Nasledujúci príspevok sa zameriava na problematiku vývozu islamskej revolúcie prostredníctvom terorizmu a iných subverzných či spravodajských metód do EÚ, obzvlášť na územie Slovenskej republiky, zo strany Islamského štátu (ďalej len „IS“).
V súčasnosti vystupujú do popredia dve extrémistické sunitské organizácie, ktoré ozhrozujú bezpečnosť EU – Al-Kájda a Islamský štát. Uvedené zoskupenia sa vzájomne odlišujú svojím organizačným charakterom, ale aj stratégiou a taktikou boja proti nepriateľom a zároveň predstavujú najväčšie bezpečnostné riziko pre západný svet.
Al-Kájda je rozvetvená teroristická salafistická skupina, ktorá sa orientuje na diverzný a teroristický boj proti USA a a ich spojencov v regióne Blízkeho východu [1]. Hnacím motorom Al-Kájdy je boj proti nemoslimským nepriateľom, ktorý má zväčša charakter demonštratívnych jednorázových teroristických útokov. Pri realizácii svojich operácií sa sústreďuje na spôsobenie čo najväčších ľudských strát s minimálnym ozbrojeným odporom. Ako ciele preto vystupujú do popredia hromadné podujatia, logistické uzly, mestské centrá, jednoducho miesta, v ktorých je hustota obyvateľstva relatívne vysoká [2].
Vo vzťahu k realizácii jej strategických cieľov možno konštatovať, že jej diverzné a teroristické útoky nikdy nenaplnili deklarované plány hlavného veliteľstva Al-Kájdy, práve naopak [3]. Štáty protiteroristickej koalície rýchlo zmobilizovali svoje vojenské a hospodárske prostriedky ako priamu reakciu na tieto operácie a v priebehu desiatich rokov (od roku 2001) dokázali eliminovať väčšinu personálnej bázy Al-Kájdy [4]. Možno preto vysloviť predpoklad, že teroristické útoky zo strany predmetnej organizácie budú mať aj v budúcnosti skôr demonštratívny ako strategický charakter.
Islamský štát je hierarchicky usporiadaná wahábisticko-salafistická organizácia [5], ktorá vykazuje znaky revolučného absolutistického teokratického štátu. Keďže operuje na území s vlastnou vojenskou a civilnou infraštruktúrou, jeho priority pri realizácii diverzných a teroristických akcií sa budú do značnej miery odlišovať od spôsobu vedenia boja Al-Kájdy. Realizácia teroristických akcií je motivovaná prevažne pragmaticky cieľom získavania reálneho vplyvu v zodpovedajúcich oblastiach [6].
Vonkajšia politika IS a jeho vzťah k ostatným štátom
Vonkajšia politika voči zahraničným subjektom sleduje dve hlavné línie, a to ideologickú a reálnu. V ideologickej rovine IS vedie vojnu so všetkými štátmi, ktoré podnikli vojenskú akciu proti ich štruktúram a tiež so štátmi, ktoré sú v teoretickej sfére vplyvu budúceho kalifátu, čo de facto zahŕňa celý svet [7]. Reálna vonkajšia politika sa formuje na pozadí vzťahu ideológie a reálneho svetla. Vojenskí predstavitelia IS si uvedomujú, že momentálna situácia si vyžaduje odlišný prístup voči nepriateľským subjektom odlišného typu [možno uviesť napríklad delenie na primárneho, sekundárneho a terciárneho nepriateľa [8]].
IS kladie dôraz na primárnych nepriateľov, v tomto prípade na sýrsku a irackú vládu a iné skupiny (ako napríklad takzvaná umiernená opozícia v Sýrii alebo kurdské ozbrojené zložky), ktorí predstavujú okrem iného hlavné vojenské operačné ciele mudžahedínov a spravodajstva IS. Sekundárni nepriatelia predstavujú pre IS hrozbu v rovine podpory primárnych nepriateľov. Daný typ nepriateľa je reprezentovaný predovšetkým štátmi „antiislamistickej“ [9] arabskej koalície, predovšetkým Marokom, Alžírskom, Tuniskom, Egyptom, Jordánskom a jednotlivými frakciami v Líbyi [10]. Z druhej strany, IS disponuje zázemím a podporou z strany vysoko postavených osôb najmä v Saudskej Arábii [11]. Možno vysloviť predpoklad, že mimoarabské krajiny ako členské štáty EÚ, Rusko a USA sú aktuálne objektom spravodajskej činnosti IS zameranej na prienik a vytvorenie spravodajských štruktúr, ktorú však obmedzuje silná segregácia a izolovanosť náboženských skupín [12].
Spravodajstvo IS
Pre IS predstavuje vytvorenie vlastných spravodajských štruktúr objektívnu nevyhnutnosť. Podľa medializovaných informácií spravodajské činnosti zastrešuje Výbor pre obranu, bezpečnosť a spravodajstvo (ďalej len „výbor“) [13], ktorému podľa poznatkov zo začiatku mesiaca júl 2015 predsedá Abu Ali Anbari [14]. Spomínaný výbor je označovaný za najdôležitejší v organizačnej štruktúre IS; je spoluzodpovedný za kalifovu bezpečnosť a realizáciu plánov v bezpečnostnej oblasti, za zhromažďovanie spravodajských informácií, za ich vyhodnocovanie a za vydávanie súvisiacich rozkazov (pozri odkaz vyššie). Na druhej strane treba poznamenať, že bližšie informácie o fungovaní daného telesa nie sú verejnosti známe.
