov, čo obmedzovalo použitie leteckých síl.
Dňa 2. júla 2017 IA obsadila posledný most cez rieku Tigris z rúk IS. Dňa 3. júla 2017 IA obsadila ulice Chatoníjah a Tuvalib a Ras al-Chúr. IA zaznamenala prípady, kedy manželky padlých bojovníkov IS sa vyzbrojili samovražednými opaskami a so svojimi rodinami sa snažili infiltrovať do tyla policajných kordónov. Tieto pokusy boli včas odhalené a atentátničky zlikvidované [138].
Dňa 4. júla 2017 sa federálna polícia prebila k trhovisku a mešite Pašu. Dňa 5. júla 2017 sa zitenzívnili samovražedné útoky pozostalých po padlých bojovníkoch IS. K 7. júlu 2017 federálna polícia obsadila ulice Suk al-Sachír, al-Nadžáfí a Abu al-Ola. 8. júla došlo k poslednému intenzívnemu stretu medzi IA a IS v oblasti Majdan [139].
Po ťažkých bojoch 9. júla 2017 iracká armáda získala kontrolu nad všetkými priľahlými ulicami Starého Mosulu. Premiér Iraku Haider al-Abádí pricestoval do Mosulu a vyhlásil úplné oslobodenie Mosulu z rúk IS [140].
Malé ohniská odporu boli zaznemané pozdĺž západného brehu Tigrisu. Na presun IS používal dobre vybudovanú sieť podzemných tunelov. IS svojimi diverznými útokmi pri tržnici al-Máš spôsobil IA ťažké straty (zabili štyroch policajtov a jedného generálporučíka federálnej polície). Do 20. júla 2017 bolo počas čistenia mesta od jednotiek IS zlikvidovaných 150 samovražedných atentátnikov. V priebehu augusta federálna polícia uskutočnila razie za účelom zadržania vrcholných predstaviteľov IS. Medzi zadržanými sa objavili administratívni pracovníci IS ako Sád Mán –správca kmeňových záležitostí južného Mosulu. Abu al-Asbat Al-Sudani (vrchný veliteľ väzníc a zákonodárca koncilu šaríja) a Abi al-Hakam Al-Havar (vrchný sudca) boli pri zatýkaní zlikvidovaní [141].
Operácia na oslobodenie Mosulu trvala od 16. októbra 2016 do 9. júla 2017. Na strane irackej armády bolo vyše 2000 vojakov zabitých, 7500 zranených. Islamský štát stratil vyše 10 000 bojovníkov, jadro elitných útvarov (cca. 6500 bojovníkov) bolo úplne zlikvidované. Počas bojov bolo vyše 8000 civilistov zabitých a 17 500 zranených. Kurdská tajná služba Asajiš uvádza dokonca 40 000 mŕtvych civilistov [142]. Z mesta utieklo vyše milióna ľudí. Infraštrukúra mesta zostala totálne zdevastovaná. Po oslobodení mesta vďaka rýchlej reakcii medzinárodného spoločenstva nedošlo k humanitárnej kríze.
Záver
Bojaschopnosť jednotiek IS po obsadení Mosulu a rozdrobení vrchného velenia po 16. júny 2017 sa rapídne znížila. Paralelná operácia v Sýrii vedená jednotkami SDF a sýrskou vládou za účelom obsadenia Ar-Raqqy zasadila ďalšie tvrdé rany bojaschopnosti mudžahedínom z IS. Veteráni IS, ktorí sa zúčastnili na úspešných operáciách proti irackej vláde v rokoch 2014–2015, boli mŕtvi alebo zajatí. IA v ďalšej fáze naplánovala operáciu za účelom vyčistenia mesta Tal Afar a Havídža od zvyšných jednotiek IS. Následne zamerala svoju pozornosť na púštne oblasti provincie Anbar, kde sa sťahovali jednotky IS pod silným náporom SDF a SVA zo Sýrie.