V predkladanom materiáli sa zameriavame na poznatky o spravodajských štruktúrach IS, ktoré plnia v zahraničí rôznorodé úlohy a sú preto budované rôznorodým spôsobom. Najrozvinutejšou agentúrnou sieťou disponuje spravodajstvo IS zrejme v priestore štátov, v ktorých aktívne prebieha ozbrojený konflikt s účasťou IS, a to predovšetkým na území Sýrie a Iraku. Relatívne nerušené fungovanie jeho prostriedkov umožňuje fakt, že z hľadiska náboženskej príslušnosti zapadajú do sunitského prostredia (vynímajúc Kurdov a beduínske kmene) miestneho obyvateľstva. Aktivita danej siete môže pokrývať všetky druhy úloh od získavania poznatkov o akciách nepriateľa po diverzné a teroristické útoky. V „spriaznených krajinách“ ako v Saudskej Arábii, Katare, Spojených arabských emirátoch, Turecku, Jordánsku, Egypte a v Sudáne, v ktorých môžu štruktúry IS stále nájsť dostatočnú podporu v prostredí miestnych sympatizantov a tiež opierať sa o fakt, že zapadajú do tamojšieho náboženského či ekonomického prostredia, sú aktivity spravodajských buniek IS obmedzené spôsobom, daným špecifikami bezpečnostných vzťahov v daných štátoch vrátane protiopatrení miestnych bezpečnostných zložiek [15]. Na území ďalších krajín sa budovanie spravodajstva IS nezaobíde bez opory o ideologicky spriaznené skupiny, ktoré deklarovali spojenectvo alebo splynutie s domovskou organizáciou IS, ako napríklad Boko Haram v Nigérii, Ansar Bajt al Magdis na Sinajskom polostrove, mudžahedíni Jemenu, Islamský štát v Jemene [16] a pod. Na území štátov, v ktorých IS disponuje agentúrnou sieťou, zodpovedajúce štruktúry realizujú spravodajské aktivity, v rámci ktorých sa zameriavajú na prienik svojich prostriedkov do predmetného priestoru, rozširovanie a dobudovanie siete, získavanie informácií o realizovaných a zamýšľaných krokoch nepriateľa, na diverzné, teroristické a pod. špeciálne činnosti, objektom ktorých sú subjekty pôsobiace na území prebiehajúceho ozbrojeného konfliktu [17] a obyvateľstvo predovšetkým odlišnej náboženskej príslušnosti, a tiež na derivátne činnosti propagandistického, ekonomického a politického charakteru s dopadom na realizáciu vlastných spravodajských aktivít.
Spravodajstvo IS a problematika bezpečnosti SR
Náboženský fanatizmus príslušníkov IS v súčasnosti objektívne obmedzuje možnosti jeho spravodajských aktivít v priestore EÚ, keďže náboženský radikalizmus znemožňuje zapadnutie do majoritného prostredia v európskych krajinách. Jediné spoľahlivé krytie prostriedkov spravodajstva IS predstavuje hromadná migrácia utečencov a širšie migrantov do priestoru EÚ. Prípadné vytváranie nových moslimských komunít vytvára prirodzené krytie pre prienik a ďalšie pôsobenie agentúrnych prostriedkov IS [18]. V opačnom prípade zrejme využívajú na svoju činnosť už existujúce krytie vytvárané moslimskými komunitami a sieťami založenými Al-Kájdou.
Migrácia utečencov vytvára aj problémy európskych štátov v oblasti kontrarozviedky, boja s organizovaných zločinom, náboženským extrémizmom a proti terorizmu. Pri stave spolupráce európskych agentúr a arabských partnerov nemožno predpokladať efektívne preverenie každého migranta. Dobrým dôkazom neschopnosti bezpečnostných zložiek ohľadom preverenia migrantov je osoba Usama Abdul Mohsena, ktorý podľa kurdských zdrojov bojoval proti Kurdom v radoch extrémistickej organizácie al-Nusra Front [19]. V súvislosti s jeho osobou sa v priebehu posledných týždňov v európskych médiách spustila vlna solidarity a eufórie po tom, čo ho na srbsko-maďarských hraniciach potkla maďarská kameramanka [20]; výsledkom spomínanej eufórie mu bolo ponúknuté pracovné miesto futbalového trénera v Španielsku [21] a jeho syn sa vyfotografoval so známym futbalistom Ronaldom [22]. Ďalším príkladom môže byť Ahmed H. Ahmed, ktorý organizoval vzburu utečencov na srbsko-maďarských hraniciach v časti Horgoš – Röszke a ktorý je podozrivý z prepojenia na islamistickú skupinu Tablighi Jamaat [23]. Predstavitelia štátov z blízkovýchodného regiónu varujú, že v utečeneckých táboroch sa skrývajú tisíce bojovníkov IS (pozri napríklad [24] [25]). Pri prerozdelení migrantov do štátov Európy dôjde v prípade Slovenska k prirodzenej segregácii a vytváraniu novodobých get, v rámci ktorých skupiny migrantov sunitskej náboženskej príslušnosti vytvoria krytie pre pôsobenie prostriedkov IS aj na Slovensku. V tejto súvislosti vzniká otázka, osoby akého sociálneho (čo je veľmi v moslimskom svete dôležitý determinant) a náboženského pôvodu budú pridelené Slovenskej republike na základe kvót. Pre budovanie teroristickej siete sú vhodné osoby pôvodom z nižších sociálnych vrstiev, ktoré sú ľahko názorovo ovplyvniteľné.
Podľa informácií z rôznych otvorených zdrojov (pozri napríklad odkaz nižšie) sieť prevádzačov požadovala k máju roku 2015 od utečencov sumu 400 – 1500 $ na hlavu za prevoz z Líbye do Talianska. Cena prevozu z Turecka na grécke ostrovy sa zrejme bude pohybovať v podobnej relácii. V roku 2011 mali podľa dostupných informácií Sýrčania priemerné platy 147 – 266 $, v Eritrei v štátnej sfére 24 $, v Afganistane 7,5 $,v Nigérii 116 $. Tieto osoby museli v mnohých prípadoch utiecť a zanechať za sebou všetky cenné veci a úspory. Existujú dve odpovede, ktoré sa môžu javiť ako reálne. Buď uvádzané sumy, ktoré si pýtajú prevádzači, sú prehnané, alebo sú títo utečenci dotovaní z tretieho zdroja. Informáciu podporujúcu toto tvrdenie zverejnilo talianske spravodajstvo, ktoré zachytilo telefonickú komunikáciu medzi vrchným veliteľstvom IS v Ar-Raqe (Sýria) a lokálnymi štábmi v Sirte (Líbya), v rámci ktorej bola vyslovená myšlienka veliteľov „depopulovať“ vojenské a iné strategické arabské oblasti prostredníctvom exilu týchto osôb do Európy v minimálnom počte 500 000 [26]. Presídľovanie obyvateľstva teda môže predstavovať zbraň namierenú proti európskym štátom.
Vo vzťahu k riešenej problematike sa javí ako aktuálna otázka kooperačného problému s blízkovýchodnými partnermi. Do roku 2010 existovala dobrá spolupráca spravodajských služieb členských štátov EÚ (obzvlášť Veľkej Británie, Francúzska, Nemecka a Talianska) s arabskými náprotivkami v severnej Afrike a na Blízkom východe [27]. Predmetná spolupráca spočívala vo výmene informácií s európskymi spravodajskými službami o osobách, ktoré boli predmetom záujmu domácich spravodajských služieb, za protislužby rôznej ekonomickej a politickej povahy [28]. Po roku 2010 sa udiali významné geopolitické zmeny v severnej Afrike a na Blízkom východe, ktoré do veľkej miery zmenili vzájomné politické vzťahy a tým pádom aj spravodajskú kooperáciu. V týchto intenciách môžeme podľa jednotlivých krajín diferencovať súčasné vzťahy predmetných štátov s EÚ v oblasti spravodajstva. V minulosti bola obzvlášť významná spolupráca EÚ s líbyjskou Muchabarat el-Džamahirija (rozpustená na začiatku roku 2011) [29]. Vákuum spôsobené absenciou spravodajských sietí v Líbyi, spolu s územím Tuniska, ktoré v súčasnosti nedisponuje národnou spravodajskou agentúrou (jej úlohu čiastočne supluje polícia a armáda), využíva prirodzene IS [30]. Vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti možno konštatovať, že spravodajská spolupráca s Líbyou je dnes objektívne nemožná. V iných prípadoch možno nemožnosť spolupráce vysvetliť subjektívnymi faktormi. Spravodajské agentúry zasiahnuté výraznými personálnymi zmenami a vojenskými konfliktami, ktoré nie sú schopné pôvodnej operability, zahŕňajú sýrsku civilnú sieť Idarat al-Amn (úplne reštrukturalizovaná v roku 2014) a vojenské spravodajstvo Šubarat al-Muchabarat al-Askirija (úplne reštrukturalizovaná v roku 2013) [31]. Sťažená spolupráca z politických a iných dôvodov zahŕňa egyptský Muchabarat, kurdský Parastin u Zanjari [32] a iracký INIS založený v roku 2004 [33]. Spravodajské agentúry, ktoré prejavujú vysokú mieru konzervatívneho prístupu k spolupráci so zložkami EU, predstavujú najmä turecké MIT – Mili Istichbarat Teskilati (z hľadiska rozdielneho geopolitického vnímania regiónu) [34] spolu s izraelským Mossadom (ktorý skôr uprednostňuje spoluprácu s USA) [35]. Dominantné regionálne agentúry, s ktorými EU nemá vytvorený systém kooperácie, sú iránske ministerstvo spravodajstva a jej jednotlivé útvary [36], spolu so saudskoarabskou Rijasat al-Istichbarat al-Ama a jej vnútornou políciou Mabahit (pričom vo vzťahu k týmto agentúram nie je vylúčená spolupráca ad hoc) [37]. Spravodajské agentúry, ktoré preferujú viac regionálnu spoluprácu alebo kooperáciu s inými kľúčovými partnermi, sú jordánska Dajrat al-Muchbarat al-Amma, ktorá sa zameriava na ochranu vládnucej hašemitskej dynastie a spoluprácu smerujúcu hlavne k USA [38] a libanonská al-Amn al-Am orientujúca sa na kooperáciu s Iránom [39]. Naopak, v oblasti severnej Afriky výrazne asistuje EU marocká BCIJ – Bureau Central d’investigations judiciaires spolu s alžírskou DRS – Département du Renseignement et de la Sécurité [40], ktoré zostávajú najefektívnejšími spravodajskými zložkami v danom regióne.