Vojenské víťazstvo nad IS v Iraku otvorilo nové otázky a s nimi súvisiace problémy. Úspešné septembrové referendum uskutočnené v irackom Kurdistane vyvolalo intenzívne politické a vojenské napätie v regióne. Bagdad vyhlásil kurdské referendum za protiústavné a ako nasledujúci krok deklaroval ekonomickú blokádu irackého Kurdistanu. Zároveň vyzval Pešmergu, aby sa stiahla za hranice autonómnej oblasti irackého Kurdistanu. Pešmerga veľmi zdráhavo opušťala oslobodené oblasti od IS, pričom vojenské strety s IA sa stali realitou hlavne v oblastiach bohatých na náleziská ropy. Hoci sa medzinárodné spoločenstvo postavilo ku krokom irackého Kurdistanu rezervovane, spor medzi Bagdadom a Erbilom sa v súčasnoti snaží moderovať v politickej a diplomatickej rovine.
V Sýrii SDF úspešne realizovala rozsiahlu ofenzívu voči hlavnému mestu IS Ar-Raqqe. Súčasťou ofenzívy bolo obsadenie celej Sýrie na východ od Eufratu jednotkami SDF. Vládne sýrske vojská sa prebili úspešne k obliehaným jednotkam Deir ez-Zorr a obsadili rozsiahle púštne oblasti na západ od rieky Eufrat. Úspešné rokovania medzi FSSR a sýrskou vládou ohľadne budúceho vývoja Sýrie prispeli ku koordinácii spoločných akcií proti IS (Assad a vedenie FSSR sa predbežne dohodlo na federalizácii Sýrie s tým, že FSSR zostane integrálnou súčasťou štátneho celku).
V Sýrii zostala otvorená otázka ohľadne provincii Idlib. Idlib sa stal evakuačnou zónou džihádistických rebelov a FSA z celej Sýrie. Napätie jednotlivých frakcií rebelov vyústili do tvrdých ozbrojených stretov. Svoju prítomnosť v provincii Idlib posilnili turecké vojská, ktoré vystupujú ako garanti poriadku medzi rebelujúcimi frakciami.
Napätie v oblasti jordánsko-sýrskych hraníc tiež vyústilo do konfrontácie medzi armádou USA a šítskymi milíciami. Riešenie týchto problémov bude pravdepodobne spočívať v politickej a diplomatickej rovine.
Konvenčná bojová sila IS bola po obsadení Mosulu zlikvidovaná. Dobrovoľná, resp. vynútená podpora IS zo strany sunitského obyvateľstva prestala existovať doslova zo dňa na deň. Absencia náboženskej polície Hisbah a tajnej služby Emni vyústil k masívnej dezercii narýchlo naverbovaných vojakov IS. Civilná a vojenská správa sa rozpadla a najpravdepodobnejší scenár hovorí o transformácii IS na štandardnú medzinárodnú teroristickú organizáciu.
Poznámky
[1] IS conflict: Turkey-backed Syrian rebels take Jarablus. In: BBC News. 24.8.2016
http://www.bbc.com/news/world-europe-37171995
[2] Turkey can start new operation if necessary as Euphrates Shield ends: PM. In: Hurriyet Daily News. 29.3.2017
[3] Stewart P.: Exclusive: U.S.-backed Syria forces launch offensive for Manbij pocket – U.S. officials. In: Reuters. 1.6.2016
[4] Turkey deploys more tanks in Syria, warns Kurdish YPG. In: Al Jazeera. 25.8.2016
[5] Shiite militia says it is close to Tal Afar, which Turkey has warned is off limits. In: Rudaw. 3.11.2016
http://www.rudaw.net/english/kurdistan/031120162
[6] Tattersall N., Pamuk H.: After Aleppo, a chapter closes on Turkey’s ambitions in Syria. In. Reuters. 15.12.2016
[7] Barnard A., Yeginsu C.: Erdogan Says Turkey Would Join U.S. to Fight ISIS in Raqqa, an ISIS Bastion in Syria. In: New York Times. 7.9.2016
https://www.nytimes.com/2016/09/08/world/middleeast/erdogan-raqqa-syria-isis.html
[8] Khalidi A.: Russia expresses ‘concern’ over Turkish airstrikes on Syrian Kurds. In: Kurdistan 24. 21.10.2016
Iran and Syria concerned about Turkish intervention in Jarablus. In: Rudaw. 26.8.2016.
http://www.rudaw.net/english/middleeast/syria/260820163
[9] “Wir sind froh, dass die Türkei aktiv gegen den IS eingreift” In: Deutschlandfunk. 26.8.2016
Sisk R.: US Will Continue to Back Kurdish Group Opposed by Turkey: Votel. In: Military.com. 31.8.2016
[10] Islamic State recaptures Palmyra after Syria army withdrawal. In: The New Arab. 11.12.2016
[11] Faylaq al-Sham (Sham Legion) announces that after they captured the village of Yusuf Bayk from the Syrian Democratic Forces, they have now captured the village of Mazaalah from the Syrian Democratic Forces also. In: Syria live map. 27. 8. 2016
http://syria.liveuamap.com/en/2016/27-august-faylaq-alsham-sham-legion-announces-that-after
[12] Zaman A.: Turkey’s state news agency exposes US positions in Syria. In: Al-Monitor. 19.7.2017
[13] Cockburn P.: If this battle for Mosul ends in defeat for Isis, we shouldn’t feel too optimistic about what comes next. In: The Independent. 3.3.2017.
http://www.independent.co.uk/voices/isis-mosul-iraq-caliphate-islamic-state-a7608981.html
[14] Iraq’s Kurdish forces launch fresh push east of Mosul. In: AFP. 17.10.2016
[15] Hashd al-Shaabi launch multi-front operation against ISIS west of Mosul. In: Rudaw. 12.5.2017
http://www.rudaw.net/english/middleeast/iraq/120520171
[16] Saadoun M.: Will Popular Mobilization Units participate in battle for Mosul? In: Al-Monitor. 29.6.2016
http://www.al-monitor.com/pulse/originals/2016/06/iraq-mosul-is.html
[17] Gordon M.R.: U.S. Forces Play Crucial Role Against ISIS in Mosul. In: New York Times. 26.2.2017
[18] Razzak M.A.: Proposed ‘Northern Army’ in Syria alienates Kurds. In: The Arab Weekly. 22.5.2016.
[19] Cockburn P.: Turkey could be overplaying its hand with Syria ground offensive as civil war reaches crucial point. In: The Independent. 26.8.2016
[20] V prvom bode Turecko ponúklo špeciálne jednotky o sile 150-200 členov, ktoré by participovali na koordinácii pozemných a leteckých útokov. Zároveň chceli presvedčiť Washington o prerušení spolupráce s kurdskými milíciami. V druhom bode plánovali premiestniť vybrané skupiny protureckých džihádistických frakcií do priestoru Ar-Raky, ktoré by sa aktívne zúčastnili pozemných bojov. V treťom bode Turci plánovali rozpustenie SDF a rozdelenie ich príslušníkov podľa národnosti – na Arabov, Kurdov a ostatné etniká. Arabi, pôvodne slúžiaci v SDF, mali vytvoriť jadro oslobodzujúcej armády. V štvrtom bode Turci navrhli evakuačný koridor pre utekajúcich civilistov z Ar-Raqy.
Tastekin F.: Can Turkey take on Raqqa before concluding al-Bab? In: Al Monitor.15.2.2017
http://al-monitor.com/pulse/originals/2017/02/turkey-expanding-its-targets-in-syria-raqqa.html
[21] Ignatius D.: The new coalition to destroy the Islamic State. In: The Washington Post. 22.5.2016
[22] Turkish tanks cross Syrian border to free IS-group held town. In: France. 24. 28.4.2016
http://www.france24.com/en/20160824-turkey-us-led-forces-launch-joint-operation-northern-syria
[23] Cockburn P.: Isis fighter reveals group’s plan to spread even after defeat in Iraq and Syria and claims collusion with Turkey. In: The Independent. 9.9.2016
[24] Tastekim F.: Turkey’s Syria borders an open door for smugglers. In: Al-Monitor. 30.4.2014
[25] Moutot M.: ‘They push us like beasts’: Syrians at mercy of Turkish border smugglers. In: The Middle East Eye. 23.2.2016
[26] Rogoway T.: This Animated Map Of ISIS Expansion In Syria, Iraq And Beyond Is Unsettling. In: Foxtrot Alpha. 2.2.2016
https://foxtrotalpha.jalopnik.com/this-animated-map-of-isis-expansion-in-syria-iraq-and-1756464711
[27]Continued bombardment by Turkish forces on Jarablis countryside. In: SOHR. 29.8.2016
http://www.syriahr.com/en/?p=50001
[28] Turkey, Syrian Kurdish ceasefire in doubt only hours after US confirmation. In: The Middle East Eye. 30.8.2016
http://www.middleeasteye.net/news/turks-and-kurds-agree-ceasefire-northern-syria-us-1004507622
[29] Pripravovaná ofenzíva predstavovala v skutočnosti 2. fázu celkového plánu oslobodenia Ar-Raky.