Povaha bezpečnostných rizík vyplývajúcich pre SR
Na základe doterajšieho bezpečnostného vývoja možno konštatovať, že Slovenská republika (spolu s niektorými ďalšími štátmi regiónu strednej a východnej Európy) predstavuje pre Al-Kájdu a IS relatívne nízku prioritu realizácie teroristických útokov [41]. To ale neznamená, že nie je finálnym cieľom pre realizáciu inej spravodajskej činnosti a tiež to, že sa nestane prioritným objektom realizácie teroristických útokov v budúcnosti (napríklad pre jej postoje k otázke riešenia migračnej krízy). Hoci SR nemá početnú moslimskú komunitu koncentrovanú na jednom mieste, treba si uvedomiť, že sa nachádza v priestore bez vnútorných hraníc a so slobodou pohybu. SR susedí so štátmi, v ktorých je úroveň nebezpečenstva realizácie diverzných a teroristických útokov pohyblivá. Ako logická možnosť pre spravodajstvo IS sa javí predovšetkým zriaďovanie spravodajských sietí práve na území štátov s nízkou prioritou priamych útokov a ich využívanie ako odrazového mostíku pre svoje akcie v iných krajinách EÚ [42].
Achillovou pätou bezpečnosti SR v kontakte so spravodajskou činnosťou IS je legislatívna a výkonná rovina. Zákonná úprava vo viacerých okruhoch nie je vysporiadaná s kriminálnym správaním spravodajstva IS. Ústavnoprávny okruh nie je plne prispôsobený nárastu aktivity IS a bude zrejme priamo kolidovať so zvýšenou aktivitou monitorovania zo strany domácich zložiek a „okliešťovaním“ práva na súkromie, na ochranu a nedotknuteľnosť obydlia, listové a poštové tajomstvo, ktoré azda ustúpi funkčnému rozšíreniu už teraz existujúceho trestného inštitútu dôvodného podozrenia. Okruh trestného práva zahŕňa hmotnoprávne a procesné problémy. Na jednej strane istá snaha o predvídanie možných problémov v oblasti trestnej činnosti môže viesť k úvahe, že definovanie samostatnej skutkovej podstaty trestného činu (napríklad spravodajstva v prospech teroristickej skupiny) môže plniť preventívnu funkciu, na druhej strane počet prípadov, keď bol obvinený uznaným za vinného a odsúdeným za trestný čin terorizmu naznačuje, že si prax (minimálne v „teoretickej rovine“) samostatné definovanie špecifických skutkových podstát trestných činov nevyžaduje. Alternatívou voči takýmto úvahám môže byť snaha o zvýšenie trestných sadzieb za trestného činu prevádzačstva [§ 355 trestného zákona] (podobne ako to navrhuje politická strana SIEŤ [43]) prípadne násilného prekročenia štátnej hranice [§ 354 trestného zákona], ktoré môžu vo výsledku plniť funkciu odstrašenia potenciálnych páchateľov.
Výkonná rovina zahŕňa základné stratégie a usmernenia koncipované na vládnej, ministerskej a podrezortnej úrovni. Namiesto toho, aby sme sa orientovali na všeobecné odporúčania, uvedieme najpálčivejšie problémy, ktoré je nutné vyriešiť. Objektívnou nutnosťou sa javí personálne vybaviť príslušné útvary ľuďmi, ktorí budú lingvisticky, kultúrne a nábožensky vybavení na stret s týmto druhom spravodajstva [44]. Je tiež žiaduce vybaviť útvary zodpovedajúce za posúdenie žiadostí o azyl osobami, lingvisticky pripravenými v tej miere, že budú schopné na základe prízvuku a nárečia odlíšiť, či daná osoba pochádza zo štátu a regiónu, ktorý deklaruje. Snaha o užšiu spoluprácu s ostatnými európskymi, arabskými agentúrami a Joint Surveillance and Reconnaissance neleží len v rukách politikov, ktorí by mali zahrnúť dosiahnutie konsenzu medzi svoje priority, ale aj v iniciatíve lokálnych funkcionárov polície a SIS [45]. Bezpečnostné zložky na Slovensku trpia akútnym nedostatkom skúseností vzťahujúcich sa na spravodajskú činnosť IS a Al-Kájdy. V danom ohľade je potrebné spomínaný hendikep odstrániť nielen vlastnou empíriou, ale aj edukačným procesom a kontaktom s osobami, ktoré môžu zdieľať svoje predchádzajúce znalosti s inými zložkami či užšie spravodajskými službami [46].
Záver
Slovenská republika objektívne nedisponuje materiálnymi ani personálnymi rezervami ako IS [47] alebo Al-Kájda. Spravodajské skúsenosti SR v oblasti boja proti prenikaniu a rozvoju islamského extrémizmu sú značne obmedzené. Paradoxne, spolupráca bezpečnostných útvarov v strednej Európe je na veľmi dobrej úrovni a je žiaduce ťažiť z nej. Pre zlepšenie aktuálneho stavu je nevyhnutné zlepšiť úroveň personálneho vybavenia; prijímanie opatrení výhradne v tejto rovine však nepostačuje. Je potrebné aktívne sa zapojiť do riešenia kríz na Blízkom východe (Sýria a Irak) a na africkom kontinente (Líbya), ktoré sú katalyzátorom migračných vĺn do Európy; jednému východisku sme sa pritom na stránkach DespiteBorders.com už venovali [48]. Ďalším dôležitým krokom je apelácia na európskych partnerov SR (najmä Nemecko), aby cez médiá nevysielali pozitívne signály o tom, že ich krajina je pripravená prijať migrantov na základe málo náročných alebo žiadnych kritérií. Za daných okolností vedúcich k nárastu motivácie migrantov k presídľovaniu do európskych štátov došlo k tomu, že väčšina ministrov vnútra krajín EÚ schválila kvóty na prerozdelenie 66 tisíc utečencov z Talianska a Grécka, na základe čoho má Slovenská republika prijať 802 utečencov [49]. Napriek tomu, že sa tábor krajín, ktoré vystupovali proti povinným kvótam na rozdelenie utečencov, postupne rozpadol, je možné, že Slovenská republika sa bude brániť všetkými dostupnými metódami [50] [51], ktoré budú zahŕňať rôzne konania pred vnútroštátnymi súdmi aj pred súdnymi orgánmi EÚ, čo môže trvať niekoľko mesiacov až rokov, kým sa začne napĺňať reálna požiadavka zo strany Bruselu, a to fyzické premiestnenie utečencov na územie SR. Netreba pritom zabúdať ani na fakt, že štáty EÚ efektívne nevyriešili ani problém fyzického previazania konkrétnych migrantov k územiu konkrétnych štátov, pretože sami migranti nie sú ochotní ostať na územiach východoeurópskych štátov.
[1] Al-Qaeda vs. ISIS: The Battle for the Soul of Jihad. In: Newsweek, 27. 3. 2015. http://www.newsweek.com/al-qaeda-vs-isis-battle-soul-jihad-317414
[2] Byman, D. L.: Comparing Al Qaeda and ISIS: Different goals, different targets . In: Brookings, 29. 4. 2015. http://www.brookings.edu/research/testimony/2015/04/29-terrorism-in-africa-byman
[3] Karon, T.: Eight Years After 9/11: Why Osama bin Laden Failed. In: Time, 11. 9. 2009. http://content.time.com/time/nation/article/0,8599,1921758,00.html
[4] Al-Qaeda’s remaining leaders. In: BBC News, 16. 6. 2015. http://www.bbc.com/news/world-south-asia-11489337
[5] Saudi Arabia is right to be anxious over its ideological links with Isis In: The Guardian, 06.01.2015. http://www.theguardian.com/commentisfree/2015/jan/06/saudi-arabia-anxious-ideological-links-isis
[6] Oslabenie ekonomiky daného štátu (Tunisko), rozpútanie etnickej nevraživosti (Líbya), podkopávanie centrálnej vlády (Turecko), zastrašovanie šítskej menšiny (juh Iraku), atď.
Al-Qaeda vs. ISIS: The Battle for the Soul of Jihad. In: Newsweek, 27. 3. 2015.
[7] Halpern, M.: ISIS Intends To Conquer the Entire World and Create an Islamic Society. In: Observer, 24.12.2014. http://observer.com/2014/12/isis-intends-to-conquer-the-entire-world-and-create-an-islamic-society/
Deklarovaný kalifát je univerzálny náboženský svetový poriadok, do ktorého majú byť inkorporovaní všetci obyvatelia planéty. Znamená to doslovné šírenie náboženstva násilnými prostriedkami, kde opozičné sily majú byť podľa vojenských pravidiel Dar al-Harb vyhladené.
[8] porov. Clausewitz, C.: On War. Oxford University Press 2007, s. 38; 229 – 239, ISBN 978–0–19–280716–8
[9] V tomto príspevku sa termín „antislamistický“ bude významovo spájať s ideologickým, politickým a vojenským protiprúdom IS a nie s náboženstvom ako takým.