SDF: Phase 2 of Raqqa campaign begins, sights set on al-Tabqa dam. In: Rudaw. 12.10.2016
http://www.rudaw.net/english/middleeast/syria/101220162
[30] Syria’s war: ISIL ‘driven out’ from Turkey-Syria border. In: Al Jazeera. 5.9.2016
http://www.aljazeera.com/news/2016/09/syria-war-isil-driven-turkey-syria-border-160904164425932.html
[31]“Mountain Hawks Brigade withdraw from Euphrates Shield and head to Aleppo”. In: ARA News. 17.9.2016
[32]Syria conflict: IS ‘ousted from symbolic town of Dabiq’. In: BBC News. 16.10.2016
http://www.bbc.com/news/world-middle-east-37670998
[33] Tomson Ch.: Syrian rebels seize seven villages in major advance towards ISIS stronghold of al-Bab. In: AMN. 7.11.2016.
[34] Tomson Ch.: ISIS retakes town near al-Bab during deadly ambush on Turkish-backed rebels. IN: AMN. 19.11.2016
[35] Sevil E.: Three Turkish soldiers killed in suspected Syrian government air strike. In: Hurriyet Daily News. 24.11.2016
[36] Turkey’s Syria offensive slows down outside ISIS-held al-Bab.In: Rudaw. 5.12.2016
http://www.rudaw.net/english/middleeast/syria/05122016
[37] Turkish troops killed in clashes with ISIL in Syria. In: Al Jazeera. 22.12.2016
http://www.aljazeera.com/news/2016/12/turkish-troops-killed-clashes-isil-syria-161221204418681.html
[38] Syrian Army surrounds 5,000 ISIS fighters in Al Bab. In: MINA. 7.2.2017
http://macedoniaonline.eu/content/view/31212/45/
[39] Russian jets strike Daesh targets in Syria’s al-Bab for first time. In: The Daily Sabah. 29.12.2016
[40] Syria: ‘Car bomb kills 51’ near al-Bab after IS defeat. In: BBC News. 24.2.2017
http://www.bbc.com/news/world-middle-east-39075851
[41] What kind of success did Turkey achieve in Syria? In: Hurriyet Daily News. 31.3.2017
[42] Tomson Ch.: Standoff in eastern Aleppo as US troops face the Turkish Army across the battlefield. In: AMN. 1.3.2017
[43] Halabi A.: Syrian army to impose blockade in Aleppo. In: Al-Monitor. 5.3.2014
www.al-monitor.com/pulse/security/2014/03/syria-army-impose-blockade-militants-aleppo.html#
[44] Rifai R.: Syrian rebels launch offensive to capture Idlib city.In: Al Jazeera. 24.3.2015
http://www.aljazeera.com/news/2015/03/syria-rebels-offensive-idlib-150324200835560.html
[45] Who are the pro-Assad militias in Syria? In: The Middle East Eye. 25.9.2015
http://www.middleeasteye.net/news/who-are-pro-assad-militias-syria-2030619965
[46] Iran is taking over Assad’s fight in crucial parts of Syria. In: The Business Insider. 8.6.2015.
[47] Syria regime in Aleppo fightback. In: Daily Mail. 3.8.2016.