[10] Infographic: ISIS fighters proliferate in North Africa, Al-Wasat (Libya). In: The Edinburgh Arabic Initiave. 27. 11. 2014. https://edinburgharabicinitiative.wordpress.com/2014/11/27/infographic-isis-fighters-proliferate-in-north-africa/
[11] Rich, B.: What’s behind Saudi Arabia’s connection to Islamic State? In: The Conversation. 28. 7. 2015. http://theconversation.com/whats-behind-saudi-arabias-connection-to-islamic-state-44552
[12] porov. Archick, K. a kol: CRS Report for Congress Prepared for Members and Committees of Congress Muslims in Europe: Promoting Integration and Countering Extremism. 7. 9. 2011. https://www.fas.org/sgp/crs/row/RL33166.pdf
[13] Neriah, J.: The Structure of the Islamic State. In: Jerusalem Center for Public Affairs. 08.09.2014. http://jcpa.org/structure-of-the-islamic-state/; v médiách sa pritom objavujú aj iné (zjednodušené) názvy predmetného výboru
[14] The Islamic State’s organizational structure one year in. In: Al Monitor. 02. 7. 2015. http://www.al-monitor.com/pulse/security/2015/07/islamic-state-caliphate-ministries-armies-syria-iraq.html#
[15] porov. Gillman O.: Saudi Arabia arrests 431 suspected ISIS members ‘planning attacks on mosques, security forces and a diplomatic mission’. In: The Daily Mail, 18. 7. 2015. http://www.dailymail.co.uk/news/article-3166343/Saudi-Arabia-arrests-431-suspected-ISIS-members-planning-attacks-mosques-security-forces-diplomatic-mission.html
[16] Islamic State’s 35 Global Affiliates. In: Intel Center. 31. 8. 2015. http://intelcenter.com/maps/is-affiliates-map.html
[17] Tieto prípady zahŕňajú predovšetkým mimoriadne situácie, ktoré realizujú úderné tímy „ingemasíjun“
Hendawi, H. – Abdul-Zahra, Q. – Mroue, B.: ISIS has ‘special forces’. In: Business Insider, 08. 7 .2015. http://www.businessinsider.com/isis-has-special-forces-2015-7
[18] Mamoun, A.: Elements of ISIS infiltrated into Europe by claiming the status of Syrian refugees. In: Iraqi News, 15.09.2015. http://www.iraqinews.com/arab-world-news/elements-isis-infiltrated-europe-claiming-status-syrian-refugees/
[19] Golpy, O.: Syrian refugee tripped by Hungarian journalist was member of radical al-Nusra Front. In: RUDAW, 21. 9. 2015. http://rudaw.net/english/middleeast/syria/20092015
[20] Kurdi: Sýrčan, ktorého podrazila kameramanka, bol násilník a radikál. In: PRAVDA.sk, 22. 9. 2015. http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/368363-kurdi-syrcan-ktoreho-podrazila-kameramanka-bol-nasilnik-a-radikal/
[21] Lister, T.: Kicked Syrian migrant offered football role in Madrid. In: CNN, 18. 9. 2015. http://edition.cnn.com/2015/09/17/football/syrian-refugee-re-housed-in-madrid/
[22] Wilson, J.: Cristiano Ronaldo walks out with Syrian refugee before Real Madrid v Grenada. In: FOX SPORTS, 20. 9. 2015. http://www.foxsports.com.au/football/cristiano-ronaldo-walks-out-with-syrian-refugee-before-real-madrid-v-grenada/story-e6frf423-1227535437662
[23] Röszke és az iszlám: hittérítők a terror árnyékában. In: NOL.hu, 23. 9. 2015. http://nol.hu/kulfold/roszke-es-az-iszlam-hitteritok-a-terror-arnyekaban-1564709
[24] Are ISIS Terrorists Hiding Among Refugees?. In: Arutz Sheva, 16. 9. 2015. http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/200714
[25] Officials warn 20,000 ISIS jihadis ‘have infiltrated Syrian refugee camps’. In: Mirror, 14. 9. 2015. http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/officials-warn-20000-isis-jihadis-6443516
[26] Crowcroft, O – Buchanan, E.: Mediterranean migrant smugglers: $100 a life jacket in human trade in misery from Africa and Middle East. In: International Bisiness TImes, 15. 4. 2015. http://www.ibtimes.co.uk/mediterranean-migrant-smugglers-100-life-jacket-human-trade-misery-africa-middle-east-1496598
Roberts H.: ISIS threatens to send 500,000 migrants to Europe. In: The Daily Mail, 18. 2. 2015. http://www.dailymail.co.uk/news/article-2958517/The-Mediterranean-sea-chaos-Gaddafi-s-chilling-prophecy-interview-ISIS-threatens-send-500-000-migrants-Europe-psychological-weapon-bombed.html
[27] Nielsen N.: EU to increase intelligence sharing with Arab states. In: EU Observer, 19. 1. 2015. https://euobserver.com/foreign/127283
[28] Balbo, L.: The Gulf Co-op Council is a European Union Arab-style. In: Green Prophet. 12. 6. 2012, http://www.greenprophet.com/2012/06/gulf-cooperation-council/
[29] Internal Security. In: Global Security, 31. 8. 2015. http://www.globalsecurity.org/intell/world/libya/intro.htm
[30] Creation of Tunisian intelligence agency. In: Pakistan Defence. 18. 4. 2015. http://defence.pk/threads/creation-of-tunisian-intelligence-agency.371232/
[31] V oboch prípadoch ide o silnú paralýzu operačnej činnosti hlavne na dobytých územiach IS, s výnimkou Ar-Raqi.
Syria Intelligence & Security Agencies. In: Global Security, 31.08.2015. http://www.globalsecurity.org/intell/world/syria/index.html
[32] The Kurdish Security Forces (Asayish). In: Human Rights Watch. 31. 8. 2015. http://www.hrw.org/reports/2007/kurdistan0707/5.htm
[33] V oblasti praktickej činnosti ukázal veľmi malú operačnú efektivitu v porovnaní so svojim predchodcom Džihaz al-Muchabarat al-Amma, ktorý bol rozpustený v roku 2003.
[34] Staser McGill, A.K.: Challenges to International Counterterrorism Intelligence Sharing. School of Graduate and Continuing Studies in Diplomacy Norwich University. http://globalsecuritystudies.com/McGill%20Intel%20Share.pdf
[35] Gebauer M. – Medick V.: Mossad Under Suspicion. In: Spiegel International, 23. 2. 2013. http://www.spiegel.de/international/europe/mossad-under-suspicion-eu-demands-israeli-cooperation-over-dubai-killing-a-679735.html
[36] Irán momentálne disponuje 16 spravodajskými agentúrami.
Bahmani A.: Iran Has 16 Intelligence Agencies. In: Rooz, 25. 10. 2014. http://www.roozonline.com/english/news3/newsitem/article/iran-has-16-intelligence-agencies.html
[37] A Deafening Silence. In: Human Rights in Saudi Arabia. December 2001. http://www.hrw.org/legacy/backgrounder/mena/saudi/
[38] Warrick J.: Jordan emerges as key CIA counterterrorism ally. In: The Washington Post, 04. 1. 2010. http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2010/01/03/AR2010010302063.html
[39] Daragahi B.: Lebanon’s prime minister visits Iran. In: Los Angeles Times, 28. 11. 2010. http://articles.latimes.com/2010/nov/28/world/la-fg-iran-lebanon-20101128
[40] BCIJ má čiastočne charakter federálnej polície, ale jej právomoci sú oveľa širšie.
Morocco’s Central Bureau of Judicial Investigation (BCIJ) chief Abdelhak Khayyam speaks to the media during a news conference at the BCIJ office in Sale. In: Reuters, 23. 3. 2015. http://www.trust.org/item/20150323225748-fyum6/
Tigha, A. – Lobjois, P.: Contre-espionnage algérien : Notre guerre contre les islamistes. Nouveau Monde, 2008, ISBN 9782847363210. http://www.nouveau-monde.net/livre/?GCOI=84736100601940
[41] porov. napr. No reports on terrorist threat for Slovakia so far. In: rtv, 14. 8. 2015. http://en.rsi.rtvs.sk/articles/topical-issue/86992/no-reports-on-terrorist-threat-for-slovakia-so-far
[42] Útoky na redakciu Charlie Hebdo len potvrdili, že materiálne a možno aj personálne zabezpečenie pochádzalo z územia Česka a Slovenska. Výzbroj útočníkov pozostávala s útočných pušiek vz. 58, samopalov „Škorpion“ vz.61, pištol ČZ vz.75, všetko vyrobené v bývalom Československu.
Samuel H.: Charlie Hebdo shootings: Automatic rifles used in Paris attacks traced to shop in Slovakia. In: The Telepgraph, 18. 2. 2015.http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/france/11420946/Charlie-Hebdo-shootings-Automatic-rifles-used-in-Paris-attacks-traced-to-shop-in-Slovakia.html
[43] Strana Sieť chce zvýšiť tresty pre prevádzačov. In: PRAVDA.sk, 14. 9. 2015. http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/367597-strana-siet-chce-zvysit-tresty-pre-prevadzacov/
[44] k otázke kompetentnej inštitúcie pozri napr. http://www.minv.sk/?zameranie-psk-cudzich-jazykov
http://www.akademiapz.sk/akademia/katedry/katedra-jazykov/pedagogicka-cinnost
[45] §1 ods.1, §3 z.č. 171/1993 Z. z.
[46] porov. R. Kaliňák: Odbor SIS venujúci sa terorizmu je výkladnou skriňou. In: TASR, 20. 4. 2013 http://www.teraz.sk/slovensko/terorizmus-sis-kalinak-utoky-hrozba/43857-clanok.html
[47] IS má za r. 2014 čistý ročný príjem 1,2 miliardy dolárov. Za r. 2015 odhadujú už 2 miliardy dolárov, pričom štvrť miliardy je určených na „spravodajské výdaje a akcie v Európe“. Pre porovnanie Al-Kájda medzi r.2008-2013 disponuje ročným rozpočtom pohybujúcim sa medzi 125 miliónmi až 66 miliónmi dolárov, ktoré investuje čisto do spravodajských akcií.