[48] Tomson Ch.: SouthFront: Syrian Army deploys 100 tanks, 400 BMP’s to Aleppo. In: AMN. 8.8.2016
https://www.almasdarnews.com/article/southfront-syrian-army-deploys-100-tanks-400-bmps-aleppo/
[49] Syrian army unleashes broad offensive in Aleppo. In: Xinhuanet. 26.6.2016
http://www.news.xinhuanet.com/english/2016-06/26/c_135467722.htm
[50] Adra Z.: Field Report: Syrian Army advances in northern Aleppo amid intensifying battles. In: AMN. 26.6.2016
[51] Tomson Ch.: Breakthrough in Aleppo as the Syrian Army captures Khalidiyeh district – Map update. In: AMN. 13.7.2016
[52] Barrington L.: Syrian army says cut off all supply routes into east Aleppo. In: Reuters. 27.7.2016
[53] Shaar A.H.: Urbicide or elegy for Aleppo. 27.9.2016
http://www.academia.edu/29782378/Urbicide_OR_AN_ELEGY_FOR_ALEPPO
[54] Syria’s war: Aleppo residents ’10 days from starvation’. In: Al Jazeera. 25.11.2016
[55] Fadel L.: Battle for Aleppo City begins as jihadists storm several areas. In: AMN. 31.7.2016
https://www.almasdarnews.com/article/battle-aleppo-city-begins-jihadists-storm-several-areas/
[56] Al-Khalidi S.: Syrian army, allies counter-attack to regain lost ground in Aleppo. In: The Daily Mail. 2.8.2016
[57] Adra Z.: Field Report: Syrian Army loses key hilltop in southern Aleppo amid jihadist advance. Map Update. In: AMN. 1.8.2016
[58] Charkatli I.: Jihadists advance on Ramousah district, cut supply route. In: AMN. 6.8.2016
https://www.almasdarnews.com/article/jihadists-advance-ramousah-district-cut-supply-route/
[59] Tomson Ch.: Understanding the battle for supply lines to Aleppo city – Map update. In: AMN. 8.8.2016
https://www.almasdarnews.com/article/understanding-battle-supply-lines-aleppo-city-map-update/
[60] Charkatli I.: Syrian Army continues massive advance in S. Aleppo amidst jihadist collapse. In: AMN. 5.9.2016
[61] Hopes fade for peaceful Eid in Syria as over 100 killed. In: Al-Jazeera. 12.9.2016
[62] Syria peace talks end in Lausanne without significant progress. In: The Daily Sabah. 15.10.2016
[63]Ensor J.: Islamic State advances to within two miles of Palmyra after surprise attack on Syrian forces. In: The Telegraph. 9.12.2016
[64] Fadel L.: Syrian Army to begin important east Aleppo offensive. In: AMN. 22.9.2016
https://www.almasdarnews.com/article/syrian-army-begin-important-east-aleppo-offensive/
[65] Francis E., Perry T.: Warplanes bomb Aleppo after Syrian army launches offensive. In: Reuters. 23.9.2016
https://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-syria-idUSKCN11T10B
[66] Syrian Army says Aleppo truce will last three days. In: Zee News. 20.10.2016
http://zeenews.india.com/news/world/syrian-army-says-aleppo-truce-will-last-three-days_1941706.html
[67] Joscelyn T.: Jihadists and other rebels launch new offensive in Aleppo. In: FDD´s Long War Journal. 30.10.2016
[68] Francis E.: Syrian army and allies make gains in Aleppo. In: Reuters. 12.11.2016
[69] Dearden L.: Aleppo: Russia ‘ready for talks’ on rebel withdrawal as Syrian forces continue advance on besieged districts. In: The Independent. 3.12.2016
[70] Pany T.: Syrien: Russland startet Großoffensive gegen dschihadistische Milizen. In: Telepolis. 15.11.2016
[71] Regime forces advance in areas at the outskirts of Aleppo. In. SOHR. 20.11.2016
http://www.syriahr.com/en/?p=55117
[72] 9 casualties at least in the eastern neighborhoods of Aleppo due to heavy shelling and regime forces advance to entrances of Masaken Hanano. In: SOHR. 21.11.2016
http://www.syriahr.com/en/?p=55193
[73] Hundreds flee for government held districts in Aleppo. In: The Star Tribune. 29.11.2016
www.startribune.com/hundreds-flee-for-government-held-districts-in-aleppo/403216816/
[74] Nearly 10,000 civilians flee east Aleppo. In: The Digital Journal. 27.11.2016
[75] Toumaj A.: Array of pro-Syrian government forces advances in Aleppo. In: FDD´s Long War Journal. 9.12.2016
www.longwarjournal.org/archives/2016/12/array-of-pro-syrian-government-forces-advance-in-aleppo.php
[76] The regime forces advance again in Aleppo and seek to secure Aleppo International Airport and its highway. In: SOHR. 29.11.2016
http://www.syriahr.com/en/?p=55936
[77] Aleppo battle: UN says hundreds of men missing. In: BBC News. 9.12.2016
http://www.bbc.com/news/world-middle-east-38260388
[78]Davison J.,Perry T., Al-Khalidi S., Bassam L.: Syrian rebels say Aleppo truce deal struck, to take effect shortly. In: Reuters. 13.12.2016
[79] Francis E.:Syrian army announces victory in Aleppo in boost for Assad. In: Reuters. 22.12.2016
[80] Hore uvedená štatistika tvorí súčet uznaných strát jednotlivých bojujúcich strán v rámci šiestich operácií vedených od júla do decembra 2016 v priestore mesta Aleppo. Tieto čísla zahŕnajú mrtvých, zranených a zajatých vojakov.