Ministerstvo vnútra SR má na r. 2015 ropočet 2,3 miliardy Eur., z ktorého na platy a odvody minie 861 mil. a na tovary a služby 268 mil. Eur. Ak odpočítame zložky, ktorých činnosť nesúvisí so spravodajstvom, zostane pri optimistickom odhade cca. 150 mil. Eur. pre spravodajské útvary (140 mil. Eur na platy a 10 mil. na vybavenie)
Beauchamp, Z.: This detailed look at ISIS’s budget shows that it’s well-funded and somewhat incompetent. In. Vox World, 15. 5. 2015. http://www.vox.com/2015/5/19/8625459/isis-cash-nyt
Moore, J.: Isis news: Caliphate unveils first annual budget of $2bn with $250m surplus war chest. In: International Business Times, 05. 1. 2015. http://www.ibtimes.co.uk/isis-news-caliphate-unveils-first-annual-budget-2bn-250m-surplus-war-chest-1481931
Europe Is Inadvertently Bankrolling Al-Qaeda. In: Business Insider, 30. 7. 2014. http://www.businessinsider.com/al-qaeda-funds-from-ransom-2014-7
Minsterstvo vnútra SR. In: Rozpočet sk, 2015. http://www.rozpocet.sk/app/homepage/rozpocetVCislach/rozpocetVerejnejSpravy/statnyRozpocet/2015/12/
[48] KOVÁČ, A.: Ako možno postupovať v boji proti Islamskému štátu v Sýrii?. In: DespiteBorders.com, 20. 9. 2015. http://despiteborders.com/ako-mozno-postupovat-v-boji-proti-islamskemu-statu-v-syrii
[49] Slovensko má prijať 802 utečencov. Pozrite sa, koľko ostatné krajiny (mapa). In: SME.sk, 23. 9. 2015. http://www.sme.sk/c/8011550/slovensko-ma-prijat-802-utecencov-pozrite-sa-kolko-ostatne-krajiny-mapa.html
[50] Únii sa Slovensko postaví samo. In: SME.sk, 23. 09. 2015. http://www.sme.sk/c/8012808/unii-sa-slovensko-postavi-samo.html?ref=cl
[51] V Bruseli schválili povinné kvóty pre rozdelenie utečencov v EÚ. In: Aktuality.sk, 22. 9. 2015. http://www.aktuality.sk/clanok/304614/v-bruseli-dnes-schvalili-povinne-kvoty-pre-rozdelenie-utecencov-v-eu/
[…] Krátky abstrakt zo spomínanej aktuálnej štúdie. […]
Vďaka za abstrakt, za zdieľanie a za komentár!
Vďaka migrantom sa z nášho milovaného Slovenska stane úplný policajný štát. Ďakujeme, už teraz sa tu nedá dýchať!
Naši európski partneri – severoatlantickí spojenci SR nanútili svoju politickú vôľu v podobe direktíve určených kvót prijímania migrantov a následne nás vydierajú politicko-ekonomickými postihmi. Toto celé sa deje za hlasnej odpory domácej piatej kolóny zakrývajúcej sa pseudohumánnymi hodnotami a o tom aké bezpečnostné riziká hrozia obyvateľstvu SR sa účelovo mlčí. Momentálne na vnútropolitickej scéne sa bavíme o oprávnenosti a vhodnosti žaloby SR na EÚ, ale až blízka budúcnosť ukáže skutočnú realitu, hneď po prvom teroristickom útoku islamistov na našom území alebo masívnom náraste násilnej kriminality spôsobenej cudzincami. Že by vhodný bol čas na uplatnenie XII. hlavy Trestného zákona SR pod názvom Trestné činy proti mieru, proti ľudskosti, trestné činy terorizmu, extrémizmu a trestné činy vojnové proti vinníkom vzniku tohto stavu? Prosím skúste sa zamyslieť kto to je, kto spôsobil tento stav a preniesol jeho dopady na SR a jeho obyvateľov!
Nemusíš mať zbytočnú paniku Slovensko má väčšie problémy ako cudzincov a imigranti si nebudú dobrovoľne vyberať na život krajinu na 37. mieste HDI https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_Human_Development_Index a ktorá sa ani neumiestňuje v rebríčku kvality dôchodkového systému http://www.globalpensionindex.com/wp-content/uploads/RRF18205_MMGPI_Report_FA_WEB_COUNTRY-MAP-2.jpg
To je aj dôvod prečo v zahraničí pracuje 134 tis. zväčša mladých ľudí a radšej upratujú alebo umývajú riad niekde v Anglicku alebo Rakúsku ako tu ostať na sociálke či s 500€ na mesiac… O.i. nerátam ďalších 2 mil. zahraničných Slovákov vysťahovaných v minulosti z tých istých dôvodov
Pokiaľ na nás Brusel a Nemecko tlačí s kvótami na základe argumentácie európskej solidarity, potom by sme sme my mali tlačiť na EÚ s požiadavkou na európske vyrovnanie miezd, ktoré sú na Slovensku 5-násobne nižšie ako je priemer EÚ. Nie je solidarita ako solidarita, najmä ak treba viac platiť z nemecko-francúzskej peňaženky za zne/využívania lacnej a disciplinovanej pracovnej sily východo-Európanov…
https://www.youtube.com/watch?v=z8lVw4i6iIs Toto ste už videli? Multi-kulti Snehulka od Miroslava Donutila… Som zvedavá kedy niečo podobné uvidím z produkcie RTVS :/ mediálny a politický mainstream sa rázne mení aj v našich končinách…