[81] Iran’s pivotal role in Aleppo massacres. In: israel Ministry of Foreign Affairs. 29.12.2016
[82] Hoover H.: Syrian Army Makes First Gains In Anti-ISIS Operation South Of Al-Bab. In: The South Front. 17.1.2017.
https://southfront.org/syrian-army-makes-first-gains-anti-isis-operation-south-al-bab
[83] Fadel L.: Syrian Army liberates two villages northeast of Kuweires Airport. In: AMN. 12.2.2017
https://www.almasdarnews.com/article/syrian-army-liberates-two-villages-northeast-kuweires-airport/
[84] Al-Sinjari Z.: Mosul falls to militants, Iraqi forces flee northern city. In: Reuters. 10.6.2014
[85] The capture of Mosul. Terror’s new headquarters. In: The Economist. 14.6.2014
[86] Friedman U.: What Is the Islamic State Without a State? In: The Atlantic. 20.10.2016
https://www.theatlantic.com/international/archive/2016/10/islamic-state-mosul-territory/504665/
[87] Issa A.: Over 12,000 ISIS militants fighting for Mosul. In: Ara News. 27.6.2016
http://aranews.net/2016/06/12000-isis-militants-fighting-mosul/
[88] Engel P.: ISIS has found a huge moneymaking method that’s ‘impervious to sanctions and air raids’. In: The Business Insider. 2.12.2015
http://www.businessinsider.com/isis-taxation-extortion-system-2015-12
[89] Morris L.: Isis in Iraq: Mosul residents are paying traffickers and risking their lives to escape cruel grip of Islamic State. In: The Independent. 19.10.2015
[90] UN: ISIS sharia courts meting out ‘cruel and inhuman’ punishments. In: Rudaw. 21.1.2015
http://www.rudaw.net/english/middleeast/iraq/200120151
[91] Dozens of IT experts, media workers desert ISIS in Mosul. In: ARA News. 30.4.2016
http://aranews.net/2016/04/dozens-experts-media-workers-desert-isis-mosul/
[92] Ar-Raka sa stala hlavným mestom IS z ideologických dôvodov, nakoľko to bolo prvé väčšie mesto obsadené bojovníkmi IS.
[93] Morris L.: Kurds say they have ejected Islamic State militants from large area in northern Iraq. In: The Washington Post. 22.1.2015
[94] Roggio B., Weiss C.: Islamic State photos highlight group’s grip on Ramadi. In: FDD´s Long War Journal. 16.10.2014
https://www.longwarjournal.org/archives/2014/10/islamic_state_pictur.php
[95] Neuhof F.: Iraqi army launches fresh offensive against ISIL-held Mosul. In: The National. 12.6.2016
[96] Sarhan A.: Anbar Operations announces liberating al-Halabsa and Albu Elwan. In: The Iraqi News. 28.6.2016
https://www.iraqinews.com/iraq-war/anbar-operations-announces-liberating-al-halabsa-and-albu-elwan/
[97] Islamic State group: Two senior leaders ‘killed in US-led air strike’. In: BBC News. 1.6.2016
http://www.bbc.com/news/world-middle-east-36690806
[98] Iraqi army takes key base south of Mosul from ISIS. In: Al Arabiya. 9.7.2016
[99] Mosul battle: Iraq militias ‘cut off IS access to city’. In: BBC News. 23.11.2016
http://www.bbc.com/news/world-middle-east-38079602
[100] Yan H., Muaddi N.: Why the battle for Mosul matters in the fight against ISIS. In: CNN. 17.10.2016
www.cnn.com/2016/10/17/middleeast/battle-for-mosul/
[101] Adel L.: Infographic: Mosul offensive by the numbers. In: The Iraqi News. 13.10.2016
https://www.iraqinews.com/iraq-war/infograhic-mosul-offensive-numbers/
[102] Watson B.: What the Largest Battle of the Decade Says About the Future of the War. In: Defense One. 2017 http://www.defenseone.com/feature/mosul-largest-battle-decade-future-of-war/
[103] NPF declaring their participation to Mosul offensive. In: SINA. 18.10.2016
http://www.syriacsnews.com/npf-declaring-participation-mosul-offensive/
[104] Kittleson S.: Iraqi federal police forces take on key role in west Mosul. In: Al-Monitor. 26.3.2017
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2017/03/federal-police-mosul-iraq-security-isis.html
[105] Georgy M.: For top Iraqi commander, Mosul offensive is personal battle. In: Reuters. 27.11.2016
[106] Leaders Of Nineveh Liberation Operations. In: Yalla Iraq. 4.4.2016
https://yallairaq.com/en/news/leaders-nineveh-liberation-operations/
[107] Sengupta K.: Isis leaders ‘accepting defeat in Mosul and Raqqa and encouraging recruits to commit terror in Europe’. In: The Independent. 20.10.2016
[108] McKernan B.: Isis ‘ready and waiting’ for Mosul offensive with booby traps, suicide bomber squadrons and network of spies. In: The Independent. 17.10.2016
[109] Svoje obete IS popravoval drakonickými spôsobmi, od rozthrania besnými psami, topením, elektrošokmi, podrezaním, až po rezanie motorovou pílou.
Abdallah A.: ISIS slices nine youths with chainsaw in Mosul. In: The Iraqi News. 31.8.2016
https://www.iraqinews.com/iraq-war/isis-slices-nine-youth-with-chinsaw-mosul/
[110] Howes S.: ISIS force brainwashed ‘cubs of the caliphate’ to shoot prisoners in back of head in sickening new video. In: Mirror. 26.6.2017
http://www.mirror.co.uk/news/world-news/isis-force-brainwashed-cubs-caliphate-10689444
[111] Mosul offensive: Iraqi Forces Closing in on Daesh. In: Al-Hurra. 20.10.2016
https://www.alhurra.com/a/iraq-mosul-battle/330389.html
[112] Adel L.: ISIS families flee Mosul amid intense aerial bombing. In: The Iraqi News. 17.10.2016
https://www.iraqinews.com/iraq-war/isis-families-flee-mosul-amid-intense-aerial-bombing/
[113] Prawal P.: Iraqi troops enter Qayarrah, kill Chechen ISIS leader. In: The Iraqi News. 23.8.2016
www.iraqinews.com/iraq-war/iraqi-troops-enter-qayarrah-kill-chechen-isis-leader/
[114] Adel L.: ISIS declares emergency in Mosul after waves of assassinations. In: The Iraqi News. 15.9.2016
https://www.iraqinews.com/iraq-war/isis-declares-emergency-mosul-waves-assassinations/
[115] El-Ghobashi T., Nabhan A.A., Kesling B.: Iraq Forces Begin Battle to Dislodge ISIS From Mosul. In: The Wall Street Journal. 17.10.2016
https://www.wsj.com/articles/islamic-state-braces-as-iraq-prepares-mosul-offensive-1476642193
[116] Paksoy Y.: Turkey joins Mosul operation on the ground, tanks hit Daesh in Bashiqa. In: The Daily Sabah. 24.10.2016
[117] Iraqi Army enters Mosul: Live updates day 16. In: Rudaw. 1.11.2016
http://www.rudaw.net/english/middleeast/iraq/01112016
[118]Video: ISIS launches 3 attacks using chemical weapons on Qayyarah. In: The Iraqi News. 14.11.2016
https://www.iraqinews.com/iraq-war/video-isis-launches-3-attacks-using-chemical-weapons-qayyarah/
[119] https://www.iraqinews.com/iraq-war/al-hashed-al-shaabi-blockade-tal-afar-4th-phase-operations-spokesperson/
[120] Mosul battle: Iraq militias ‘cut off IS access to city’. In: BBC News. 23.11.2016
http://www.bbc.com/news/world-middle-east-38079602
[121] Mostafa M.: Iraqi airstrikes kill 70 ISIS west of Mosul. In: The Iraqi News. 15.12.2016
https://www.iraqinews.com/iraq-war/iraqi-airstrikes-kill-70-isis-west-mosul/
[122] U.S.airstrikes kill key ISIL leaders in Syria, Iraq. In: The Business Day. 5.1.2017
https://www.businessdayonline.com/u-s-airstrikes-kill-key-isil-leaders-syria-iraq/
[123] Iraqi Army Kills 97 IS Militants in Mosul. In: KUNA. 25.12.2016
http://www.kuna.net.kw/ArticleDetails.aspx?id=2583339&language=en
[124] Iraqi forces regain ground, kill 200 IS militants in new push to free Mosul. In: Global Times. 30.12.2016
http://www.globaltimes.cn/content/1026495.shtml
[125] Hameed S., Davison J.: Iraqi special forces sweep Mosul University for remaining militants: spokesman. In: Reuters. 15.1.2017
[126] Iraqi PM declares full liberation of eastern side of Mosul. In: Xinhua. 25.1.2017
http://news.xinhuanet.com/english/2017-01/25/c_136010100.htm
[127] Alkashali H., Formanek I., McKirdy E., Dewan A.: Iraq retakes Mosul airport; ‘ISIS is now trapped,’ US envoy says. In: CNN. 24.2.2017
http://edition.cnn.com/2017/02/23/middleeast/western-mosul-offensive/
[128] ‘First chemical attack’ in Mosul battle injures twelve. In: BBC News. 3.3.2017
http://www.bbc.com/news/world-middle-east-39152075
[129] Chmaytelli M., Coles I.: Mosul victims treated for chemical agents as displacement accelerates. In: Reuters. 3.3.2017
https://www.reuters.com/article/idUSKBN16A20D
[130]Adel L.:Security forces fully recapture Atshana Hills and Badush prison. In: The Iraqi News. 8.3.2017
www.iraqinews.com/iraq-war/security-forces-fully-recapture-atshana-hills-badush-prison/
[131] Mosul’s Old City in sight, despite civilian airstrike deaths. In: The New Arab. 28.3.2017
[132] Iraqi forces battle to recapture Mosul mosque. In: SBS. 3.5.2017.
www.sbs.com.au/news/article/2017/05/03/iraqi-forces-battle-recapture-mosul-mosque
[133] Iraqi forces free new areas in fresh push into western Mosul. In: Xinhua. 5.5.2017
https://www.news.xinhuanet.com/english/2017-05/05/c_136257693.htm
[134] Iraqi forces storm Mosul neighborhoods, killing 173 ISIS militants. In: Al Arabiya. 10.5.2017
[135] Mostafa M.: Police: 291 km under control in western Mosul, militants set sewers on fire. In: The Iraqi News. 18.5.2017
www.iraqinews.com/iraq-war/police-291-km-control-western-mosul-militants-set-sewers-fire/
[136] Scores of Iraqi civilians killed in clashes in Western Mosul. In: AA. 4.7.2017
http://aa.com.tr/en/middle-east/scores-of-iraqi-civilians-killed-in-clashes-in-western-mosul/854376
[137] Mostafa M.: IS leader in Hawija proclaims himself emir after Baghdadi’s death reports. In: The Iraqi News. 11.6.2017.
https://www.iraqinews.com/iraq-war/leader-hawija-proclaims-emir-following-baghdadis-death-reports/
[138] Al-Ramahi K., Kalin S.: Iraqis prepare to celebrate Mosul victory blocks away from raging battles. In: Reuters. 2.7.2017
[139] Chmaytelli M., Kalin S.: Iraqi army says Mosul victory imminent, Islamic State vows ‘fight until death’. In: Reuters. 8.7.2017
[140] Loveluck L., salim M.: Iraqi forces declare victory over Islamic State in Mosul, but fighting continues. In: The Washington Post. 9.7.2017
[141] Mostafa M.: Sudanese Jihadist killed in Mosul, mourning ceremony held back home. In: The Iraqi News. 6.8.2017
www.iraqinews.com/iraq-war/sudanese-jihadist-killed-mosul-mourning-ceremony-held-back-home/
[142] Cockburn P.: The massacre of Mosul: 40,000 feared dead in battle to take back city from Isis as scale of civilian casualties revealed. In: The Independent. 19.7.2017